BEŞİKTAŞ  AVRUPA’DA  TURLUYOR

Okuma Sayısı:35

yusufziya

    Yusuf  Ziya UŞAN

yziyausan@kesanpostasi.com

 

 

Beşiktaş şampiyonlar ligi karşılaşmasında, Istanbul’da Porto ile 1-1 berabere kalarak, grubunda lider olarak bir üst tura çıkmayı garantiledi. Hemde G grubunda bir maç eksiği ile. Bu sonuç ile Beşiktaş, Türk futbol tarihinde lider olarak bir üst tura yükselen ilk takım oldu. Bu bir rekor.

Kara kartal imaj olarak artık Avrupa’da varım diyebiliyor. Evet gerçekten de Avrupa’da bir Beşiktaş olayı  var. Bunun mimarı da Şenol Güneş ve ekibi. Bu başarıların elde edileceğini, Şenol Güneş’in ilk geldiğinde yazmıştım. Dün akşam oynanan Porto maçına bakacak olursak, ortaya konan oyun Beşiktaş’ın kontrolünde geçti. Babel’in üst direkten dönen şutu ile diğer şutunun ve Querisma’nın ceza sahası içerisine girerek üst köşeye vurduğu şutunun Porto kalecisi Jose Sa tarafından kurtarılışı bunun bir kanıtıydı. Querisma bu karşılaşmada iki defa sağ kenara, iki defada sol kenara geldi. 19 dakikada Porto duran top organizasyonu sonunda, Felipe’nin  ceza sahasından yaptığı plase ile golü buldu. Bu bir anlık Beşiktaş defansının konsantrasyon kaybından kaynaklandı. Geriye düşen Beşiktaş’ta Cenk Tosun, solda kaleci Fabri’den gelen uzu topu kontrol edip, üç rakip oyuncuya rağmen ceza sahasına topu sürerek Talisca’ya yaptığı muhteşem asistle beraberlik golü geldi. Burada Porto’nunda kendi liginde 11 maçta yenilmediğini, na mağlup olduğunu belirtelim ve hakkını iade eldim. Porto oynadığı 11 maçta 10 galibiyet, 1beraberlik aldı.

Taktik anlayış ve takım oyunu olarak Beşiktaş, Avrupa’da farklı oynuyor. Uyguladığı çok farklı ve üst düzey bir oyun dili var. Bu maçta top rakipte iken, Porto’ya set oyunu yaptı. Yani birlikte blok oluşturarak, topun arkasına geçtiler ve blok derinliğini kısa kurdular, bu oyun planı ile Beşiktaş, Porto’yu kalesinden uzakta tutmayı başardı, buna ilave olarak, rakip defansa yaptığı pres ile de Porto’ya geriden oyun kurdurmadı. Porto defans oyuncuları çok topu körlemesine oynamak zorunda kalarak, top kaybettiler ve geriden topu oyuna sokamadılar. Beşiktaş bir Avrupa takımı olmuş, Avrupa’da turluyor ve turlarına da devam edecek gibi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan Belediye Meclisi  Kasım Ayı 2.Oturumunu 23 Kasım’da Yapacak.

Keşan Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan 2.Toplantısı 23 […]