Bölgeden Güncel Manşet Okuma Sayısı: 26

Bot Fuarında yelkenciler ve denizciler buluştu

  Attila Güvenç İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)-  Deniz severlerin ve su sporları ile uğraşanların  tüm arayışlarına cevap verecek nitelikteki Avrupa Bot Fuarında  maksimum 100 deniz mili hıza ulaşabilen, 5 yıldızlı otellerin konforunu..

Bot Fuarında yelkenciler ve denizciler buluştu

 

Attila Güvenç

İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)-  Deniz severlerin ve su sporları ile uğraşanların  tüm arayışlarına cevap verecek nitelikteki Avrupa Bot Fuarında  maksimum 100 deniz mili hıza ulaşabilen, 5 yıldızlı otellerin konforunu aratmayan yat, tekne, bot ve yelkenliler görenleri büyülüyor.

Fuar, yat ve tekne sahibi olmanın kolay olduğunu gösterirken tekne ve botlarda hız, konfor, ucuzluk arayanlara  aradıklarını milyon dolarlık yat, ve teknelerin yanısıra uygun fiyatlı hatta taksitli seçeneklerle sunuyor. Profesyonel yelkencilerin çocukluk aşkları 12 Kadem Dingi’de de fuarda yerini alıyor.

Numarine, suda fren yapabiliyor…

Boat Show-foto1 Boat Show-foto2

Yerli üretim Numarine 78 fuarın en fazla ilgi gören teknelerinden oldu.  Aynı zamanda sergilenen en pahalı tekne özelliğini de taşıyan Numarin 78, görücüye çıkarıldığı ilk gün 2 milyon 300 bin euroya satıldı.

Suda fren ve geri vites özelliği taşıyan jet skiler ve tam yol gaz sisteminde dahi son derece titreşimsiz ve sessiz tasarlanmış motorlu tekneler ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Avrasya Boat Show’da mega yat, tekne ve yelkenlilerin yanında deniz seyahatinde ihtiyaç olunacak her türlü aksesuarlar, yan ekipmanlar, su sporları ile ilgili her türlü malzemeler de sergileniyor.

 

12 kadem Dingi, 100 yıllık yelkenli

Çevre dostu ürünlerin de sergilendiği fuarda klasik yelkenliler de unutulmadı. Bulardan biri olan; 1913’te George Cockshott isimli bir İngiliz tekne tarafından tasarlanan 12 Kadem Dingi Avrasya Boat Show’da sergileniyor.

Servis aracı olarak tasarlanan bot, bir takım özellikler eklenerek yarış teknesi haline getirilmiş. Avrupa ve dünya şampiyonluğu kazanan tekne, yarışlardaki performansıyla yelkenli sınıfında önemli bir yere taşınmış.

Bugünkü pek çok teknenin ana prensibi Dingi’ler oldu. Şu anda dünyada 1.000 adetten fazla yarışan 12 kadem Dingi bulunuyor. Son yıllarda önemi tekrar anlaşılan bu tekne halen Hollanda, İtalya ve Türkiye’de üretiliyor.

Harun’s Paradise yelken Kulubü’nün standında sergilenen Dingi’ler ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Boat Show-foto3

Taşlı: Geleneklere sahip çıkıldı

Kulüp yetkilisi Emrah Taşlı’nın verdiği bilgiye göre; Şu an 50 yaşın üstündeki Centerboard kökenli yelkencilerin hepsi Dingi’de yetişmiş ve yarışmışlar. Bu nedenle klasik teknenin geri gelmesi birçok yelkenci için çocukluk aşkını görmek gibi. Aslında bu klasik yelkenliler ülkemizdeki denizcilik geleneğinin de bir kanıtı.

Taşlı, Avrupa’daki 12 Kadem Dingi yarışlarının gelenekselleştiğini, hatta Harun’s Paradise Kulubü olarak bunlardan birini kendilerinin düzenlediğini belirtti. Avrupa ve Kanada’dan gelen profesyonellerin bu teknelerle yarıştığını aktaran Emrah Taşlı “Avrasya Boat Show Fuarı’na katılma nedenimiz 12 Kadem Dingiler’e dikkat çekerek, teknenin öneminin kavranmasını sağlamak. Ayrıca Dingilerle Mersin’de düzenleyeceğimiz Yaz 2013 Olimpiyatları’nı anımsatmak” diye bilgi aktarıyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL