HESABIM
Üye Ol

BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN

         Adnan KARAKAYA   akarakaya@kesanpostasi.com     Norveç’teki NATO tatbikatında ülkemize yapılan skandalı gördük. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, düşman liderler olarak NATO tatbikatında gösterildiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “NATO dost ise düşman kim?” sorusu bu terbiyesizliğe en güzel bir cevap oldu. Evet, NATO bizim dostumuzsa, nasıl oluyorda iki liderimizide...

Yazar: Adnan KARAKAYA - Yazının Tarihi: 1 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:1834 defa okundu.

         Adnan KARAKAYA 

 akarakaya@kesanpostasi.com

 

 

Norveç’teki NATO tatbikatında ülkemize yapılan skandalı gördük. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, düşman liderler olarak NATO tatbikatında gösterildiler.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “NATO dost ise düşman kim?” sorusu bu terbiyesizliğe en güzel bir cevap oldu. Evet, NATO bizim dostumuzsa, nasıl oluyorda iki liderimizide düşman liderler gibi gösterebiliyor?
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Meydana gelen hatadan dolayı özür diliyorum. Olaylar, tek bir kişinin eylemlerinden kaynaklanıyor ve NATO’nun görüşlerini yansıtmıyor” dedi.
Özür dilemek güzel bir şey. Sadece özür dilemekle bu işin biteceğini sanan NATO’cular yanılıyorlar.
Testi kırıldı bir kere. Yapıştırsan da izi kalacak.
Başta CHP lideri Kılıçdaroğlu ve tüm siyasi parti liderlerimiz tepkilerini koydular. Bizim güçlü bir devlet olduğumuzu bir kez daha gösterdiler. Hiç kimsenin Türkiye yöneticilerine ve tarihine hakaret edemeyeceğini, şiddetle kınadılar.

Gelelim şimdi de NATO’nun niçin kurulduğuna ;
Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye bazı uluslar 1949 yılında kendi aralarında yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular. Bu örgütü Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Norveç ve Portekiz kurdu. Daha sonra NATO’ya 1952 yılında Türkiye, 1954 yılında Yunanistan, 1982 yılında da Batı Almanya ve ispanya katıldı. Bugün NATO’ya üye 16 ülke vardır.

Teşkilat Yapısı:
Teşkilatın askeri yapısı, üye ülkelerin Genelkurmay Başkanlarından veya onlar adına daimi görev yapan temsilci askeri personelden oluşur. Konseye karşı sorumlu olan Askeri Komite, ittifakın en üst düzeydeki askeri merciidir. Konseye ve Savunma ve Planlama Komitesine askeri konularda bilgi sağlayan ve önerilerde bulunan Askeri Komite, iki büyük Nato Komutanlığına direktif verebilmektedir.
• İttifak, savunma amaçlıdır.
• Caydırma için yeterli bir gücü muhafaza etmek esastır.
• Üyelerin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı garanti edilerek dünya barışına katkı devam ettirilir.
• Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir. (5 nci madde)
• İttifak, Avrupa’da ABD’nin konvansiyonel ve nükleer askeri varlığını zaruri sayar.
• NATO Savunmasının kollektif tabiatı, işbirliğine ve entegrasyonuna istinad eder.
• Nükleer silahlarda sıfır çözüme ulaşıncaya kadar, konvansiyonel ve nükleer silahların uygun bir kombinasyonunu kullanmaya devamı zorunlu görür. Nükleer silahların amacı siyasi olup, ittifakın güvenliğinin en önemli garantisidir. Bu kuvvetler savaşı ve dengeyi korumak için asgari düzeyde tutulur.

Şimdi size soruyorum?
Amacı dayanışma örgütü olan bu ülkenin Norveç’te yaptığı tatbikatta neden Atatürk ve Erdoğan düşman lider olarak gösterildi? Toprak bütünlüğümüz tehlikede iken füze almamıza engel oluyorlar? 5. Maddesinde Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir diye yazmışlar. Şimdi bize yapılan bu sözlü tecavüz için sadece kuru bir özür mü dileyecekler?
1923 yılında yapılan Lozan anlaşması için bin pişmanlık duyan bu ülkeler, 2023’te bize karşı ne gibi tavır takınacaklar?
Bugün NATO tatbikatında yaşadığımız bu bu üzücü olay geleceğin bir habercisidir diyebilirmiyiz?
Yoksa son günlerde batılı emperyalistlerin oyunun bozmak için birbirine yaklaşan Rusya, İran ve Türkiye ilişkisi mi onları bu derece rahatsız eden. Gelecek yıllarda düşmanlarımız daha da fazlaşacak. Bizim güçlü bir ülke olmamızı istemiyorlar.
En büyük korkum ise eski Yugoslavya gibi 7 ülkeye bölünmek. Biliyorsunuz ki ülkemizde de 7 bölge var. Ben bunu çocukluğumdan beri hep düşünürüm.
Neden 7 bölge?

1941 yılında Ankara’da toplanan Birinci Coğrafya Kongresi, uzun süren çalışmaları sonunda Türkiye’yi yedi coğrafi bölgeye ayırmıştı. 2. Dünya savaşına girmedik ama savaşın tam ortasında (1939-1945) ülkemizi 7 bölgeye ayırmaları beni hep düşündürmüştür. 7 bölgeye ayrılışımızın 9 yıl sonrası ise bizi Rusya tehlikesi yüzünden NATO üyesi yapıyorlar.
Bugünde liderlerimizi düşman olarak gösteriyorlar.
Bugün Norveç’te gelişen bu üzücü olayın füzeleri Rusya’dan almak isteyişimize bağlayabilirler.
NATO bizi dost ülke görmeyebilir. Ama biz tek vücut olarak onların karşısında dimdik durmalıyız.
Ülkemizi ilgilendiren bu gibi olaylarda TÜRK milletinin nasıl bir kez daha birleştiğini her zaman göstermeliyiz.

 

 

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı