Köşe Yazısı

Buğday Ekip Arpa Biçilir mi?

Buğday Ekip Arpa Biçilir mi?

nurun dunyasi

  NURUN DÜNYASI
ndunyasi@kesanpostasi.com

 

 

Hayatın bize sunduğu güzellikler saymakla bitmez. Yaşam sevinci katan, doğanın ve tabiatın güzelliklerinden faydalanırken kötü egolarımıza yenik düşüp hem kendimizi hem hayatı git gide zehirliyoruz. En modern bir çağda yaşamamıza rağmen ne yazık ki dengeyi kaybedip en bencil ruhlu insan tiplerinin örnekleriyle her gün karşılaşıyoruz. Bencillik ve hırsın ön planda olduğu bir devirdeyiz. Kin ve nefret adeta bir çember misali toplumu içine almış vaziyette. Varlık içinde ki yok oluşumuzu ise sessizce seyrediyoruz adeta zevk alırcasına. Katlediyoruz yaşama dair ne varsa hayat katan güzellikleri.

Bu bolluk ve varlık bizi yok etmeye yeminli. Önceden hata olarak bildiğimiz şeyler artık hastalık olarak biliniyor ve bu hastalıktan kurtulabilene ne mutlu ki insan olarak bu fani Dünya’da görevini tamamlaya bilecek. Bir teknoloji illetidir gidiyor, biz önceden böyle çocuklar değildik böyle olduk gibi sözler sarf ediliyor.

Yüce Rabbim düşünmek için sağlıklı bir beyin ve güzellikleri hissetmek görmek için bir his ya da duygu vermiş ise demek ki Dünyanın en şanslı insanlarından birisin. O yüreğinde beyni de iyiliklerle güzelliklerle ya da kötülüklerle doldurmak senin elinde. Yakındığımız hayat ise tamamen kendi çizdiğimiz hayat aslında. Hani iyi bilirsek kendimizden kötü bilirsen başkasından ben bu söze hemfikir değilim. Eğer hemfikir olursam kendimde bir özür aramaya başlarım ya beynimde ya da gönül gözümde.

Hiç yalnız kalıp geçmişin yaşadıklarınızın muhasebesini yaptınız mı? Eğer yapmadıysanız kaybedeceğiniz hiçbir şey yok hemen geçmişe geçmişinize bir göz atın. Acılar sevinçler hatalar başarılar hepsi orada saklıdır.

Bizlere doğru yolu gösteren geçmişimizdir aslında. Bir nevi En iyi hesap makinemiz. Yaptığımız bir iyiliğin karşısında çok üzülmüş olabiliriz ama çok şeyde kattığına eminim. Yıkılmadan anlayamayız ne sevdiklerimizin değerini nede hayatın.

Zordur zor olacaktır ama tecrübeler bu gün bizi dimdik hayatta tutuyor. Bu yüzden acının bize kattıklarını da unutmayalım. Hiçbir zaman unutmamalıyız ki yaptığımız iyiliklerde kötülüklerde aslında hepsi kendimize ait. Birine iyilik yaptıysanız emin olun kat be kat fazlasıyla bir gün hiç ummadığınız bir anda karşınıza serilecektir. Aynı şekilde kötülüklerde.

 

Hani bir söz var ‘’Ne ekersen onu biçersin’’ çok doğru bir söz aslında. Sevgi ekersen sevgi biçersin. Kötülük kin nefret ekersen yine aynısını biçersin. Buğday ekip arpa biçilir mi? Biçilmez. Hayat dediğimizde aynı. Hayat tarlanı güzelliklerle doldurmak senin elinde. Güzellikler katın sevdiklerinize. Katın ki arkanızda kalan her şey güzel anılsın. Son olarak ünlü yazar Goethe’nin muhteşem sözlerinden biriyle noktalamak istiyorum.

..YAŞAMAYA…
Zaman ayır.
Çünkü Ömür bunun için yaratılmıştır…
DÜŞÜNMEYE…
Zaman ayır.
Çünkü başarının anahtarı odur…
…SEVMEYE…
Zaman ayır.
Çünkü bu seni daima güçlü kılar…
…İYİLİĞE…
Zaman ayır
Çünkü insan olmanın sırrı budur…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL