Güncel Kültür Sanat Okuma Sayısı: 29

Beethoven Ödüllü Trakyalı Sanatçı

Uzunköprü’n Akçadam Köyü’nde doğan ve 2016 yılında ‘2016 European Music Academy’ tarafından Prag’da düzenlenen şan yarışmasında büyük ödül olan ‘Beethoven’ ödülünü kazanan Arda Doğan, Trakyalıların gururu oldu. Keşan Postası olarak..

Beethoven Ödüllü Trakyalı Sanatçı

Uzunköprü’n Akçadam Köyü’nde doğan ve 2016 yılında ‘2016 European Music Academy’ tarafından Prag’da düzenlenen şan yarışmasında büyük ödül olan ‘Beethoven’ ödülünü kazanan Arda Doğan, Trakyalıların gururu oldu.

Keşan Postası olarak kendisiyle görüştüğümüz Doğan, halen devlet sanatçısı olarak opera çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek benim en büyük hedefim kemdi memleketimde  de vatandaşlarımla buluşabilmek ve onlara da konser verebilmek dedi.

Doğan, 18 Kasım 2019 Pazartesi günü Uzunköprü’nün Kurtuluş Bayramı programı etkinlikleri çerçevesinde memleketinde konser vermekten dolayı çok memnuniyet duyacağını ve davet gelmesi halinde Trakya daki tüm belediyelerin etkinliklerinde de yer almak istediğini belirterek sitemiz aracılığı ile tüm Trakyalılara selam ve saygılarını ileterek sitemize de teşekkür etti.

Balkan Besteleriyle dünyayı salladı. Amerika’dan Almanya’ya Estonyadan Dubai ye her yerde Balkan bestelerini ve Trakya türkülerini söyledi. Şimdi kendi memleketinde hasret gideriyor.

Avrupa Müzik Akademisi Beethoven ödüllü Besteci ve Tenor şimdi Trakyadan başlayan türkiye turnesine startı verdi

ARDA DOĞAN KİMDİR?

 

Arda DOĞAN, 1980 yılında Edirne’de doğdu. 2001 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera/Koro Bölümü’ne girdi; şan çalışmalarına Oylun Erdayı ile başladı. 2004 yılında Profesyonel Ses Derneği’nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile Ludwig van Beethoven’ın 9. Senfoni’sinde tenor soloyu söyledi. 2005 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. Orkestra şefi Wolfgang Scheidt ile Viyana’da repertuar, Halina Andrejewska ile yorum çalıştı. 2011-2012’de New York’da Randolph Mickelson ile şan ve repertuar çalışmalarını sürdürdü. Amerikalı besteci ve piyanist Jack Brimberg ile kompozisyon çalıştı. 2011-2012 sezonunda New York, Columbia Üniversitesi’nde kaynak ve kayıt araştırması yaptı. Ankara Üniversitesi, Tiyatro Bölümü’nde, Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Şan Bölümü’nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde şan dersleri verdi.

2006 yılında, debüsünü Gianni Schicchi operasında Rinuccio rolü ile Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yapan Arda DOĞAN, hemen ardından 2007 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Mozart’ın Idomeneo operasında Idomeneo rolünü söyleyerek eserin Türkiye prömiyerini yaptı. Dört yüz sayfanın üzerinde üç perdeli bol reçitatifli bu büyük eserdeki rolünü sekiz gün gibi kısa bir sürede ezberleyerek birçok müzik otoritesinin dikkatini çekti ve ardından sayısız eserde başrol aldı. Bu eserlerden bazıları, Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasında Belmonte, Cosi Fan Tutte operasında Ferrando, İstanbul ve Ankara’da Donizetti’nin Don Pasquale operasında Ernesto, Strauss’un Eine Nacht in Venedig Opereti’nde Dük, Donizetti’nin Viva La Mamma operasında Primo Tenore, Kalman’ın Çardaş Prensesi operetinde Kont Boni, 2011 Estonya Saaremaa Opera Festivali’nde, Saraydan Kız Kaçırma Operası’nda Belmonte, 2012 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Karyağdı Hatun Operası Ankara prömiyeri Canali, 2013’de Lale Çılgınlığı Operasında Fink Van Brot, Haydn’in Lo Speziale (Eczacı) Operasında Eczacı rolünü söyleyerek eserin Türkiye prömiyerini yaptı. Bellini’nin I Puritani operasında Lord Arturo rolünü söyledi. Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde Selman Ada’nın Ali Baba ve Kırk Adlı Operası’nda Bacaksız rolünü söyledi. Eskişehir Opera ve Bale Günleri’nde I Puritani operasında Lord Arturo söyledi. 2013’de Antonio Pirolli şefliginde ve İstanbul Senfoni Orkestrası ile Rossini’nin Stabat Mater eserinde tenor soloyu söyledi. Ludwig van Beethoven’ın Koral Fantazi eserinde tenor solo, Vasıf Adıgüzel’in Çanakkale Orotoryosu’nda tenor solo, Fazıl Say’ın Fenerbahçe Senfonisi eserinde tenor solo söyledi. İstanbul Naum Operası konserlerinde tenor solist olarak yer aldı. Bilkent Senfoni, İstanbul Senfoni, Bursa Senfoni, Eskişehir Senfoni Orkestralarıyla, birçok oda orkestrasıyla ve bandoyla yurt içi ve yurt dışında konserler verdi. Avusturya, Alman ve Polonya Büyükelçiliklerinde resitaller verdi. Çalışmalarını halen Randolph Mickelson ile sürdürmektedir.

Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı tenor Arda Doğan, ‘2016 European Music Academy’ tarafından Prag’da düzenlenen şan yarışmasında büyük ödül olan ‘Beethoven’ ödülünü kazandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL