Güncel tarih

Bosna Hersekli heyet Keşan’a ulaştı

1914-15 Tarihlerindeki Çanakkale muharebelerine Balkanlardan gönüllü olarak katılmış olan 30.000 kişiyi anma ve hatırlatma amacı ile Bosna Hersek’ten başlayan yürüyüşe katılanların temel amacı; Türkiye’nin şu anki kara sınırlarından ibaret olmadığının..

1914-15 Tarihlerindeki Çanakkale muharebelerine Balkanlardan gönüllü olarak katılmış olan 30.000 kişiyi anma ve hatırlatma amacı ile Bosna Hersek’ten başlayan yürüyüşe katılanların temel amacı; Türkiye’nin şu anki kara sınırlarından ibaret olmadığının tekrar hatırlatılması ve aramızdaki bağların tekrardan sağlamlaştırılmasıdır. Bu hedef bağlamında 2022 senesi için düşünülen program; 17 Nisan Günü Saraybosna’dan Alija Izetbegoviç Kabrinden başladı.

Yürüyüşe katılanları İpsala’ya kadar otobüs ile ulaşım sağlayarak İpsala’dan Çanakkale Şehitleri Anıtına kadar yürümek üzere İpsala’dan yürüyerek  saat 14.30  sıralarında Keşan’a geldi.

Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu , SARDOS Başkanı Faruk Eker ve SARDOS üyeleri tarafından karşılanan heyet, daha sonra buradan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Heyet burada da AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan tarafından karşılandı.

Burada açıklamada bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Öğretim üyesi ve yürüyüşün koordinatörü Abdülhamit Bolat, yürüyüşü Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki kardeşlik bağını kuvvetlendirmek amacıyla düzenlediklerini söyledi.

BOLAT: “ARAMIZDA SIRP ARKADAŞLARIMIZ DA VAR”

Bolat, şunları kaydetti: “Aramızda hem Sırbistan’dan hem Bosna Hersek’ten gelenler var. Bosna Hersek’te bir kardeşlik çağrısı yaptık. Hem kendi memleketimize hem de tüm Dünya’ya, Türkiye’nin yalnız başına olmadığını ve her zaman gönül coğrafyasındaki insanlarla bir arada olacağını göstermek istedik.”

Günümüzün Şehitleri Derneği Başkanı Muhamed Papic de organizasyon için kendilerine destek olan Saraybosna Büyükelçisi İgor Kalabuhov’a özellikle teşekkür etti

PAPİC: “TORUNLARIMIZIN DA TÜRKİYE’Yİ GÖRMESİNİ AMAÇLIYORUZ”

Aralarında Keşan Belediyesinin de bulunduğu Türkiye’deki kurumlara, organizasyona destek verdikleri için teşekkür eden Papic“Bu organizasyon aslında bir deneme versiyonudur. Asıl amacımız bugün 21 kişiyle başladığımız organizasyonu önümüzdeki senelerde daha büyük katılımla yapmaktır. Ondan sonraki senelerde de torunları buraya getirme amacımız var. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

EKER: “ÇANAKKALE RUHU İÇİN HER TÜRLÜ ADIMI ÖNEMSİYORUZ”

SARDOS Başkanı Faruk Eker şunları ifade etti: Abdülhamit hocamla iletişime geçtik ve İpsala’dan başlayıp, Çanakkale’ye kadar uzanan Türkiye ayağındaki rota çalışmasını hep birlikte yaptık. Duraklama yerlerindeki organizasyonlarda görev aldık. Böyle bir organizasyonda görev almaktan dolayı çok mutluyuz. Çanakkale ruhunu yaşatmak adına atılan her türlü adımı önemsiyoruz. Bundan sonra da bu tür adımların içerisinde olacağız.”

 

Bu akşam Keşan’da kalacak olan gruptaki yürüyüşçüler, daha sonra konaklayacakları otele geçti.

Grubun, yarın sabah saat 08.00 itibarı ile Keşan’dan ayrılacağı ve Çanakkale’ye doğru yola çıkacağı belirtildi.

17 Nisan 2022 tarihinde Saraybosna’daki merhum Boşnak lider Alija Izetbegoviç kabrinden başlayan yürüyüş programı, 25 Nisan 2022 tarihinde 107.si organize edilecek olan ‘Çanakkale Kara Muharebeleri Anma Programı’nda son bulacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL