HESABIM
Üye Ol

BENAY GÜRSEL”MEDRESE MEKTEP İKİLEMİNİ GÜNÜMÜZE TAŞIMAK İSTEYENLER  İZİN VERMEYECEĞİZ !”

BENAY GÜRSEL”MEDRESE MEKTEP İKİLEMİNİ GÜNÜMÜZE TAŞIMAK İSTEYENLER   İZİN VERMEYECEĞİZ !”

Milli Eğitim Bakanlığı ‘değerler eğitimi’ adı altında okullarımız dini vakıf ve cemaatlerle yapılan işbirlikleriyle gerici yapılanmaların önünü devlet desteğiyle açmaya devam ediyor. Üreten ve sorgulayan bireyler yerine sadece dini öğretiler referans alınarak tek tip insan yetiştirme ısrarları devam etmektedir. Çeşitli proje ve protokollerle yapılan bu çalışmalar Anayasa mıza, Milli Eğitim temel kanununa ve insan haklarına aykırıdır....

Haberin Tarihi: 2 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:249 defa okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı ‘değerler eğitimi’ adı altında okullarımız dini vakıf ve cemaatlerle yapılan işbirlikleriyle gerici yapılanmaların önünü devlet desteğiyle açmaya devam ediyor.

Üreten ve sorgulayan bireyler yerine sadece dini öğretiler referans alınarak tek tip insan yetiştirme ısrarları devam etmektedir. Çeşitli proje ve protokollerle yapılan bu çalışmalar Anayasa mıza, Milli Eğitim temel kanununa ve insan haklarına aykırıdır.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü de son yıllarda bu yöndeki çalışmalarına hız verdiği görülmektedir. Pansiyonlu okullarımızdaki öğrencilerimize ne tür pedagojik formasyon aldığı bilinmeyen kişi ya da kişiler in güya proje kapsamında çeşitli faaliyetler yürüttüğü duyumları şubemize gelmişti.  Ancak bu toprakların çağdaş demokratik Atatürk ilke inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı yurttaşlarının, Cumhuriyet değerlerinden ve kazanımlarından asla ödün vermeyen yapısı tüm bu uğraşlara geçit vermemişti.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da Milli Eğitiminin Edirne merkez ve başta Uzunköprü İlçesi  olmak üzere bu gayretlerini sürdürdüğü görülmektedir.

Şimdi soruyoruz “veli talebi” bahanesiyle okullarımız İmam hatip eğitimi veren kurumlar haline      mi getirilmeye çalışılıyor?

Okullarımızda Kuran kursları açılacak mı ?

Okul müdürlüklerine bunun için gerekli ortamın sağlanması için gayri resmi talimatlar verildi mi ?

Durum böyle ise tüm bunları hangi bilimsel ve çağdaş eğitim kriterlerine göre yapıyorsunuz?

UYARIYORUZ!

Soyut kavramları öğrenme 11-12 yaşından sonra gerçekleşir. Bu yaştan önce soyut kavramlar öğrenme değil ezberdir.12 yaşından sonra analiz ve sentez yapabilmeye başlayan çocuk 18 yaşından sonra kendi iradesiyle yaşadıklarını süzgeçten geçirip kendi değerlerini oluşturabilir.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, soyut kavramlar algılanamadığında çocukta korku ya da yoğun kaygı sorunları ortaya çıkacaktır. İleriki yaşlarda bu sorunlar çocukta kişilik bozukluklarına yol açabilir.

Eğitim bu alanda özel Pedagojik formasyon kalan kişilerin işidir,  aksi durumda çocuklarımız için telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Öğretmen, eğitim ve öğretim hizmetleri için yetiştirilmiş uzman kişidir. Yani öğretmenlik bir uzmanlık gerektirir.  Hangi gerekçe ile olursa olsun çocuklarımız mesleği öğretmenlik dışında olan kişilere teslim edilemez.  Eğitim ve Öğretim  Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevidir. Bu görevini de il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtasıyla yerine getirir. Hiçbir Cemaat, Vakıf ve Derneğe devredilemez.

Değerler Eğitimi adı altında ki tüm protokolleri derhal iptal edin ve değerler eğitimini  öğretmenlerimize bırakın.

Eğitim-İş olarak,  medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen anlayışa karşı, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz. Değerler eğitimi adı altında hiçbir oldu bittiye izin vermeyeceğiz.

 

Benay GÜRSEL

Şube Örgütlenme Sekreteri

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı