Köşe Yazısı

Bocuk gecesi…. 

Şimal Yıldızı Recebiye ÇATAKSEZER rcataksezer@kesanpostasi.com   Var mı aranızda duyanınız bileniniz? Bocuk nedir kelime anlamı olarak bilmiyorum bildiğim tek şey Balkanlardan gelen atalarımın bu geleneği beraberinde getirmiş olmaları .. Çocukluğumda..

Bocuk gecesi…. 

Şimal Yıldızı

Recebiye ÇATAKSEZER

rcataksezer@kesanpostasi.com

 

Var mı aranızda duyanınız bileniniz? Bocuk nedir kelime anlamı olarak bilmiyorum bildiğim tek şey Balkanlardan gelen atalarımın bu geleneği beraberinde getirmiş olmaları .. Çocukluğumda rahmetli Aşşe ninem yeni yıla girdikten birkaç gün sonra tarihini tam anımsamıyorum aklımda kalan yılın en soğuk gecesi bu gece derdi bir telaşla başlardı sabahtan hazırlıklara hemen bir ördek kesilir en semiz olanından temizlenir güzelce ateşe koyulur pişmeye bir taraftan saçta akıtmalar dökülürdü incecik pişirilir kurumaya bırakılırdı..
Diğer tarafta kocaman bir balkabağı parçalanır kimisi parça parça fırına sürülür kimiside kocaman tencereler içinde pekmezle yada şekerle pişirilirdi .
Bu arada akşamdan meşe külüne gömülen mısır taneleri sabah yıkanır temizlenir kar suyuyla peçkanın üzerine koyulur pişmeye bırakılırdı .
Gözer üstü denilen iri taneli Gündöndüler de tuzlanır verilirdi fırına yarabbim o ne güzel bir telaştı. Aşşe ninem başlardı söylenmeye mari kızanım dua edin de sabah kalkınca her yer buz tutsun ,sular donsun diye . Bir anlam vermezdim çocuk aklımla başlardım sormaya sular donmazsa nolcak nine diye sus be kızanım sakın deme bida öle şeyler sabah sularımız donsun ki bu yıl bolluk bereket çok olsun sağlığımız artsın . Kendimce çok saçma bulsamda genede dua ederdim Aşşe ninem üzülmesin diye ama hiç bir zamanda sabah suların donup donmadığı aklıma gelmezdi .
Akşam ezanına yaklaşınca yemek hazırlığı dahada bir artardı pişen ördek etleri lime lime ayrılır ,yapılan ince akıtmalar kare kare kesilir, kocaman sinilere dizilir, önce üzerine ördekten ayrılıp eritilen yağlar dökülür ,daha sonra haşlanmış ördeğin suyu dökülür, sonra etleri dizlilir akıtmalar çeksin diye beklenirdi öff o beklemek çok sıkıcıydı hemen sofra kurulur orta yere siniden akıtmalar yenilirdi kaşık kaşığa değdiği içinmi çok lezzetliydi acaba o yemekler her yıl bende yaparım ama aynı lezzeti bir türlü bulamam.
Beyler köy kahvesine sohbete çekilince Beyaz çarşafa dolanmış bir komşu gelir kapıyı çalardı , kadınlar ve genç kızlar en yeni şalvarları nı giyer, en güzel gül oyalı çemberlerini takar toplanırlardı konu komşu bir arada ellerinde kenarına zil takılmış tefleri maniler girerdi sıraya kimi kaynanasına ,kimi görümcesine kimi eltisine kimi yavuklusuna dizerdi manileri tek tek .
Biz çocukların sokaklarda geceye aldırmadan , özgürce kar topu oynadığı zamanlardı .
Üşüdükmü geçerdik peçkanın başına kuruyemiş olarak Gündöndü .. küllü mısır en sevdiklerimdendi üstünede tuzla tadına doyulmazdı . Peşinden nefis pişmiş kabaklar gelirdi orta yere hele ki yemeyin olmaz kızanım bocuk kadın boğar bizi derdi Aşşe ninem biz çocuklarada mutlaka yedirir idi
sorgulamazdık korkardık ne olduğunu bilmediğimiz bocuk kadından böyle bir lezzette geçerdi çocukluğumun Bocuk geceleri yaşadığım o güzel gecelerimi yad ediyorum yoksa hala Bocuk basacak diye mi korkuyorum, yada Aşşe ninemin dediği gibi evimin bereketi ve bolluğu artsın diyemi bilmiyorum ama yaşadığım süre içerisinde benim de geleneğim olan AKITMA ve KABAK tatlısı pişecektir…Bocuk gecelerinde kimbilir belki bende torunlarıma anlatırım mazide kalan o güzel geceleri Aşşe ninemi de rahmetle anarak…
Bocuk gecesi 6 OCAK mış

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL