HESABIM
Üye Ol

‘BOCUK GECESİ’ KEŞAN’A AİT TESCİLLİ BİR DEĞERDİR

‘BOCUK GECESİ’ KEŞAN’A AİT TESCİLLİ BİR DEĞERDİR

Bocuk Gecesi ritüeli Keşan’ın Çamlıca köyünde geleneğin özünü koruyarak yüzlerce yıldır sürdürülegelen bir gelenektir.2004 yılından bu yana da yöreye gelen yerli yabancı turistlerin katılımıyla kendiliğinden bir etkinlik organizasyonu şeklini almıştır. 2012 yılında marka tescili alınmış olup,Bocuk Gecesi İsmi altında etkinlik ve organizasyonla ilgili  tüm hakları Çamlıca köy tüzel kişiliği tarafından koruma altına alımıştır.   Bir...

Haberin Tarihi: 22 Ocak 2019 - Okunma Sayısı:1156 defa okundu.

Bocuk Gecesi ritüeli Keşan’ın Çamlıca köyünde geleneğin özünü koruyarak yüzlerce yıldır sürdürülegelen bir gelenektir.2004 yılından bu yana da yöreye gelen yerli yabancı turistlerin katılımıyla kendiliğinden bir etkinlik organizasyonu şeklini almıştır.

2012 yılında marka tescili alınmış olup,Bocuk Gecesi İsmi altında etkinlik ve organizasyonla ilgili  tüm hakları Çamlıca köy tüzel kişiliği tarafından koruma altına alımıştır.

 

Bir balkan geleneği vurgusu yapılmış ancak Çamlıca hariç Trakya bölge genelinde yakın zamanda sürdürülebilir bir değeri kalmamış, unutulmuştur.

 

Çamlıca’da ise kültür verilerini kaybetmeden günümüze taşınmış; marka tescili alınıp bölgeye ait bir kültür varlığı olarak telif haklarıyla koruma altına alınarak marka değeri kazanmıştır.

 

Çamlıca köyü son yıllarda Bocuk Gecesi’ nde  binlerce ziyaretçi ağırlayınca, farklı çevreler bunu maalesef  ticari ve turistik bir hizmete dönüştürme yarışına girmiştir.

 

Yakın zamanda bazı kurum ve kuruluşların, Bocuk Gecesi’ni ve Çamlıca’ya ait ritüelleri ve bugüne kadar büyük çabalarla oluşturulmuş konseptiyle farklı bölgelere yayma gayreti içinde olduklarını da görüyoruz.

 

Son olarak Edirne merkezde tarihi bir köşk kullanılarak, üstelik ilgili kurumlardan hiçbir izin alınmadan, resmi kurumların da desteklemediği ve bilgileri haricinde bir Bocuk Gecesi organizasyonu tertip edilmiş ve sözcüleri olan bir haber ajansının mensubu tarafından  ‘Edirne’de Bocuk Gecesi Kutlandı’ haber başlığıyla basın kanallarına servis edilmiştir.

 

Bu haber başlığıyla, 26 Ocak tarihinde kendi bölgesinde düzenlenecek olan Bocuk Gecesi organizasyonunun  kasıtlı olarak bir algı, insanlarda kafa karışlıklığı yaratmak, ilgiyi Edirne merkeze ve elbetteki kendi yürüttükleri faaliyete çekmek için yapıldığı aşikardır.

 

Öncelikle, Bocuk bir organizasyon değildir, bocuk bir kültür varlığıdır, kültürel bir değerdir. Konsepti de zaman içinde Çamlıca’da kendiliğinden oluşup günümüze büyük emeklerle taşınmıştır.

 

Edirne bölgesine ait parlatılması gereken nice kültürel değer varken, hazır konsepti kopyalamak ve telif haklarıyla koruma altına alınmış bir değeri orada yaşatmaya çalışmak elbetteki akıl dışı, aynı zamanda hukukî olarak da suçtur.

 

Bölgenin ilgili kurum ve kuruluşlarının, bu tür oluşumlara fırsat vermemesi, gerekli uyarıların yapılması gerekmektedir.

 

Konunun uzmanları tarafından, bunu farklı bölgelere taşımanın, yalnızca turistik bir organizasyon olarak görmemek gerektiğinin altının çizilmesi elzemdir.

Edirne Merkeze taşıma gayret ve algı yanıltma çabaları, Keşan bölgemizin marka değerlerine zarar vermektedir. Kırsalda gelişen turizm hareketlerini bu şekilde baltalamaktadır.

 

Ayrıca, kendilerince Bocuk Gecesi’nin tanıtımına soyunan Keşan dışındaki dernekler şunu bilmelidir ki; Bocuk Gecesi 2004 yılından buana kadar Çamlıca Muhtarlığı ve Çamlıcada’ki Turizm Derneği tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

 

Çamlıca Bocuk Komitesi

 

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı