Güncel Siyaset

Bircan: “Taşeron başka bahara kaldı”

Bircan: “Taşeron başka bahara kaldı”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın taşeron işçilerin kadroya ne zaman geçirileceğini sormuş olduğu soru önergesine yanıt veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, “taşeronların kamuda istihdam edilmesine yönelik yasal düzenleme çalışmaları henüz tamamlanmadığından, önergede yer alan sorulara yönelik olarak herhangi bir cevap oluşturulamamıştır” dedi.

erdin bircan 2CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan CHP’nin seçim bildirgesine koyduktan sonra AKP’nin de taşerona kadro sözü verdiğini hatırlatarak, “iki seçim geçti ama söz hala tutulmadı” diye konuştu.

CHP’li Bircan AKP’nin işçi lehine bir düzenleme yapmadığının altını çizerek, “Taşeronların kadroya alınması ile ilgili bizim projemizi çaldılar. Vatandaşın lehine olacak bu düzenlemeyi bizden aşırdıkları için kızmadık, aksine destek olduk. Ama verdikleri sözlerin tarihleri kaç kere bitti ama bir çalışma yapmadılar.

Bircan’ın önergesine yanıt veren Bakan Ağbal,  “4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personelin kamuda istihdam edilmesine yönelik yasal düzenleme çalışmaları henüz tamamlanmadığından, önergede yer alan sorulara yönelik olarak herhangi bir cevap oluşturulamamıştır” dedi.

Bircan, “10 Aralık 2015’te Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümet 2016 Eylem Planı açıklamasında 3 ay içinde ‘Asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamı sağlanacak’ sözünü verdi. 3 ay sonra 22 Mart 2016’da AKP Grup Toplantısında, ‘Bildiğiniz gibi asıl işlerde çalışanları seçim vaadi olarak kamuya alacağımızı vurgulamıştık. Bu sözümüzü yerine getirecek çalışmaları tamamladık. Böylelikle asli asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Hayırlı olsun…’ dedi. Davutoğlu gitti ama söz tutulmadı. Binali Yıldırım Başbakan oldu ve 27 Haziran 2016’da TRT Haber’e yaptığı açıklamada; ‘Taşeron işçileri için çalışmalarımız devam ediyor, yılsonuna kadar halledeceğiz’ dedi. Yıl sonu geldi. Başbakan sözleri tutulmadı, bakan da daha çalışma yapamıyoruz diye yanıt verdi. Olan yine vatandaşımıza oldu” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL