Böyle hakemlik olmaz!

      Mustafa ÇULCU mculcu@kesanpostasi.com Tempolu, bol pozisyonlu, çok çekişmeli, özellikle de ilave dakikaların müthiş heyecanlı geçtiği, kalecilerin kurtarışlarıyla öne çıktığı ve toplam 4 gollü keyifli bir maç seyrettik. Sanki ilkyarı oynanan 2-2 biten maçın bir kopyası gibiydi. Volkan, çok istekliydi ama hakemle uğraşırken kaybettiği enerjiyi sahaya yansıtabilse, öfke kontrolü ve stres yönetimini yapabilse boşuna sarı kart görmez ve de inanın daha başarılı olurdu. Evet kaleci Frey...

Yazar: Mustafa ÇULCU - Yazının Tarihi: 5 Mayıs 2014 - Okunma Sayısı:665 defa okundu.

mustafaculcu111111111

      Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

Tempolu, bol pozisyonlu, çok çekişmeli, özellikle de ilave dakikaların müthiş heyecanlı geçtiği, kalecilerin kurtarışlarıyla öne çıktığı ve toplam 4 gollü keyifli bir maç seyrettik. Sanki ilkyarı oynanan 2-2 biten maçın bir kopyası gibiydi.
Volkan, çok istekliydi ama hakemle uğraşırken kaybettiği enerjiyi sahaya yansıtabilse, öfke kontrolü ve stres yönetimini yapabilse boşuna sarı kart görmez ve de inanın daha başarılı olurdu. Evet kaleci Frey kariyerli biri ama bu saatten sonra kariyer anılarda kaldı önemli olan bu sezon sahada Bursaspor için neler yapabildiği! Harun`u seyrettikçe Frey`in arkasında yedek kulübesinde bekletmenin ne büyük hata olduğunusöylemeden geçemeyeceğim.
Maçın hakemi Çağatay Şahan, iyi bir kondisyona sahip ve çok koşuyor ama durmasını ve de nerede duracağını bilmiyor. Birileri ona bazı pozisyonları durarak seyretmesi gerektiğini, oyunun akışını önceden sezip oyunu okumasını ve toptan önce o bölgeye gitmesi, pozisyonu önüne alması ve öyle seyretmesi gerektiğini anlatmalı, öğretmeli. Pozisyona yakın olacağım diye sürekli koşu halinde olduğu için tüm hareketleri, temasları, kontakları kendisi hareket halindeyken seyrediyor, bu da doğruları bulmaktaonu zorluyor ama acı olan o bunun farkında değil.
15.dakikada Belluschi`ye ceza alanı önünde faul yapıldı, faulü verdi tamam ama hani sarı kart? Bu pozisyondan 4 dakika sonra Yasin, orta alanda Adrian`a benzer faulü yaptı sarıyı gösterdi, standardı yok. Olmadı!
İlk yarının ilave dakikalarında Trabzonspor`lu Aykut, ceza alanı içinde aşağıdan yukarıdan çalışarak Fernandao`yafaul yapıyor düşürüyorPozisyon net penaltı. Ancak, ne hakem ne de 6.hakem Ferhan Kestanlıoğlu pozisyonu çözemiyor.
Maçın 61.dakikası rakip ceza alanı içinde Volkan, göğsüyle topu önüne düşürdüğü anda elleri açık bir şekilde gelenCaner topu elle oynuyor. Pozisyon penaltı. Ama yine ne hakem ne 5.hakem Murat Türker pozisyonu çözemiyor. Hatırlayın bu Murat Türker, Sivasspor-Fenerbahçe maçında olay olan o elle oynamayı, smacı çözemeyen ilave yardımcı!
Maçın 74.dakikası Trabzonspor`lu Henrique, koptu gidiyor, pozisyonda ofsayt yok, top önünde ve ceza alanı içinde havalandı, arkadan yetişen Bursaspor`lu Ethem eliyle topu tık diye çeliyor, pozisyon penaltı ve bariz gol şansını engellemeden dolayı Ethem kırmızı kart olmalı. Ama hakemler bunu da çözemediler. Hadi, hakem arkada kaldı, önü kapalı göremedi diyelim, peki ilave yardımcı 6.hakem Ferhan Kestanlıoğlı ve yılların deneyimli ismi yardımcı Bülent Gökçü ne işe yarıyorlar!
Bazı sıkıntılı kararları ve kartları geçtim ama şu 3 pozisyonu çözemez, penaltıları ve kartları veremezseniz nasıl olacak bu iş? Hakemlik eğitimi almamış ama futbolun içinden gelen herhangi birine o düdüğü teslim etsek, sahaya salsak o da herhalde bu hakemliği sizin yaptığınız kadar yapardı! Böylesine cesaretsiz, yüreksiz ve idareci hakemlik olmaz. Çok koşuyorsanız gidin atlet olun ama hakemlik yapmayın. Yazıklar olsun.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı