Siyaset

Bircan, tarımsal arazi satışında çiftçi mağdur oluyor

Bircan, tarımsal arazi satışında çiftçi mağdur oluyor

 

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, kamuoyunda toprak birleştirme kanunu olarak adlandırılan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda yapılan değişiklikle tarımsal toprakların bölünmesinin engellemesi yasasının uygulamada mağdur ettiği çiftçileri haklarını savundu.

 

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x1671

CHP’li Erdin Bircan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e bir soru önergesi ile toprak kanunu yüzünden mağdur olan köylülerin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Erdin Bircan soru önergesi gerekçesinde “30 Nisan 2014’te TBMM’de kabul edilen, 15 Mayıs 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla, tarım arazileri “Asgari tarımsal arazi büyüklüğü” ile “Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü” biçiminde iki yeni kavram ile tanımlanarak sınıflandırılmış, böylece devir, ifraz ve bölünmelerin önlenmesi amaçlanmıştır.” diyerek “Ancak tarımsal arazi sahipleri, emlakçı ve ilgili bürokrasi açısından kaosa neden olmuştur. Satılmak istenen arazinin tarımsal arazi olup olmadığının, başka bir arazi ile ekonomik bütünlük oluşturup oluşturmadığının belirlenmesi için ilgili valilik/kaymakamlıklar ile il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerinin vereceği raporların uzunca bir süre beklenmesi, küçük tarım arazisi olan ihtiyaç sahibi vatandaşların toprağını satamamasına neden olmaktadır.” açıklamasında bulundu. Uygulamadaki sıkıntılı durumları dile getiren Bircan, “Aynı ilçe sınırları içinde tek tapusu olan arazi sahipleri arsasını satabilirken,  iki ya da daha çok tapuya sahip olanlar arsasını satamamakta, vatandaş üzerine tapulu olan tarım arazilerinin hepsini sadece bir alıcıya satmak zorunda bırakılmaktadır.  Bu durum, paraya ihtiyacı olan, çocuğunu evlendirmek için düğün yapmak isteyen, borcu olan yurttaşlar için mağduriyet yaratmaktadır” dedi.

 

Bircan önergesinde,

 

“- Edirne’de Kanun çıktığı andan itibaren, arazisini satmak isteyen kaç yurttaş valilik/kaymakamlık ve il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerinin olurunu beklemektedir? Kanun yürürlüğe girdiği andan önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç yurttaşa satış için olur verilmiştir?

  • Kanunun uygulanmasına yönelik yönetmelik kanundan ne kadar sonra çıkartılmıştır? Bu süre içinde vatandaşlarımız neden mağdur edilmiştir?
  • Kanunun yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarihten önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan döneme kadar satış, hibe veya takas yolu ile devir işlemi gerçekleştirilen kaç hektarlık arazi bulunmaktadır?
  • Aynı dönemde satılmak istenen, ancak Tapu Kadastro Bilgi Sistemi kullanılarak aynı kişiye ait başka tarımsal arazisi olduğu gerekçesiyle “ekonomik bütünlük değerlendirmesi” yapılan arazi sayısı ve büyüklüğü nedir?
  • Tarımsal arazilerin farklı sınıflarda olması nedeniyle sınıflar arası dönüştürme katsayıları dikkate alınarak “yeter gelirli arazi büyüklüğü” hesaplanan arazi sayısı ve büyüklüğü nedir?
  • Satışı talep edilen tarımsal bir arazinin satışına ilişkin ilgili kamu birimlerinden görüş alınması ve satışın gerçekleşmesi için geçen ortalama süre nedir?
  • Aynı il/ilçe sınırları içinde birden fazla tarım arazisi olan, ancak evladını evlendirmek ya da borçlarını ödemek için arazilerinden yalnızca birini satmak isteyen vatandaşın karşı karşıya kalacağı mağduriyet nasıl önlenecektir?
  • Kanuna göre birden çok parselde hissedar durumda olan ve hisseleri küçük ve birçok parselde oldukları için satamayanlar için hisse miktarlarındaki arazilerinin tamamını hissedar oldukları parseli kullanan kişilere; bu kişinin satın almak istememesi veya değerinin altında teklif vermesi durumunda, komşu parsellerin sahiplerine satabilmelerine yönelik düzenleme yapılmıştır. Vatandaşın arazisini aynı alıcıya satmaya zorlanması “mülkiyet hakkı” açısından sorunlu değil midir? Bu türden zorlamalar vatandaşı rant sağlamak isteyenlere yönlendirmek anlamına gelmeyecek midir?” diye sordu.

 

Erdin Bircan, tarımsal arazilerin bölünmesinin engellenmesinin olumlu bir yasa olduğunu ancak uygulamadaki aksaklıklar yüzünden yine çiftçilerin mağdur olduğunu ifade etti. Yasa çıkarken CHP’li Milletvekillerini yaşanabilecek sorunlara dikkat çektiğini vurgulayan Bircan, “AKP bizim arkadaşlarımızı dinleseydi bu sorunlar yaşanmayacaktı, Edirneli köylüm toprak birleştirme kanunundan mağdur olmayacaktı” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL