Bölgeden

Bircan, “Aile Bakanlığı çalışanlarının özlük hakları yok”

Bircan, “Aile Bakanlığı çalışanlarının özlük hakları yok”

 

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan Aile Bakanlığı sözleşmeli meslek memurlarının özlük haklarındaki sıkıntıları çok büyük olduğunu vurgulayarak, “Aile Bakanlığı meslek memurlarının özlük hakları yok. Sağlık izinleri bile yok” diyerek bir soru önergesi verdi.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x167

CHP’li Erdin Bircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu soru önergesinde sayıları bini bulmayan Bakanlık ek ders ücreti karşılığı görev yapmakta olan meslek elemanlarının (sosyolog, psikolog, öğretmen vb.) sorunlarına çözüm istedi. Sözleşmeli meslek elemanlarının çalıştıkları kurumlardaki kadrolu meslek elemanları ile aynı görev ve işleri yapmakta olduğunu vurgulayan Bircan, ancak bu elemanların “Çalıştıkları gün kadar sigorta primleri yatan bu meslek elemanlarının, yıllık ücretli ve ücretsiz izin; kıdem ve ihbar tazminatları; sağlık ve mazeret izinleri; sendikal hakları bulunmamaktadır” dedi.

Önerge gerekçesinde, “Türkiye genelinde ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır.

Özellikle, Sosyal Hizmet Merkezlerini ayakta tutan bu meslek elemanları, sosyal yardımlar, 18 yaş altı gebeler, evde bakım hizmeti, şehit ve gazi birimi, koruyucu aile ve evlat edinme, özel bakım merkezleri, suça sürüklenen çocuklar ve korumaya muhtaç çocuklar ile ilgili tüm çalışmaları yapmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığınca benzer şartlarda çalışan 1000 meslek elemanı kadroya alınmış ve mağduriyetleri giderilmiştir” diyen Bircan meslek elemanlarının sorunlarını çözümü için Bakanlığın ne düşündüğünü sordu.

Bircan önergesinde, “Bakanlığınızda önemli görevleri yapan ek ders ücreti karşılığı görev yapmakta olan meslek elemanlarının özlük haklarını iyileştirmek için bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz? Ek ders ücreti karşılığı görev yapmakta olan meslek elemanlarının sağlık izni gibi temel haklardan yararlanmamalarını, yararlandıklarında ise ücret alamamalarını doğru bulmakta mısınız? Bakanlığınızda ek ders ücreti karşılığı çalışan meslek elemanlarının da Diyanet İşleri Başkanlığındaki gibi kadroya alınması gibi bir çalışmanız olacak mıdır?” sorularına yanıt aradı.

Bircan yaptığı açıklamada “Toplumumuzun tüm sorunlarını çözmek istiyoruz. Bunun için sorunları dile getirip, mevcut durumdaki sorunları bildiriyoruz. Sonraki aşama bu sorunların çözümü için çalışmak oluyor. Aile Bakanlığı ek ders ücreti çalışan meslek elemanları aynı ücretli öğretmenler gibi çok mağdur durumda. Üstelik sayıları da binden az. Bu elemanlar için bir düzenlenme yapılması önem arz ediyor” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL