Bodrum Bale Festivali başlıyor…

kesanpostasi
Okuma Sayısı:47

 

10’uncu  ULUSLARARASI

BODRUM BALE FESTİVALİ BAŞLIYOR

 

  • Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan Bodrum Bale Festivali 10’uncu yaşına ” Bodrum Aşkı” ile  giriyor.

 

Attila Güvenç

İstanbul(Anayurt)- Uluslararası Bodrum Bale Festivali  8-24 Ağustos günleri arasında 10’uncu kez  Bodrum Kalesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

 

Devlet Opera ve Balesi’nin destekleriyle Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılagelen  Bale Festivali , Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olarak 10’uncu yaşına giriyor. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde  dünyaca ünlü bale ve dansın  en güzel örnekleri ve Türk Bale sanatının özgün yapıtları  sahnelenecek.

 

BODRUM AŞIKLARI  İLE AÇILIŞ

Bu yıl festival  8 Ağustos’ta, Türk Devlet Bale Topluluklarının ortak yapımı olan “Bodrum Aşkları” ile  açılacak. Açılış temsilinin  koreografisi ; Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı Mehmet Balkan  tarafından Bodrum Bale Festivali için özel olarak hazırlandı.

 

Festival’de İstanbul Devlet Opera ve Balesi; edebiyat  bale ilişkisinin çarpıcı örneklerinden biri olan “Genç Werther’in Acıları” adlı eseri 11 Ağustos’ta izleyici ile buluşturacak. Fransız koreograf Yannick Boquin, ünlü Alman yazar Goethe’nin büyük yankı uyandıran aynı adlı romanını, Frédéric Chopin’in müzikleri eşliğinde baleye uyarladı. Eser,  Dünya Prömiyerini 24 Aralık 2011’de İstanbul’da yapmıştı.

 

İzmir Devlet Opera ve Balesi, iki temsil ile 14-15 Ağustos’ta, “Zorba” balesini sahnelerken eserde dünyaca ünlü dansçı İrek Mukhamedov konuk olarak yer alacak. Yunanlı besteci Mikis Theodorakis’in Ege ezgileriyle dolu olan  ünlü eserinden yola çıkarak, koreografisini Lorca Massine’nin yaptığı eser; evrensel sanatın tüm insanlığı kucaklayan birleştiriciliğinin insan hayatında ne kadar kolaylıklar yarattığının en güzel örneklerinden biri olarak sahneye yansıyor.

 

Osmanlı usul müziğinin en güzel örneklerinin etnik sazlarla icra edildiği, Ankara Devlet Opera ve Balesi yapımı olan Osmanlı Saraylarından “Harem”,  Festivalde 18 Ağustos’ta yer alacak. Koreografisini Merih Çimenciler’in gerçekleştirdiği eserin dekor ve kostümü ünlü Rus tasarımcı Alexander Vasilliev imzasını taşıyor. Harem daha önce de festivalde sahnelenmiş ve izleyicilerin olağanüstü ilgi ve beğenisi ile karşılaşmıştı.

 

Dünyaca ünlü Antonio Gades Flamenko Topluluğu, bu yılki festivalin sürprizi olacak. 21 Ağustos’ta sahnede olacak topluluk, adını aldığı ünlü İspanyol dansçı Antonio Gades’in baleye uyarladığı ve Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri olan “Kanlı Düğün”ü ve Flamenca Suit’i yorumlayacak.

 

BİR YAZ GECESİ RÜYASI İLE KAPANIŞ

Bodrum Bale Festivali’nin 24 Ağustos’taki kapanış temsili ise   Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun sahneleyeceği  “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı eseri olacak. Modern dansın tadını, Hans Henning Paar’ın çarpıcı ve neşeli koreografisiyle sanatseverlerle buluşturacak eserde, birliktelik ve sevgi ile bu güzel duygulara eşlik eden beklenti ve dileklerin farklı bakış açıları ele alınıyor.

 

10. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ GÜNCESİ

 

8 Ağustos 2012  BODRUM AŞKI;                                                                                                                                                TÜRK DEVLET OPERA VE BALE TOPLULUKLARI

 

11 Ağustos 2012GENÇ WERTHER’İN ACILARI ;

F.Chopin,

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

14- 15 Ağustos 2012ZORBA THE GREEK ;

 M. Theodorakis ,

 İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ

18 Ağustos 2012HAREM;

 Osmanlı Usul Müziği

ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ

 

21 Ağustos 2012 – KANLI DÜĞÜN-FLAMENKA SUİT ;              

 ANTONIO GADES TOPLULUĞU                      

24 Ağustos 2012 – BİR YAZ GECESİ RÜYASI;            

 ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ

MODERN DANS TOPLULUĞU

            

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Beykoz'lular Beykoz’un Duvarlarına işleniyor

Beykoz’lular Beykoz’un Duvarlarına  işleniyor Özgür Güvenç İstanbul(Anayurt)- Beykoz’un […]