HESABIM
Üye Ol

BU SEFER KURU SOĞAN, AMA HER ZAMANKİ GİBİ YİNE BOSNA HERSEK

BU SEFER KURU SOĞAN, AMA HER ZAMANKİ GİBİ YİNE BOSNA HERSEK

Gıda enflasyonu bahanesi ile bugüne kadar birçok tarım ürünü ve gıdada gümrük vergileri sıfıra düşürülerek ithalat yapıldı. Buna bugün itibariyle kuru soğan’da dahil oldu. Bir zamanlar kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye bugün kuru soğana muhtaç kaldı. Bunun iki nedeni var. Birinci neden üretim planlaması yapılmaması ve çiftçinin yeterince desteklenmemesi. Üretim planlaması...

Haberin Tarihi: 17 Ocak 2019 - Okunma Sayısı:332 defa okundu.

Gıda enflasyonu bahanesi ile bugüne kadar birçok tarım ürünü ve gıdada gümrük vergileri sıfıra düşürülerek ithalat yapıldı. Buna bugün itibariyle kuru soğan’da dahil oldu. Bir zamanlar kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye bugün kuru soğana muhtaç kaldı. Bunun iki nedeni var. Birinci neden üretim planlaması yapılmaması ve çiftçinin yeterince desteklenmemesi. Üretim planlaması yapılıp ne kadar soğan ihtiyacımız olduğu bilinseydi göstere göstere yapılan depo baskınlarıyla “fırsatçılara geçit vermeyeceğiz” reklamı yapılmazdı.

İkinci neden ise AKP’nin gıda enflasyonu bahanesi ile yandaşlarına çıkar sağlaması. Birinci nedeni çözmek çok kolay, çünkü Türkiye’nin toprakları tropikal ürünler dışında herşeyi yetiştirmeye uygun. Sadece mevcut potansiyel değerlendirilerek, yasaya uygun destek ile üretim planlaması yapılarak tutarlı bir tarım politikası izlendiğinde Türkiye birçok üründe üretim açığını kapatacaktır. Ancak ikinci nedeni çözmek çok zor, yani yandaşlara sağlanan çıkarları kesmek AKP için çok zor bir durum. Çünkü AKP sorunları çözmek yerine, yandaşlarına her alandan rant sağlayabilmek için adeta çırpınıyor. Daha 3-4 ay önce Suriyeye ihraç edilen patatesler, fiyatlar yükseldi bahanesiyle ithal edilmedi mı?, Kırmızı et ve canlı hayvan ithalatında yandaş firmalar kayırılmıyor mu? Özellikle bazı ürünlerin ithalatında Bosna Hersek kullanılmıyor mu? Pekiyi Bosna Hersek neden kullanılıyor? Bosna Hersek ile serbest ticaret anlaşmamız var. Ama bu ülkenin üretim kapasitesinin çok üzerinde sıfır gümrükle yada düşük gümrük vergisi ile Türkiye’ye ürün gönderilmesi gerçekten ciddi olarak incelenmesi gerekir. Örneğin Bosna Hersek un üretiminin yaklaşık 50 katı un ihracatını tarihinde ilk defa Türkiye’ye 2016’da yaptı. 2017’de de bunu arttırarak devam ettirdi. Yine Bosna Hersek kendine kadar üretmesine rağmen ayçiçeği ve hamyağ ihracatında tarihinde rekorlar kırdı.
Aynı durum kuru soğanda gerçekleşecektir. Neden 28 Şubat 2019’a kadar kurusoğan ithalatında sadece Bosna Hersek’ten yapılan soğan ithalatına sıfır gümrük vergisi uygulanıyor. Bunun cevabı çok basit. Muhtemelen AKP yandaşı firmalar bazı ülkelerden buldukları kuru soğanı sıfır gümrük olanağı Bosna Hersek’e sağlandığı için şimdiden Türkiye’ye gönderecekler ve artan soğan fiyatlarının inmesine yardımcı olacaklardır. Tabii ki bu arada ceplerini dolduracaklardır.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı