Köşe Yazısı Manşet Okuma Sayısı: 19.816

BİR KESKİN KALEM, BİR KIRIK GÖZLÜK 

          Anıl ÇAKIR acakir@kesanpostasi.com                  “Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.”    ..

BİR KESKİN KALEM, BİR KIRIK GÖZLÜK 

 

        Anıl ÇAKIR

acakir@kesanpostasi.com

              

 

“Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.”

 

                                                                         

“Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur.”

 

                                                                                   

“Ben Atatürkçüyüm. Ben cumhuriyetçiyim. Ben lâikim. Ben anti-emperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.”

             

                                                                                   *

 

“Gerçekte vicdan özgürlüğü, gerçekte demokrasi laik toplumda meydana gelir. Çünkü anti-laik toplumda dince kutsal sayılan kavramlar, siyasal amaçlar için her gün sömürülür ya da Türkiye’de olduğu gibi Arap sermayesi tarafından Türkiye’de kurulan banka sistemlerinde olduğu gibi mali çıkarlar açısından sömürülür. Bu bir sömürüdür. Mustafa Kemal de dinin gerçek yerine oturtulması, Allah ile kul arasında bir kutsal duygu olarak korunması amacıyla laikliği getirmiştir. İngiliz emperyalizminin, Arap kapitülasyonunun aracı olmaması ve siyasi sömürü aracı olmaması için. “

                                             

*

Yukarıdaki sözlerin tamamı Uğur Mumcu’ya ait. O, bir devrimciydi. O, bir cumhuriyet sevdalısıydı. O, bir Atatürkçüydü. O, her şeyden öte gerçek bir vatanseverdi. Yıllar öncesinden yaptığı uyarılar sanki bugünü özetler gibi. Bana göre Türkiye’nin en büyük ve en cesur gazetecisi olan Uğur Mumcu, gerçekleri söylemek adına hayatını feda etti. Türkiye’nin yarınını görmek için “bir keskin kalem ve kırık gözlükle” yazdıklarına bakmak ve bunlardan ders çıkarmak gerek. İnançlarımızın sömürülmemesi için Uğur Mumcu’yu anlamak gerek. Türk milleti bundan sonraki tercihlerinde bu uyarılara kulak vermeli. Çünkü bir kere daha kandırılma lüksümüz yok.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL