Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 26.277

Becan, İşbilen Kadar Şanslı Değil

      Adnan KARAKAYA   akarakaya@kesanpostasi.com   Uzunköprü belediye başkanlık koltuğuna ilk kez bir kadın belediye başkanımız oturdu. Özlem kardeşimin mesleği hesap uzmanlığı. Geldiği gibi belediyenin alacağını, borçlarını masaya yatırdı…

Becan, İşbilen Kadar Şanslı Değil

      Adnan KARAKAYA 

 akarakaya@kesanpostasi.com

 

Uzunköprü belediye başkanlık koltuğuna ilk kez bir kadın belediye başkanımız oturdu. Özlem kardeşimin mesleği hesap uzmanlığı. Geldiği gibi belediyenin alacağını, borçlarını masaya yatırdı. Yaptığı hesaplamalar ile belediye bir yıl içerisinde düzlüğe çıkacak gibi gözüküyor. Anlaşılmayan tek şey sanki elinde sihirli bir değnek varmış gibi görülmesi.
Eğer öyle bir değneyi olsa zaten üstüne tutar, yanlış işleri düzeltir.
Belediye başkanımız Özlem Becan başkanlık koltuğunda daha henüz 80 günden beri oturuyor. 80 günlük başkandan beklentiler neden bu kadar çok anlaşılmış değil!
Başkan, yaptığı toplantıda belediyemizin alacağını, vereceğini tek tek anlattı. Anlaşılmayan bir şeyin olduğunu zannetmiyorum. Fakat kendisine de fazlaca yüklenildiğine inanıyorum.
Bana göre yıl sonuna kadar sabretmemiz gerekiyor.

Başkan Becan, uzun vadede ödenmesi gereken yaklaşık 54 milyon borç olduğunu, bunun en büyük kısmı olan borcun yeni yapıldığını söyledi. Neydi bu borç? Biliyorsunuz 80’li yıllardan beri içme suyu hattımız yenilenmemişti. Başkan İşbilen aspesli, bizleri kanser yapan bu boruların değişmesi için, 100 yıllık yeni su hattı değiştirme projesi için iller bankası aracılığı ile bir anlaşma yapmış, bizlerin çeşmeden su içebileceğimiz projeyi onaylatmıştı. Yeni su hattımız tamamen bitti. Sadece evlere bağlantıları yapılıyor. Bu yapılan yeni yatırım için 43 milyon borçlanmışık. Yani bu yeni borcu çıkarsak İşbilen ve ekibi bizlere uzun vadede 11 milyon borç bırakmış.(Uzunköprü’nün beşte biri kadar olan Enez belediyesinin 61 milyon borcu var.) Bu 11 milyon borcun içerisinde bölgemizin iftihar kaynağı olan Atatürk Kültür merkezimiz de var. Bu projenin borcu 8 ay sonra bitecek. Her ay 260 bin tl. ödeme yapılıyor. Bu borç 8 ay sonra bittiğinde uzun vadede 2 milyon tl. borcumuz daha azalıyor. Neyse biz şimdi belediyenin borçlarını değil de toplaması gereken 25 milyon alacağından söz edelim.

Becan, göreve geldiğinde Uzunköprü belediyesinin 7 milyon sıcak paraya ihtiyacı vardı. Seçimlere 6 ay kala iller bankası tüm belediyelerden alacağından daha fazla paraları tahsil yoluna gitti. Belediyelere para beklenenden az gelince, tahsilatlarda zayıf olunca bu borç birikti. Başkan Becan, Uzunköprü esnafına borç ödemek için borç para bulmak zorunda kaldı.
Peki insanlarımız neden su paralarını, emlak borçlarını, kiralarını, icarlarını, işgaliyelerini, ilaçlama, katı atık, evsel atık gibi borçlarını ödemiyor? Ben sordum araştırdım. Hükümet nasıl olsa bunlara af getirecek. Kardeşim hükümet hangi borçları bugüne kadar silmiş. Gel faizini ödeme, yapılandırma yap taksit taksit öde demiş. Bu uygulama ile hem vatandaşı rahatlatacak, hem de belediyelerin tahsilat için önünü açacaktı. Demek ki yanlış bir uygulama imiş. İnsanlar bu borçların hiç tahsil edilemeyeceğini zannetmişler. Belediye hizmet verebilmek için bankalardan faizle borç para alıyorsa, kusura bakmayın borcunu ödemeyenden faizi ile tahsilat yapacak. Belediye borcu için icraya veriliyorsa kusura bakmayın icraya verecek. Belediyenin de bitmez tükenmez bir geliri yok ki! İnanın hayırlı olsuna bir belde belediye başkanını ziyaret ettim. Memurlar maaşlarının yarısını almış, başkan maaşından bin 500 tl. alabilmiş. Bu iş mi şimdi. Memur maaş alamayacaksa nasıl iş yapacak? Evini nasıl geçindirecek? Onun için belediyeler su parası ödemeyenleri icraya da verir suyunu da keser abicim.
Bunu kim olsa yapar.

Yazımızın başlığında Becan, İşbilen kadar şanslı değil dedik. Evet değil. İşbilen döneminde 10 yıl boyunca binlerce inşaat ruhsatı verildi. Harç paraları tahsil edildi. Şimdi önümüzdeki 10 yıl acaba kaç tane inşaat yapılacak Uzunköprü de? Bana göre çok az olacak. Buda belediyenin parasal açıdan kaybı demek. Onun için Becan, İşbilen’den oldukça şanssız. Fakat unutmayalım o bir hesap uzmanı. Bir kadın. İyi bir ev kadını iki bin lira ile evini nasıl pırıl pırıl yapıyor, çocuğunu okutuyor, evinde yemeğini yapıyorsa Özlem Becan’dan da bu bekleniyor. Fakat bunu 80 gün içinde beklemek ne kadar doğru olur? Bırakın yıl sonuna kadar hesaplar, kitaplar yapılsın, bütçe şöyle bir yoluna girsin. Tam yazımı sonlandırırken aklıma meclisin bazı gayrimenkullerin satışı için verdiği yetki geldi. Daha önceki başkanlarımızda birçok yeri satmıştı. Bana göre yapılan bu uygulama yanlış değil. Uzunköprü belediyesinin tarla ile ne işi var? Atıl durumda olan tarla, bina, arsa gibi gayrimenkuller ülkemizin hemen hemen her belediyesinde satışa sunulmuştu. Bu karar için başkana yüklenmek doğru değil. Ha… satıp ta borç ödemiyorsa, yatırım yapmıyorsa koy çuvala salla salla vur duvara.
Bizler bunun takipçisi olalım.
Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

GÜNÜN SÖZÜ : KİMSE BİR BAŞKASINI YARGILAYABİLECEK KADAR KUSURSUZ DEĞİLDİR.
AMA BAZILARI KENDİNDE BU HAKKI GÖREBİLECEK KADAR HADSİZDİR.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL