Manşet Siyaset Okuma Sayısı: 20

Binlerce işçi Lüleburgaz’dan haykırdı: ‘Kuralsız, Güvencesiz, Çalışmaya Hayır! Taşerona Son!’

Sendikal Güç Birliği tarafından Kırklareli Lüleburgaz’da düzenlenen mitingine katılan binlerce işçi, AKP’nin işçi düşmanı politikalarını protesto etti Sendikal Güç Birliği tarafından Kırklareli Lüleburgaz’da düzenlenen mitingine katılan binlerce kişi AKP’nin işçi..

Binlerce işçi Lüleburgaz’dan haykırdı: ‘Kuralsız, Güvencesiz, Çalışmaya Hayır! Taşerona Son!’

Sendikal Güç Birliği tarafından Kırklareli Lüleburgaz’da düzenlenen mitingine katılan binlerce işçi, AKP’nin işçi düşmanı politikalarını protesto etti

Sendikal Güç Birliği tarafından Kırklareli Lüleburgaz’da düzenlenen mitingine katılan binlerce kişi AKP’nin işçi düşmanı politikalarını protesto etti ve “Kuralsız, Güvencesiz, Çalışmaya Hayır! Taşerona Son!” diye haykırdı.

haberici_1 haberici_2

“Kuralsız, Güvencesiz, Çalışmaya Hayır! Taşerona Son!” demek için Lüleburgaz’da buluşan binlerce işçi Lüleburgaz Hükümet Konağı önünde kortej oluşturarak, Kongre Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Uzun bir güzergah boyunca yürüyen işçilere Lüleburgaz halkından da büyük destek geldi. Saat 13.00’de kortejlerin alana girmesiyle birlikte miting başlarken, alanda 5 binden fazla işçinin olduğu ifade edildi.

haberici_3 luleburgaz_ico

“Kuralsız, Güvencesiz, Çalışmaya Hayır! Taşerona Son!” mitingine Sendikal Güç Birliği Platformunu oluşturan Hava-İş, Kristal-İş, TGS, TÜMTİS, Deri-İş, Petrol-İş,Tek-Gıda-İş, Belediye-İş, Tez Koop-İş ve Basın İş’in yanı sıra, Birleşik Metal-İş, Disk Tekstil, Şeker İş, Tüm Tis, Genel Maden İş, Dev Sağlık İş, Tüm Köy Sen, Emekli Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş, CHP, TKP, ÖDP, EMEP, SDP, İP,TGB, ADD, Mücadele Birliği ve Taşeron İşçileri İle Dayanışma Derneği katıldı.

Mitinge kitlesel katılım gösteren TKP “AKP Anayasasına Hayır Eşitlik Özgürlük İşçilerle” pankartı eşliğinde yürürken, Sınıf Tavrı da “Kölelik Koşullarında Çalışmak Değil İnsanca Yaşamak İstiyoruz” pankartıyla yerini aldı.

“Türk-İş sessiz, iktidar ile zulme, sömürüye ortak oluyor”
Mitingde açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına Petrol İş Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. Düşova konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“AKP 10 yıldır işçiye kan kusturuyor. Sermaye çıkarına hizmet ediyor. Onlarca insanımız ölüyor, bakan ‘Güzel öldüler’ diyor. İnsan gibi yaşamak isteyenler, hak arayanlar biber gazı, cop yiyor. Bütün bunlar karşısında Türk-İş sessiz, iktidar ile zulme, sömürüye ortak oluyor. Bugün Trakya’dan AKP’yi uyarıyoruz. İşçiler buradan ayağa kalkacak, Türk-İş’e de ‘kendine gel’ diyoruz. 10 yıldır bütün bu zulme, sömürüye kulak tıkayanlara Trakya gibi güçlü şekilde tepki koyacağız. Trakya şivesiyle, onların anlayacağı dilden ‘Artık yeter be ya’ diyoruz.”

“Haydi kadınlar dayanışmaya”
Düşova’nın ardından SGBP Kadın Koordinasyonu adına Neslihan Taşoluk Nakaş kürsüye çıktı. Nakaş konuşmasında; “Esnek çalışma güvence değil, güvencesizliktir. Eksik kalan primleri kim ödeyecek. Buradan Türk-İş’e sesleniyoruz. Böyle kadın politikası olmaz. Kadınların üzerinden politikalar
geliştirip, bunları uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde daha ne kadar devam edeceksiniz. Kadınlar burada Türk-iş nerede. Esnek değil, düzenli, güvencesiz değil sendikalı işçiler için haydi kadınlar dayanışmaya” ifadelerini kullandı.

“İşçiyi emekçiyi bu kadar ayaklar altına alan bir iktidar daha görülmedi”
Nakaş’ın ardından söz alan Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İşçiyi emekçiyi bu kadar ayaklar altına alan bir iktidar daha görülmedi. Bu hükümetin timsah göz yaşları bol. AKP’nin 10 yıllık iktidarında taşeronlaşma ön plana çıkarıldı. Sendikal güvenceler tırpan edildi. Ama onlara sorsanız emekçi dostuyuz diyorlar. Peki soruyorum kıdem tazminatına göz diken AKP işçi dostu mu? THY çalışanlarını işten atan AKP işçi dostu mu? Sendikalı işçileri işten atan AKP işçi dostu mu? İşçilere gaz sıkan, coplayan AKP işçi dostu mu? Akan işçi kanı hükümetin umurunda mı? 12 bin işçi iş kazasına kurban gitti. Bunlar iş kazası değil iş cinayetidir. AKP’den işçiye dost olmaz. AKP’yle iyi geçinerek durumdan kurtulacaklarını sanan sendikacılara sesleniyorum. Burada aramızda olmalıydınız. Emekliler aldığı maaşla nasıl geçineceğini düşünüyor. Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor, köylü ektiği biçtiği ürünün karşılığını alamıyor. Yoksulluk kol geziyor. Etraf yeni türeyen zenginlerden geçilmiyor. AKP kendi zenginlerini yarattı. AB’nin en çok milyarderi bulunan ikinci ülkesiyiz ama en çok fakir olan da ikinci ülkesiyiz. Altta kalanın canı çıkıyor. Bu gerçekleri gizliyorlar. Neredeyse bütün gazete ve TV’leri ele geçirdiler. ‘Yalanla besliyorlar bizi.’ İtiraz edeni gözaltına alıyorlar. Adalet hiç bu kadar adaletsiz olmamıştı. Hiçbir saltanat ilelebet sürmez. Umutsuz değiliz, yılgın değiliz. Gönül isterdi ki bu mitingi Türk-İş yapsın. Türk-İş’i göreve çağırdık, değil miting yapmak yönetim kurulu toplantısı yapacak mecalleri yok. Hükümetin işçi bürosu gibi çalışıyorlar. SGBP ve destek veren tüm kuruluşlar ile birlikte artık yeter diyen binlerce insan burada. Cahit Sıtkı’nın dediği gibi ‘Memleket istiyoruz’ herkesin sendikalı olduğu, akan kanın durduğu, iş cinayetlerinin son bulduğu. Ümitsiz değiliz, Örgütlü birleşik güç yenilmez. Biz 12 Eylül’e pabuç bırakmadık. Daha dün Şişecam’da mücadelemizi kazandık. Umudumuz var, umudumuzu koruyalım. Unutmayalım örgütlü güç yenilmez, bunu da bize tarih öğretti.”

(soL -Haber Merkezi)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL