HESABIM
Üye Ol

Bu Uçak Türkiye’ye Yakıştı mı?

          Erdoğan DEMİR edemir@kesanpostasi.com       Türkiye’nin Katar’dan aldığı uçak saray, ülkede maalesef belli başlı parti ve kurumların tepkisinin dışında kimsenin umurunda olmamıştır. Türk Milleti sanki bundan haberi bile yok gibi davranmakta gıkını çıkarmamaktadır.   Biz Türk Milleti olarak uyutuluyor muyuz? Bu tür ve buna benzer olaylarda tepkimizi ortaya koyamıyoruz....

Yazar: Erdogan Demir - Yazının Tarihi: 23 Eylül 2018 - Okunma Sayısı:4066 defa okundu.

 

 

 

    Erdoğan DEMİR

edemir@kesanpostasi.com

 

   

Türkiye’nin Katar’dan aldığı uçak saray, ülkede maalesef belli başlı parti ve kurumların tepkisinin dışında kimsenin umurunda olmamıştır. Türk Milleti sanki bundan haberi bile yok gibi davranmakta gıkını çıkarmamaktadır.

 

Biz Türk Milleti olarak uyutuluyor muyuz? Bu tür ve buna benzer olaylarda tepkimizi ortaya koyamıyoruz.

 

Gerçi ortaya konulan tepkilerde de kimlerin ne şekilde suçlandığını ve haksız yere cezaevlerine atıldığını da görmekteyiz. İşte bu nedenle de bir anlamda korku imparatorluğu yaratıldığını

 

Bilindiği gibi 747-8 tipi bir özel uçağın, Katar Şeyhi el Sani’nin hediyesi olarak Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna katılmıştı.

 

Dünyanın ekonomik anlamda en güçlü 20 ülke içinde olduğumuzu söyleyenler bu uçağı nasıl olur da hibe de olsa alabilirler. Buna aklım bir türlü ermiyor.

 

Uçağın Türkiye’ye gelmesinden sonra yaklaşık 10 gün yetkililerden bir açıklama gelmedi.

 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu uçakla ilgilendiklerini ve daha sonra Katar Emiri’nin bu uçağı kendilerine hediye olarak verdiğini kamuoyuna açıkladı ve uçağın Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milletinin olduğunu söyledi.

 

Bir kere ülkede bu kadar ekonomik kriz yaşanırken bir ülkenin Cumhurbaşkanı nasıl oluyor da fiyatı yaklaşık 500 Milyon Dolar olan bir uçağı almak için ilgilenebiliyor. Bu sizce ne kadar doğru bir davranış sevgili okurlarım bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

 

Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamadan birkaç gün sonra da bir açıklama da Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

 

Sayın Kalın, uçağın Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden bir kuruş dahi çıkmadan Katar Emiri’nin hediyesi olarak Türkiye’ye geldiğini belirtti.

 

Birkaç gün önce AKP’nin koalisyon ortağı olan Muhalefet Partisi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hediye, hibe kabul etmez, uçak ihtiyacı varsa bunun piyasası neredeyse, kendi kaynaklarıyla almayı tercih etmelidir. Ama ‘Bana hibe edildi hediye edildi’ bu Türk milletinin kabul edeceği bir durum değil. Recep Tayyip Erdoğan’ın da bunu kabul etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum.” diyerek bu karara tepki gösterdi.

 

Bu hediye Türkiye’nin dış dünyaya karşı olan itibarını da sarsmış olup, herkesin aklına da şu soruyu getirmektedir. “Bu uçak neyin karşılığında kabul edilmiştir ? “

 

Şimdi herkes bunu sorgulamakta ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çok kazanımlarının Katar’a satılacağı ciddi ciddi kamuoyunda tartışılmakta ve konuşulmaktadır.

 

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortaya atılan bu söylemlere ve bazı kurumların Katarlılara verileceği iddialarına bir açıklık getirmelidir.

                                           

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı