BAYRAMDA BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

BAYRAMDA BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dyt. Burcu AKCA Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Dyt. AKCA “Ramazan sonrası, bayramla beraber normal beslenme düzenine geçilip öğün sayısı arttığı için ve özellikle de bayram geleneği olan et ve tatlı ağırlıklı sofralara hayır denilemediği için bayramda sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Ramazanda beslenmenin zorunlu olarak sınırlandırıldığı...

Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 - Okunma Sayısı:1247 defa okundu.

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dyt. Burcu AKCA Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Dyt. AKCA “Ramazan sonrası, bayramla beraber normal beslenme düzenine geçilip öğün sayısı arttığı için ve özellikle de bayram geleneği olan et ve tatlı ağırlıklı sofralara hayır denilemediği için bayramda sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Ramazanda beslenmenin zorunlu olarak sınırlandırıldığı dönemden, istendiği zaman yemek yenilebilecek özgürlük dönemine geçildiğinde, aşırı beslenme, ziyaretler sırasında fazlaca tüketilen tatlı, gazlı içecekler, çay, kahve, kuruyemişler ve özenle hazırlanmış yağlı yemekler, ramazan ayında uzaklaşılan sigara ve alkole geri dönüş bu sorunlarının bayram günlerinde daha fazla yaşanmasına neden olabilmektedir.” dedi.

BAYRAM SABAHI NASIL KAHVALTI EMELİYİZ?

Bayram sabahı kahvaltınızı yapmadan güne başlamayın. Ramazan ayı boyunca kaybolan sabahın ilk saatlerinde yapılan kahvaltı alışkanlığınızı kaybetmeyin. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal,reçel vb. tatlı besinlerin bulundurulmaması yararlı olacaktır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilebilir. Sucuk, salam, sosis vb yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınılmalı, ekmek olarakta tam tahıllı ekmek tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir.

BAYRAM ŞEKERİ TADINDA DİYET

Ramazan sonrası dinlenen mideye birden yüklenmeyip çok ağır olmayan bir öğle yemeği, ikindi vakti hafif bir ara öğün, ağır olmayan bir akşam yemeği ve 2 buçuk  3 saat sonra yine meyveden oluşan bir öğün bayramda da sağlıklı bir beslenme biçimi olacaktır.

Ramazan ayı boyunca uzun açlık süresi ve vücudun da buna adaptasyonu sonucu metabolizma yavaşlar. Vücut bu ay boyunca kendini yeniler. Sindirim organları da dinlenmiş olamaktadır. Çoğu birey bu aylarda kilo vermekte ya da iftar ve sahurda fazla kaçırmayla kilo alabilmektedir.

Ramazan ayı sonrasında yaşanan bayramda bireyin hızlı ve ağır besinlerlere ek olarak tatlı ağırlıklı bir tüketim görülmektedir. Bu aşırı tüketim sonucunda birey çok fazla kilo almasının yanında mide ve bağırsaklara da aşırı yüklenmiş olmaktadır.

BAYRAMDA TATLI TÜKETİMİ

Geleneksel bayram ikramları; şeker, çikolata, börek, baklava ve pasta kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ihmal edilmemelidir.

Özellikle bayramda tatlı tüketimi çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar küçük porsiyonlar halinde tercih edilmelidir. İkramda bulunurken ise hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran vb. içecekler sunulmalıdır.

Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketimin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konması için günde en az 2 – 2 buçuk litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata ve az şekerli komposto gibi besin değeri yüksek olan içecekler tercih edilmelidir.

BAYRAMDA AKŞAM YEMEĞİ NASIL OLMALIDIR?

Ramazan boyunca dinlenme ve arınma halinde olan vücudunuzu bayram da akşam yemeğiyle ödüllendirmeyin. Akşam yemeklerinizde size kilo aldıran bir davranışta masadaki çeşitli mezeler ve ara sıcaklardan çokça yemektir. Bunun yerine bayram yemeğinize ana yemekle başlayın. Böylece öncesinde yenen kalorili yiyecekleri atlamış olursunuz.

Yatmadan en az 2 saat önce önce tarçınlı süt için. Tarçın hem kan şekerini dengelemesi hem mideyi rahatlatması hem de kuvvetli bir antioksidan olması yönüyle çok faydalı bir baharattır. Sütlü tatlılarınıza da ekleyebileceğiniz bu güzel kokulu baharatı özellikle diyabet hastaları beslenmelerinde mutlaka yer vermelidirler.

Son olarak bayram tatilini açık büfe servislerle süsleyen otellerde geçirecek olanlar, açık büfede sağlığı arayın. Kızartmalar, yoğun soslu yağlı yiyecekler ve kalorili içecekler yerine ızgara etler, zeytinyağlılar, salatalar ve meyvelere yönelin. Tabağınıza gördüğünüz her yiyecekten almayın. Küçük miktarlar alıp  yemeklerinizi daha yavaş yemeye özen gösterin.

 

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı