Güncel Siyaset

Bircan: Temiz hava eylem planı ne oldu?

Bircan: Temiz hava eylem planı ne oldu?

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün diğer bileşenlerle birlikte hazırladığı Edirne ili için “Temiz Hava Eylem Planı (THEP 2014-2019)”nın son durumunu sordu.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x1671

CHP Edirne Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek,  Temiz Hava Eylem Planı (THEP 2014-2019)’nın son durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Hazırlanan raporla ilgili yapılması gerekenlere dikkat çeken Erdin Bircan,

“- Edirne’ye tahsis edilen Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nda, 2014 yılından bugüne yapılan ölçüm sonuçları ve analizler nelerdir; ilçeler bazındaki yıllık ortalama ve sınır aşımları karşısında ne gibi kararlar alınmaktadır?

 • 2014 yılı içinde hava kirletici gazların ortalama konsantrasyonları ve sınır değerlerinin aşıldığı gün sayılarının aylara göre dağılımı nedir?
 • Keşan’daki hava kirliliğine maruz kalan alan ve nüfus, son ölçümlerle değişiklik göstermiş midir?
 • Edirne ili geneli ve özellikle Keşan ilçesinde hava kirliliğinin başlıca nedenleri arasında sayılan kalitesiz yakıt kullanımının azaltılması konusunda Bakanlığınız ve “Temiz Hava Eylem Planı”na destek sağlayan kurumlar hangi çalışmaları yapmaktadır; hangi sonuçlara ulaşılmıştır?
 • İl genelinde hava kirliliğini dağıtmada hangi önlemler alınmakta ve planlanmaktadır?
 • İlimiz genelinde hava kirliliğinin kaynağında azaltılması için çalışma yapılmakta mıdır?
 • Planın yayınlandığı tarihten bu yana hava kirliliği ve emisyon konusunda envanter çalışması yapılmış mıdır?
 • Planın yayınlandığı tarihten sonra işletmelerden emisyon konusunda çevre izni alan işletmelerin sayısı kaçtır?
 • Hava kalitesiyle ilgili neden bir modelleme çalışması yapılmamıştır? “Temiz Hava Eylem Planı” kapsamında modelleme çalışmasında gelinen aşama nedir?
 • Keşan’da katı yakıt beslemeli merkezi ısıtmalı binalarda hava kirliliğinin azaltılması için yapılan çalışma var mıdır?
 • Keşan’da merkezi ısıtmalı binaların kaçında bacada filtrasyon sistemine geçilmiştir?
 • İl genelinde araçlar için egzoz gaz denetimlerinde ve 10 numara yağ denetimlerinde, trafiğe uygun olmadığı tespit edilen araç sayısı nedir?
 • İl genelinde izolasyonunu yaptıran bina sayısı kaçtır; denetimler nasıl sağlanmaktadır?
 • Sanayi tesislerinde kömür kullanan firmaların denetim sonuçları nedir?
 • İl genelinde bisiklet yollarının yaygınlaştırılması amacıyla, Bakanlığınızdan sağlanmış hibe var mıdır?
 • İl genelinde hava kirliliğinin azaltılması hedefiyle yeni çevre yollarının planlanması konusunda yapılan çalışmalar nelerdir?” sorularına yanıt aradı.

 

Keşan’da yaşanan hava kirliliğinin ciddiyetini koruduğunu ifade eden CHP’li Bircan, “Her sabah hava kalitesini izleme internet sitesinden Keşan’a bakarak güne başlıyorum. Her sabah maalesef hep Keşan’ın havası tehlikeli. Özellikle de kanserojen partiküller olan P10ve P2,5 oranları hep standartların çok üzerinde. İlk günden beri Keşan’ın hava kirliliğini çözümü için uğraşıyoruz. Doğalgazın biran önce gelmesi için girişimlerimizi yaptık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, Belediyelerimiz ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile hazırladığı Temiz Hava Eylem Planı (THEP 2014-2019) önemli bir rapor. Bu rapordaki hususların ne kadar yerine getirildiği de hava kirliliğini azaltmakta bizim elimizde önemli bir kaynak” diye konuştu.

 

Temiz Hava Eylem Planı’nın (THEP 2014-2019) işler hale getirilmesi için çalışmalarına devam edeceğini belirten Bircan, “Keşanımızın havası temizlenmesini sağlamak en önemli görevlerimizin başında” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL