Ekonomi Haberleri Güncel

BES Başkanı Mahmut Şengül’den emekli maaşları ile ilgili açıklama

%25 Sefalet artışını kabul etmiyoruz, emekli enflasyona ezdiriliyor ERDOĞAN DEMİR- BES Genel Başkanı Mahmut Şengül, emekli maaşları ile ilgili yapılan % 25’lik zammı kabul etmediklerini belirterek yazılı bir açıklama yayınladı…

%25 Sefalet artışını kabul etmiyoruz, emekli enflasyona ezdiriliyor

ERDOĞAN DEMİR- BES Genel Başkanı Mahmut Şengül, emekli maaşları ile ilgili yapılan % 25’lik zammı kabul etmediklerini belirterek yazılı bir açıklama yayınladı.

EMEKLİLERE İSE %25 BİR ZAM BELİRLENDİ

Şengül’ün açıklaması şöyle; “Emekli maaş artışları ve Memur maaş artışları belirlendi ve meclisin onayına sunuldu. Memur maaşlarına %86 oranında. Bizler 16 milyon emekli adına emekliye reva görülen %25’lik sefalet artışını kabul etmediğimizi muhatapları ile buradan paylaşıyoruz.

Memurda, emeklide ekmeği aynı fiyata alıyor Enflasyondan aynı oranda etkileniyor. Memura enflasyon %86 ise Emekliye neden %25’lik artış yapılıyor. Emekliye %25 artışı layık görüp seçimlerden önce emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz diyenler maalesef emekliye reva gördükleri artışla enflasyonun emeklinin üstünden silindir gibi geçmesini sağlamışlardır.

Yine emekliye %25 zammı reva görenler kendilerine gelince Cumhurbaşkanı maaşına 40 bin TL yani 5,5 Emekli maaşına denk gelen bir artışla maaşı 19 emeklinin toplam maaşı kadar olmuştur. Yine emekli milletvekili maaşı 54 bin TL’den,69 bin TL’ye yükseltilerek 2 Emekli maaşı kadar zam aldı. Toplamda 9 Emekli maaşı kadar emekli maaşı almakta. Eğer seçtiklerimiz ülkenin refahından faydalanıyorsa biz emeklilerde ülkenin refahından faydalanmak istiyoruz. Yok, eğer ülkede kriz varsa o zaman yokluğu Cumhurbaşkanı maaşını memur maaşı 22 bin TL’ye, bakan maaşını asgarî ücret 11.400 TL’ye. Milletvekili maaşını da 7.500 TL’ye emekli maaşı ile eşitleyelim.

KENDİNİZE GELİNCE BALLI KAYMAKLI KEPÇEYLE ARTIŞ

Emekliye gelince çay kaşığı ile birde bu yetmezmiş gibi Maliye bakanı Şimşek vergiyi tabana yayacağız diyor. Yani ‘çay kaşığı ile verdiğimizi kepçeyle alacağız ekonomik krizin faturasını emekliye, asgarî ücretliye ve dar gelirliye keseceğiz’ diyorlar.

Emekliye reva görülen %25’lik artıştan 16 milyon emeklinin %40’ı faydalanamıyor. Hazine yardımı ile 5.500 TL’den 7.500 TL’ye yükseltilen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar faydalanamıyor. Buradan muhataplarına sesleniyoruz daha verilen %25’lik zam emeklinin eline geçmeden MTV, KDV ve benzer birçok tüketim maddelerine yapılan zamlarla cebinden fazlası ile alındı .Emekli maalesef enflasyona ezdirildi. Bileşik Emekliler Sendikası olarak 16 milyon emekli adına bütün emeklilere memura verilen seyyanen 8 bin TL’lik artışın ayrımsız verilmesini talep ediyoruz. Emekli her geçen gün daha derinleşen bir yoksulluğa mahkum ediliyor.

Bizler sadaka değil yıllarca emeklilikte rahat yaşamak için peşin ödediğimiz verginin karşılığını istiyoruz. Emeklilerin örgütsüz olmasından faydalanarak milyonlarca emekliyi açlığa ve sefalete mahkum etmenize Birleşik Emekliler Sendikası olarak müsaade etmeyeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL