Beykoz’lular Beykoz’un Duvarlarına işleniyor

kesanpostasi
Okuma Sayısı:31

Beykoz’lular Beykoz’un Duvarlarına  işleniyor

Özgür Güvenç

İstanbul(Anayurt)- Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli kişilikler Beykoz’un duvarlarına bir bir işlenmeye başlandı.

Vizyonunu turizm ve eğitim olarak yeniden belirleyen, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerle  İstanbul ilçeleri arasında ayrı bir yeri olan  Beykoz’un duvarları Beykoza ait   eserler  ve  önemli isimlerin yer aldığı resimlerle donatılıyor.    

Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmayla ilk olarak Çubuklu-Dedeoğlu arasındaki duvarlarda yer alan varolan resimlerin yerlerine ressam Hakan Yılmaz’ın fırçasından çıkan yeni çalışma ve  temalarla ilçenin köklü birikimiyeniden gözler önüne serildi.  

Beykoz’a  ait değerlerin tanıtılmasına katkı sağlanmak ve ilçeyi güzelleştirmek amacıyla başlatılan çalışmada;tiyatro ve sinemanın unutulmaz ismi sanatçısı Sadri Alışık, Anadoluhisarı Kalesi, Beykoz Dalyanı, Çeşmi- Bülbül İbrik, sağlamlığıyla hafızalara yer eden  Beykoz Kundurası, Neyzen Tevfik,  Küçüksu Çeşmesi ve Şişecam’dan cam örnekleri sokakları açık hava sergisine dönüştürdü.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ,tanıtım ve turizme  katkı sunacağına inandığı çalışmayla ilçe sakinlerinde  sahiplenme ve aidiyet duygusunun pekişeceğini  de belirtti. İlçedeki atıl durumdaki alanları değerlendirmek ve kültürel değerlerin yeni nesillere tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla mevcut resimleri yenilediklerini söyledi.

Beykoz’u güzelleştiren ve geçmişi de güncele taşıyan  çalışmalara Son Bahar’da, Eski Tekel Fabrikası duvarları ve Burunbahçe Mesire Alanı duvarlarının boyanmasıyla devam edilecek.

    

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu'nun tayini çıktı..

Keşan Kaymakamlığı’na Bekir Dınkırcı Atandı Geçen hafta yayımlanan […]