Dünya

BIDEN’DAN MOSKOVA’YA DERİN DARBE

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukraynayı işgaline misilleme olarak, Rus petrolü, Doğal Gaz ve diğer enerji ürünleri’nin ithalatını yasakladığını açıkladı. Biden atılan bu adımın,  enerji fiyatlarını arttıracağını kabul ettiğini ancak..

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukraynayı işgaline misilleme olarak, Rus petrolü, Doğal Gaz ve diğer enerji ürünleri’nin ithalatını yasakladığını açıkladı. Biden atılan bu adımın,  enerji fiyatlarını arttıracağını kabul ettiğini ancak yasağa, desteğin olduğunu ifade etti.

Biden, Beyaz Ev de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Rus petrol ve doğal gaz enerjisinin tüm ithalatını yasaklıyoruz. Bu yasak, Rus petrolünün artık ABD limanlarında kabul edilmeyeceği ve Amerikan halkının, Putin’in savaş makinesine güçlü bir darbe daha vuracağı anlamına geliyor” dedi.

Biden, ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan yaptırımların Rusya ekonomisinde zaten derin bir çöküntü yarattığını, bu enerji yasakların da dünyadaki müttefikler ve ortaklarla yakın istişare içinde getirildiğini söyledi.

Biden, ayrıca Avrupa ülkelerinin bu yasağa katılamayacaklarını anladıklarını söyleyerek ‘’Avrupalı müttefiklerimizin ve ortaklarımızın birçoğunun bize katılacak durumda olmayabileceğini anlıyoruz. ABD, yurtiçinde tüm Avrupa ülkelerinin toplamından çok daha fazla petrol üretiyor. Ancak, Rusya’nın enerjisine olan bağımlılıklarını da azaltma amacıyla uzun vadeli bir strateji geliştirmek için Avrupa ve ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz’’ dedi. Biden bu krizin, Amerika’nın enerji konusunda bağımsız olması gerektiğini de gösterdiğini sözlerine ekledi.

Enerji Enformasyon Dairesi’ne göre ;  ABD, 2021’de Rusya’dan ayda ortalama 20,4 milyon varilden fazla ham ve rafine ürün ithal etti. Bu miktar, ABD sıvı yakıt ithalatının yaklaşık %8’ini oluşturuyor ve yasağın  enflasyon yükselirken ,akaryakıt fiyatlarının tüm dünyada daha da arttırması bekleniyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL