Güncel Kültür Sanat Manşet Okuma Sayısı: 55

Bir ulu çınar daha devrildi

Bulgaristan Türklerinin büyük bir ismi, gazeteci, yazar Prof. İsmail Cambazov geçirdiği beyin kanaması sonucu Sofya “Pirogov” hastanesinde 22 Mart 2020 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuştu. Ülkenin seçkin aydınlarından ve “canlı tarihi”..

Bir ulu çınar daha devrildi

Bulgaristan Türklerinin büyük bir ismi, gazeteci, yazar Prof. İsmail Cambazov geçirdiği beyin kanaması sonucu Sofya “Pirogov” hastanesinde 22 Mart 2020 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuştu.

Ülkenin seçkin aydınlarından ve “canlı tarihi” olarak adlandırdığımız İsmail Cambazov, radyomuzda da önemli emeği geçmiş, kıymetli bir  büyüğümüzdü.

Cambazov, 1950’- 1960’larda “Sofya Radyosu” olarak bilinen BNR- Türkçe Yayınlar Bölümünün o zamanki tabiriyle “Ahali yayınlarının” gelişmesi ve programların Bulgaristan’daki her Türk ailesinin evine ulaşması ve yararlı bilgiler sunması konusunda büyük emek sarfetmiş bir isimdir.

En derin üzüntüyle, taziyelerimizi iletiyor, Allahtan rahmet diliyoruz.

Kimdir İsmail Cambazov?

İsmail Cambazov 10 Haziran 1928 tarihinde Kırcali’nin Ardino belediyesine bağlı Brezen köyünde dünyaya gelmiştir. 1948 yılında Şumen’deki Nüvvab Medresesi’nden mezun olmuştur.

MEDRESETÜ’N NÜVVAB MEZUNU

Bulgaristan Türklerinin tarihinde önemli bir yere sahip olan İsmail Cambazov, Medresetü’n Nüvvab” okulunun ilk mezunlarından. “Medresetü`n Nüvvab, Bulgaristan’da Türk ve Müslüman aydın yetiştiren tek okul idi” diyordu.

HAYATI YAZARAK GEÇTİ

92 yıllık yaşamının 65 yılını gazeteci olarak geçiren araştırmacı yazar Dr. İsmail Cambazov Bulgaristan’da Türk basınının da en önemli tanığı. 1953 senesinde Yeni Işık’ta gazetecilik hayatına başlayan Cambazov, “Ben Türkler arasında çalışma hayatına gazetecilikle başlayıp, gazetecilikle bitiren tek aydınım” diyordu.

İsmail Cambazov’un kaleme aldığı kitaplar arasında Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nün kuruluşunu anlattığı bir eser de var. İsmail Cambazov; “Balkanlar’da Türkler ve Müslüman Azınlıklar” adlı kitabıyla da tarihe ışık tutuyor.

Yayınladığı eserlerden “Medresetü’n-Nüvvâb”, “Sofya İslâm Enstitüsü”, “Osman Kılıç Mahkemesinin Perde Arkası”, “Bulgaristan Türk Gazeteciliği ve Yeni Işık Gazetesi”, iki ciltten oluşan “Başmüftülük Tarihi” Dr. İsmail Cambazov’un topluma kazandırdıklarının sadece bir kısmı.

Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nün kurucularından

Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer alan yazar, Bulgaristan’da hukuk fakültesi bitiren ilk Türk.

İsmail Cambazov 2014 yılında “Bulgaristan Başmüftülüğü’nün Tarihi” başlıklı iki ciltlik bir kitap yayınladı.

Kitap üzerine on yıl çalışan İsmail Cambazov, İstanbul’daki Osmanlı arşivi, Meşihat arşivi ve Bulgaristan’daki diğer arşivlerde bulduğu belgeleri kitabında paylaştı. Cambazov bu sayede kendinden sonraki araştırmacılar için iyi bir malzeme de sunduğunu ifade ediyordu.

İsmail Cambazov’un radyomuza verdiği son mülakatları ekteki linklerden dinleyebilirsiniz:

https://bnr.bg/tr/post/100163053/bulgaristanda-trk-basinin-canli-tarihi-drismail-cambazov-65-yillik-gazeteciliini-deerlendirdi?fbclid=IwAR09hmxw8m4Q5dpo97-oVkLVQnXYkM1m40TtU1Wzppc92MuhM5E8FNmgKOA

https://bnr.bg/tr/post/100990999/profesor-doktor-ismail-cambazov-90-yasinda

https://bnr.bg/tr/post/101017294/haftaya-bas

Sevda Dükkancı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL