Siyaset

Bircan: Enerji Bakanlığının görevi yandaşa çalışmak mıdır?

Bircan: Enerji Bakanlığının görevi yandaşa çalışmak mıdır?

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Enerji Bakanlığının Sinop nükleer santralini yapacak Japon firmasına çalışmak için 300 yandaş firmanın dosyalarını vermesini eleştirerek, “Enerji Bakanlığının görevi yandaşlara kaynak aktarmak değildir” dedi.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x1671

CHP’li Erdin Bircan basında çıkan haberler üzerine Sinop’ta kurulması planlanan ikinci nükleer santrali yapacak Japon Konsorsiyumuna, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yerli üretici için 300 firma bilgisi gönderildiği ile ilgili bir soru önergesi vermişti. Santralin inşasını üstlenen GDF Suez, Mitsubishi ve Itochu firmalarının oluşturduğu Japon Konsorsiyumu, Bakanlıkların oluşturduğu listedeki firmaları reddetmişti.

Soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak konu ile ilgili 2013’te yapılan bir çalışmanın olduğunu iddia etti.

Konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Bircan, “Öncelikle bu nükleer santralin kurulmaması gerektiği düşünüyoruz. Bakanlığın Japonlara vermiş olduğu listedeki tamamı yandaş 300 firma Japonların istedikleri deneyime sahip değil. Bakan her ne kadar 2013 yılında biz bu firmaları belirlemek için çağrı yaptık dediyse de böyle bir çağrı yok. AKP doğruyu söyleyememe durumuna burada da devam etmektedir” diye konuştu.

“Bakan her ne kadar geçiştirecek bir yanıt verdiyse de biz konuyu biliyoruz. Japon konsorsiyumuinşaat işleri için zaten ön anlaşma imzalamış durumda. Ama bu firma yandaş olmadığı için bu firma yerine Bakanın da yakından ilgilendiği bir firmayı işin içine sokmak için baskı yapıyorlar” diyen Bircan, “Zaten daha ortada proje yok, hissedar anlaşmasını imzalayıp şirketi bile kurmadılar. Şirket kurulduktan sonra işler netleşecek ancak AKP’liler her yerde olduğu gibi burada da baştan yol alıp yandaşlarına kaynak yaratmaya çalışıyorlar” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL