Siyaset

Bircan, Sofya’da GDAÜPA Toplantısı’na katılacak…

Bircan, Sofya’da GDAÜPA Toplantısı’na katılacak…

Bircan 5-7 Kasım Tarihleri arasında Sofya’da düzenlenecek Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜPA) Daimi Komite toplantısına TBMM adına katılacak.

erdin-bircan-kursu-300x167

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan 5-7 Kasım 2015 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da düzenlenecek Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜPA) Daimi Komite toplantısına TBMM adına katılacak.

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜPA) ülkemizin de içinde etkin biçimde yer aldığı ve Balkanlar’dan kaynaklanan iş birliği platformu olma özelliğine sahip yegâne siyasi oluşumdur. GDAÜPA; Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan olmak üzere 13 üye ülkeden oluşmaktadır.

Toplantı ile İlgili açıklama yapan Bircan: “Balkanlar bizim derin tarihi ve kültürel ilişkilerimizin bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgede parlamentolar arası işbirliği, barışın tesisi ve gelecek kuşaklara daha güçlü şekilde aktarılması için çok önemlidir. Toplantılarda ‘GDAÜPA-Bölgesel Sinerji, Stratejik İşbirliği ve Parlamenter Diplomasi’ konulu bir konferans düzenlenecektir. İlgili ülkelerden gelecek muhataplarımızla gerek ülkelerimiz arasında gerekse parlamentolarımız arasında geliştirilecek ilişkiler ve Balkanlarda barış ve işbirliğinin tesisi ve devamı konularını görüşme olanağını bulacağız” dedi.

Balkanların artık bir barış bölgesi olması gerektiğini söyleyen Bircan ” Balkanlar yeterince acı yaşadı. Bu acıları birlikte, özellikle de parlamentolarımızın işbirliği içinde aşmalı barış içinde bir geleceği kurmalıyız. Çalışmalarımız ve çabalarımız bunun içindir” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL