Güncel Okuma Sayısı: 460

Borsa ve odalar, sokağa çıkma yasağı hakkında bilgilendirmede bulundu

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), Keşan Ziraat Odası ve Keşan’daki, esnaf odalarının başkanları, geçtiğimiz gün yaptıkları basın toplantısında, bugün başlayacak olan 4 günlük sokağa çıkma..

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), Keşan Ziraat Odası ve Keşan’daki, esnaf odalarının başkanları, geçtiğimiz gün yaptıkları basın toplantısında, bugün başlayacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağının detayları hakkında bilgi verdi.

Saat 15.00’te esnaf ve sanatkârlar odalarının bulunduğu binada gerçekleştirilen basın toplantısına; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ziraat Odası Başkan Vekili Sedat Yoluç, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Salih Özkan, Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Necmettin Baygül katıldı.

Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek

Toplantıda, sokağa çıkma yasağında hangi sektörün nasıl çalışacağı yönünde bilgilendirmede bulunuldu. Toplantıda konuşan Özkan“4 günlük sokağa çıkma yasağı nedeni ile esnafımız evlerinden çıkmayacak. Tüm esnafımızın ve halkımızın bayramını en içten dileklerim ile kutluyorum.” diye konuştu. Kocaman ise oda üyesi esnafların, işyerlerini 26 Mayıs 2020 saat 00.00’dan itibaren açabileceğini söyledi. Aldanmaz da, oda üyesi işyerlerinin bugün 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vereceğini hatırlattı.

Demirkan: “Bayramda minibüslerimiz saat 10.00 ile 17.00 arasında kamu kurum ve kuruluşlarında izinli olan vatandaşlarımızı gidecekleri yerlere götürecekler”

Daha sonra söz alan Demirkan, sokağa çıkma yasağı boyunca ulaşım sektörü ile ilgili bilgilendirmede bulunarak, “Normalde toplu taşımacılık hizmetlerimiz yarım olarak hizmete devam ediyordu. Ticari taksilerimiz de hizmete devam ediyordu. Son bir haftadır ilçemize giriş çıkışlar serbest oldu ve diğer taşımacılık yapan arkadaşlarımız da faaliyete geçtiler. Yarım kapasiteli vaziyette çalışıyoruz. Bayramda minibüslerimiz saat 10.00 ile 17.00 arasında kamu kurum ve kuruluşlarında izinli olan vatandaşlarımızı gidecekleri yerlere götürecekler. Yaklaşık 8 tane taksi durağımız var. Duraklarımızda ortalama iki veya üç kişi olmak kaydıyla personel bulunacak. Ticari taksilerimizin hizmetleri devam edecek. 8 durakta yaklaşık 18 tane taksi hizmete devam edecek. Transit yollarımız lojistik firmalara açık zaten. Gerek iç ticaret gerek dış ticaret hizmetlerine devam edecek.” diye konuştu.

Yoluç: “Çiftçilerimiz işlerin takip edebilirler”

Üretime devam eden çiftçiler hakkında bilgilendirmede bulunan Yoluç ise “ÇKS belgesi bulunan çiftçilerimiz, yasaktan muaf tutulacak. Çiftçilerimiz işlerini takip edebilirler.” şeklinde konuştu.

Baygül: “Bayramda nöbetçi fırın uygulamasına geçtik”

Bayram süresince fırınların vereceği hizmet hakkında bilgi veren Baygül ise şunları söyledi; “Her bayram olduğu gibi bu bayramda da arife günü ekmek çıkacak. Bayramda 1. ve 2. gün zaten ekmek çıkmıyordu. Coronavirüs sebebiyle vatandaşların mağdur kalmaması açısından bayramda nöbetçi fırın uygulamasına geçtik. Nöbetçi olacak fırınlarımız mahalle mahalle gezecek. Köyde de, şehirde de yaşayan vatandaşların mağduriyetleri giderilecek. Bayramın birinci günü Koca Yusuf Ekmek Fırını, Aktan Ekmek Fırını, Kılıçlar Ekmek Fırını, Güneş Ekmek Fırını, Bayramın İkinci günü, Duman Ekmek, Kocayusuf Ekmek Fırını, Aktan Ekmek Fırını, Kılıçlar Ekmek Fırını, Güneş Ekmek Fırını, Şahin Ekmek Fırını, Danacı Ekmek Fırını, Nar Ekmek. Paşayiğit Trabzon Ekmek Fırını. Üçüncü günü ise Duman Ekmek, Kocayusuf Ekmek Fırını, Şahin Ekmek Fırını, Aktan Ekmek Fırını, Trabzon Ekmek Fırını, Güneş Ekmek Fırını, Norcu Ekmek Fırını, Danacı Ekmek Fırını, Nar Ekmek Fırını, Paşayiğit Trabzon Ekmek Fırını açık olacak. Tüm halkımızın mübarek Ramazan Bayramını kutluyorum.”

Çakmak: “En çok etkilenen esnaf lokantacı ve kahveciler oldu”

Coronavirüs ile birlikte en çok etkilenen esnafın, lokantacı ve kahveciler olduğunu vurgulayan Çakmak da şunları söyledi; “Temennimiz coronavirüs belasından biran önce kurtulmak. Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlardan sonra yemek sektörü sadece paket servis olarak çalışmakta. Arife günü sabah 10.00 ile akşamüzeri 17.00 arasında hizmetlerine devam edecekler. Bayramda da telefonlar ile evlere paket servisi yapacaklardır. Halkımızın ve esnafımızın kurallara uymalarını tavsiye ediyoruz. Temennimiz bayramdan sonra şartlı da olsa normal düzene geri dönmek. Ayrıca, bayramda hangi esnaf açık olursa olsun, kimliği ve vergi levhasını yanında bulundursun. Açık kaldığı sürede sorgulamada sıkıntı yaşamaz. Çalışan personeller de işe giriş bildirimlerini yanlarında bulundursunlar. Böylece emniyet teşkilatı ile sorun yaşamamış olurlar. Lokantacı esnafımız işletmelerini açacaksa dört günlük hazırlıklarını tamamlasınlar. Halkımızın bayramını en içten dileklerim ile kutluyorum.”

Kaymaz: “Keşan’da birinci sınıf ruhsatlı olan mezbahalar da bugünden sonra 4 gün nöbetleşe şekilde çalışacak”

Toplantının devamında söz alan Kaymaz, alınan kararların tüm ilçede olduğu gibi sahil bölgeleri için de geçerli olduğunun altını çizerek, “Alışık olmadığımız bir bayrama hazırlanıyoruz. Bilim kurulunun aldığı kararlar valiliklere, kaymakamlıklara ve bizlere de iletildi. Tedbirlerin alınmasının en büyük nedeni salgının hızlanmasını önlemek. Zor günlerden geçtik, bu günleri atlatabilmemiz için alınan kararlara hepimizin uyması gerekiyor. Keşan Ticaret Borsası olarak hem tarımsal hem hayvansal üretim faaliyetlerinin devam etmesi gereken alanlara sahibiz. ÇKS belgesi olan çiftçilerimiz üretimlerine devam edecek. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık ile uğraşanlar faaliyetlerine devam edecekler. Keşan’da birinci sınıf ruhsatlı olan mezbahalar da bugünden sonra 4 gün nöbetleşe şekilde çalışacak. Olası acil hayvan kesimlerinde 24 saat boyunca, Ticaret Borsası hayvan işletmeciliğindeki arkadaşlarımız nöbetlerini sürdürecekler. Yetiştiricilerimizin endişe ve kaygı duymasına gerek yok. Üyelerimize mesaj yoluyla bilgilendirmelerde bulunduk. Bizlere düşen görev işleri kolaylaştırmak ve bu süreci en az hasar ile atlatmak. Cumartesi günü kasaplar sabah 10.00 ile 17.00 arasında hizmet verecekler. 24-25-26 Mayısta kasaplar da kapalı olacak. Vatandaşa bir kez daha seslenmek istiyorum, bayram sabahı kültürümüze olan et yemekleri tüketimi için ihtiyaçları son güne bırakmasınlar. Halkımızın bayramını kutluyorum. Mesafeler ile uzak olsak da gönüllerin yakın olduğu bir bayram geçirmeyi diliyorum.” dedi.

Şapçı: “Gıda tarım ve süregelen sektörlerin durmamasını sağlamak için uygulamalar devam ediyor”

Toplantının son bölümünde söz alan Şapçı, bugüne kadar hiç yaşanılmayan bir bayram yaşanılacağını dile getirerek, “Halkımız bayramlarını evlerinden kutlayacak. Bunun üzüntüsü içerisindeyiz. Edirne’de İl Sağlık Müdürlüğümüzün aldığı ve İç İşleri Bakanlığımızın yayınladığı genelgede, kimlerin muaf ve kimlerin istisna olduğu açık açık belirtiliyor. Bu genelgeye basın ve odalarımızın internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu istisnalar için Keşan bölgesinde Kaymakamlığa, İlçe Tarım Müdürlüğü’ne ve odalarımıza gelip izin belgesi alınabiliyor. Gıda tarım ve süregelen sektörlerin durmamasını sağlamak için uygulamalar devam ediyor. Genelgenin üzerine eklemeler de yapılabilir. Bu yüzden üyelerimizden sabır bekliyoruz. Odalar olarak da sosyal medya hesaplarımızdan, gelişmeleri an an duyuruyoruz. Takip edip güncel bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Bölgedeki basın mensubu arkadaşlarımız da aktif şekilde yenilikleri yayınlıyorlar. Herkesin de belirtmiş olduğu gibi, umarım sağlıklı günlere kavuşuruz. Bu vesile ile herkesin bayramı kutlu olsun.” diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL-Gündem Saros

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL