Siyaset

Bircan’dan Balkan Şehitleri Anma Gün Mesajı…

Bircan’dan Balkan Şehitleri Anma Gün Mesajı…

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN’ın
26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı

 

Balkan Savaşları tarihimizin en ibret alınması gereken olaylarındandır. Yaşadığımız tüm savaş ve işgaller, tek askerimiz kalana kadar mücadele etmeyi gelenek haline getirmiş yüce Türk askerimizin direnme öyküsünü anlatır.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x16712

8 Ekim 1912’de Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ’dan oluşan Balkan Birliği ile Osmanlı Devleti arasında başlayan Balkan Savaşında Osmanlı ordusu Bulgarlara karşı 155 gün Şükrü Paşa kumandasında Edirne’yi canlarını hiçe sayarak kormuşlardır. Osmanlıya yıllarca başkentlik yapmış olan serhat şehrimiz Edirne 26 Mart 1913’de düşmüştür.

Şükrü Paşa kumandasındaki ordumuzun 5 aydan fazla süren savunması askeri okullarda okutulabilecek örneklikte bir şehir savunmasıdır. Bu savunmanın Osmanlı devletinden yardım gelemediği halde bu kadar uzun sürmesi bile büyük bir mucizedir. Düşmanla mücadele eden şanlı ordumuz aynı zamanda baş gösteren hastalıklar ve açlık ile de çok büyük bir felaket yaşamıştır. Tarih kitaplarında da anlatıldığı üzere Saray içinde esir tutulan halkımız ağaç kabukları yemek zorunda kalmıştır. 155 günlük savunmada çok sayıda şehidimiz canlarını vatan uğruna hiçe sayarak feda etmiştir.

26 Mart Balkan Şehitlerini anma gününde başta Şükrü Paşa ve kent savunmasını yapan kahraman askerlerimiz olmak üzere, tutsaklığı asla kabul etmeyen şanlı ordumuza ve Ülkemizi tekrar bağımsızlığa kavuşturan Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL