HESABIM
Üye Ol

Bircan: Amaç anadolu liselerini itibarsızlaştırmak

Bircan: Amaç anadolu liselerini itibarsızlaştırmak

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı nitelikli okullar arasında Edirne’nin en köklü okulu olan Edirne Lisesinin ve başarılı diğer anadolu liselerinin olmamasına sert tepki göstererek, “ AKP en köklü okulumuza ‘niteliksiz’ diyor. 161 yıllık en köklü okulumuz Edirne Lisemiz ve çok başarılı diğer anadolu liselerimiz nitelikli okullar arasında yer almıyor....

Haberin Tarihi: 13 Nisan 2018 - Okunma Sayısı:591 defa okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı nitelikli okullar arasında Edirne’nin en köklü okulu olan Edirne Lisesinin ve başarılı diğer anadolu liselerinin olmamasına sert tepki göstererek, “ AKP en köklü okulumuza ‘niteliksiz’ diyor. 161 yıllık en köklü okulumuz Edirne Lisemiz ve çok başarılı diğer anadolu liselerimiz nitelikli okullar arasında yer almıyor. AKP Anadolu liselerini itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapıyor” diyerek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan Edirne’nin de aralarında olduğu 32 ilde hiçbir anadolu lisesinin nitelikli okullar listesine alınmamasını eleştirerek, “Sınavla öğrenci alacak AKP’nin nitelikli lise diye tanımladığı okullar hangi kritere göre seçildiği belli değil. Her ilde imam hatip liseleri listelerde var anadolu liseleri yok. İmam hatip liseli olmak nitelikli okul sayılmak için bir kriter olmuş durumda” diye konuştu.

CHP’li Bircan Meclis’e bir soru önergesi vererek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın nitelikli okul skandalını açıklamasını istedi.

Bircan önerge gerekçesinde, hükümet nitelikli okul olarak belirtilen Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumların açıklandığını belirterek, “Listede Seçim Bölgem Edirne’nin 161 yıllık en köklü okulu olan ve başarı sırasında en üst sıralarda yer alan Edirne Lisesi (Anadolu Lisesi) ve diğer başarılı okullarımız yer almamıştır” dedi.

Bircan çarpıcı sorularla konuyu gündeme getirdi:

“1- Edirne’den neden hiçbir Anadolu Lisesi nitelikli okullar arasında yer almamıştır?

2- Edirnemizin en köklü okulu olan ve geçen seneki taban puanlara göre en başarılı okullardan olan Edirne Lisesi ve diğer başarılı okullarımızdan hiçbiri neden nitelikli okullar arasında yer almamıştır?

3- Nitelikli okulları belirlerken hangi kriterleri göz önüne aldınız?

4- Edirne’nin de aralarında olduğu 32 ilde daha başarılı olduğu halde Anadolu liselerinin yer almadığı nitelikli okullar listesinde imam hatiplerin bulunmasının gerekçesi nedir?

5- İmam hatip lisesi olmak nitelikli okul sayılmak için bir kriter midir?

6- Hükümetiniz yaptığı sınıflandırmaya göre liselerimizin yüzde 90’ı “niteliksiz” görünmektedir. Bu niteliksizliğin sorumlusu kimdir?”

Erdin Bircan Edirne Lisesi ve bir çok başarılı okulun yer almadığı nitelikli okullar listesinin AKP zihniyetini ortaya çıkardığını kaydederek, “161 yıllık en köklü okulumuz Edirne Lisemiz ve çok başarılı diğer anadolu liselerimiz nitelikli okullar arasında yer almıyor. Bu işte AKP zihniyeti. Cumhuriyetimizin aydınlık öğrencilerini yetiştiren anadolu liselerini itibarsızlaştırmak için bütün bu çaba. Kendi arka bahçeleri yapamadıkları başarılı okulları yok etmek tek amaçları” açıklamasında bulundu.

 

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı