Güncel

Bircan Keşan’ın havasını temizlemeye kararlı

Bircan Keşan’ın havasını temizlemeye kararlı

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Keşan’da yaşanan sağlık alarmı seviyesinin çok üzerindeki kirlilik ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x167

CHP Milletvekili Erdin Bircan Keşan’ın Çevre Bakanlığı ölçümlerine göre en Türkiye’nin en kirli havasının olduğu açıklanmasından itibaren bir dizi çalışma yaparak sorunun çözümü için çaba harcıyor.

 

Bircan öncelikle kirliliğin kalıcı olarak bitirilmesi için doğal gazın Keşan’a bir an önce getirilmesi ile ilgili girişimlerde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile görüşen Erdin Bircan, doğalgazın ne zaman geleceği ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kömürlerin kalitelerini bakana bir soru önergesi ile sordu.

 

Kirli havanın en büyük sebebinin kötü kalitedeki kömürlerin yakılması olduğunu ortaya koyan Erdin Bircan, yaşanan ortalamaların çok üzerindeki kirlilik için “Sağlık alarmı” vermesi için Sağlık Bakanlığına bir çağrıda bulundu.

 

Bircan konu ile ilgili olarak uzmanlarla ve bakanlık yetkilileri ile görüşerek, yaşanan hava kirliliği nedeniyle halk sağlığının ciddi tehlike altında olduğunun bilgisini verdi.

 

Hava kirliliği ile ilgili dünyadaki yasal sınırların çok üzerinde olan Türkiye sınırlarını bile katlayan Keşan’ın kirli havası ile Sağlık Bakanlığının nasıl bir mücadele içinde olduğunu bir soru önergesi ile sordu.

 

Bircan Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle sormuş olduğu soru önergesinin gerekçesinde çarpıcı bilgilere yer verdi. Önerge gerekçesinde “Keşan’daki kükürt dioksit (SO²) oranı 2 bin 740 iken, Türkiye’de kabul edilen kükürt dioksit sınırı bin 101’dir. ABD’de ise kükürt dioksit oranı yalnızca 300’dür. Keşan’da acilen sağlık alarmı verilmesi gerekmektedir” diyen Bircan, bu yoğunluktaki kükürt ve kirli havanın, başta akciğer ve kulak burun boğaz hastalıkları olmak üzere, astım, üst solunum yolları enfeksiyonu, koah, anne adaylarının çocuk gelişiminde sorunlar, uzun vadede insan ömrünün kısalması gibi ciddi etkileri olduğunu kaydetti.

 

“ABD’de 300 kükürt oranından sonra sağlık alarmı verilmekte, insanlar maske ile dolaşmakta, çocuklar teneffüse çıkartılmamaktadır. Keşan’da ise bu oran ABD’ye göre 9 kattan, Türkiye standardına göre ise 2 kattan fazladır” diyen Bircan, konunun bir an önce çözülmesi için Sağlık Bakanlığının devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

 

Avrupa Birliği 2015 Türkiye İlerleme Raporunda Çevre ve İklim Değişikliği başlığı altında ‘Ulusal hava kalitesi mevzuatının, dış ortam hava kalitesi. Ulusal emisyon tavanları ve uçucu organik bileşikler konularındaki mevcut AB direktifleri ile uyumlu bir şekilde kabul edilmesi gerekmektedir. Bazı şehirlerde yoğun hava kirliliği olduğu bildirilmiştir. Yerel temiz hava eylem planlarının hazırlanması gerekmektedir’  dendiğini hatırlatan CHP’li Bircan, “Bu kadar ciddi hava kirliliğinde devletin kaliteli kömür, maske vb. dağıtması gibi ciddi bir takım önlemler alması gerekmektedir” dedi.

 

Erdin Bircan önergesinde,

  • Keşan’daki kükürt dioksit oranının ABD’ye göre 9 kattan, Türkiye standardına göre ise 2 kattan fazla olması nedeniyle sağlık alarmı verilmesi zorunlu değil midir?
  • Bakanlığınız neden sağlık alarmı vermemektedir?
  • Yaşanan ciddi hava kirliliği nedeniyle halk sağlığı için Bakanlığınızca ne gibi önlemler alınacaktır?
  • Kaliteli kömürün, özellikle çocuklara maskelerin dağıtılması gibi bir eylem planınız var mıdır?
  • Keşan İlçemiz hastanelerinde Eylül 2015’ten önergenin yanıtlandığı güne kadar ay bazında kulak burun boğaz ve akciğer rahatsızlıkları nedeniyle doktora başvuran yurttaş sayıları ne kadardır?
  • Bu rahatsızlıkların ne kadarının kirli havadan kaynaklandığına dair bir istatistik tutulmuş mudur?
  • Avrupa Birliği 2015 Türkiye İlerleme Raporuna da giren yerel temiz hava eylem planlarının hazırlanması ile ilgili bir çalışma var mıdır? Yerel temiz hava eylem planları ile ilgili Bakanlığınızdan bir görüş istenmiş midir?

sorularına yanıt aradı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL