TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 125.716
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.193
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 71
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.938
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.315

Bülbül Ormanı Uzunköprü’lülerindir ve Öyle Kalacak

Adnan KARAKAYA- Ali Çıtak’ın “Bülbül Ormanı’nın Güzellikleri” isimli resim sergisinde başkan Özlem Becan net konuştu : Belediye başkanı Özlem Becan “Uzunköprü’lülerin Dallık alanında gece yarısı yapılan başvurular ile 3-5 kişiye..

Bülbül Ormanı Uzunköprü’lülerindir ve Öyle Kalacak
Adnan KARAKAYA-
Ali Çıtak’ın “Bülbül Ormanı’nın Güzellikleri” isimli resim sergisinde başkan Özlem Becan net konuştu :
Belediye başkanı Özlem Becan “Uzunköprü’lülerin Dallık alanında gece yarısı yapılan başvurular ile 3-5 kişiye verilen özel ağaçlandırma iznini kabul etmek imkansız”dedi.
Gazetemiz yazarı, Doğa dostu fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak 15 yıl boyunca gece gündüz kamp kurduğu Bülbül ormanının özelliklerini ve güzelliklerini içeren fotoğraf sergisi Belediye iş merkezinde Uzunköprülülere sunuldu.
Sergiye Uzunköprü Belediye başkanı Özlem Becan, STK temsilcileri, Siyasi parti temsilcileri ve Uzunköprü halkı katıldılar.
Serginin ilk açılış konuşmasını yapan Ali Çıtak “Uzunköprü’nün akciğerleri sayılan Bülbül korusunda uzun yıllarca emek vererek fotoğrafladığım güzellikleri sizlere sergiliyorum. Son günlerde birileri çeviz ağacı ekicem diye bu güzellikler kesilerek yok edilmek isteniyor. Bülbül korusuna sahip çıkmak zorundayız”dedi.
Uzunköprü Belediye başkanı Özlem Becan, Uzunköprü belediyesi olarak Bülbül korusuna sonuna kadar sahip çıkacağız diyerek yaptığı konuşmasında “Son günlerde bizim için tarihi ve sosyal önemi büyük olan bülbül ormanımızın tamamının özel ağaçlandırma adı altında birkaç şirkete verilmesine razı olmadığımızı ifade ediyorum. 17.12.2020 tarihinde orman işletme müdürlüğünden belediyemize gelen yazıda Mesçit mahallesi sınırları içerisinde yer alan ekte koordinat listeleri bulunan alanlarda özel ağaçlandırma, özel imar ihya müracatları bulunduğunu ve ilgili alanların belediyemiz imar planları içerisinde kalıp kalmadığı soruluyor.
YANGINDAN MAL KAÇIRIYORLAR
Bülbül ormanı demiyor. Bu alanların özel ağaçlandırılmasına rızanız var mı demiyor. Bu alanın Uzunköprülüler için öneminden öyle habersizler ki, kararlarını vermişler, biz başvuranlara bu alanı vereceğiz uygulama imar planları içerisinde mi diye soruyorlar. Yangından mal kaçırır gibi telaşları var. Uzunköprü belediyesi olarak Orman işletme müdürlüğü ile sözlü görüşmelerimiz devam ederken konuyu muhtarlarımız, STK kuruluşlarımız ve Kent konseyi ile paylaştık.
UZUNKÖPRÜLER İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK
Ayrıca 05.01.2021 ve 28.01.2021 tarihlerinde bu alanda DALLIK adıyla çok uzun yıllardır sosyal bir etkinliğin gerçekleştiğini ve Uzunköprülüler için öneminin büyük olduğunu bu alanın özel ağaçlandırmaya konu edilmemesi gerektiğini yazılı olarak ifade ettik. Bu alan 9 bin dekarlık bir alan. Bizim mücavir alanımız dışında Kırkkavak, Hasanpınar, Dereköy ve Kavacık ile sarılmış koskoca bir orman. Bülbül ormanı yasal olarak 1978 yılında Kadastro tespitlerince (tesçil harici) bırakılmış yani mülkiyete konu edilmemiştir. Hukuken orta malıdır. Yani bu alanın sahibi Uzunköprü halkıdır.
BİZE HİÇ TEKLİF EDİLMEDİ
Kamuoyunda Bülbül ormanının sahibi Uzunköprü Belediyesi olarak söylenir. Bu tamamen yanlış bir söylemdir. Sadece tespit yapılıp tescil harici bırakılmıştır. Son günlerde Muhalefet partisi Orman işletme bülbül korusunu belediyeye teklif etmiş, belediye almamış deniliyor. Akıl var izan var. Çamlık alanını yıllarca talep ettik alamadık. Belediyeye bülbül korusunu verecekler bizde reddedeceğiz. Yalan üzerine kurulmuş bu siyaset tarzını hep reddettik. Mecliste bülbül ormanı özel ağaçlandırmaya konu edilmesin diye el kaldırıp sonra yahu zaten belediyeye teklif edilmiş alsaydılar diye Uzunköprülülerin gözlerinin içine bakarak yalan söylüyorlar.
BİZE ÖNCELİK TANINMALIYDI
2003 tarihinde bir yasa ile özel ağaçlandırma başvurusu olduğunda orman işletme müdürlüğü belediye mücavir alanındaysa belediyeye, köy sınırları içerisinde ise köy tüzel kişiliğine böyle bir başvuru olduğunu ve önceliğin belediyede veya köy tüzel kişiliğinde olduğunu bildirmek zorundadır. Şöyle ki özel ağaçlandırma için başvurun gerçek ve tüzel kişiler var ama almak istersen öncelik senin demek zorundadır. Tabi ki bazı hesaplara uymayan bu yönetmelik 2009 ve 2019 yıllarında değişikliğe uğruyor. 2009 yılında yapılan yönetmelik değişikliği belediyelere ve köy tüzel kişilere tanınan öncelik imkanını ortadan kaldırmıştır. Bu değişiklik ile özel ağaçlandırma için yapılacak alan tahsis müracaat sırasına göre yapılacaktır.
BAŞVURULAR GECE YARISI YAPILDI
Yani sessiz sedasız gece yarısı başvurular alınıyor, bülbül ormanını almak için başvuran şirketlerin başvuru saatleri gece yarısını 3 dakika geçe yapılmış. Türkçesi yönetmelik değişikliğiyle “ben bu alanları dilediğim kişilere vereceğim, sen belediye olarak önümde durma, gölge etme” başka ihsan istemem.
Daha sonra 2006 yılında bir kısım arazi şimdi gündemimiz olan “özel ağaçlandırma” adı altında belirli kişilere tahsis edilmiştir. 2016 yılında ise bu alan mahkeme kararı ile hazineye tescil ediliyor. Bir kısmı otlakiye, bir kısmı mesire alanı olan bülbül ormanı devletin mülkiyetine geçiyor. Şimdi soruyorum ; Mülkiyeti devletin, kullanım hakkı halkın olan bir orman nasıl ve hangi yasaya dayanılarak halk iradesinin temsilcisi belediyenin rızası alınmadan üç-beş kişinin menfaatine sunuluyor.
KİM BUNLAR?
Uzunköprü’lülerin Dallığını, bülbül ormanını kim elinden almak istiyor? Uzunköprü halkı buna izin verir mi? soruyorum. Uzunköprü halkının menfaati üç-beş kişinin menfaatinden daha mı büyüktür. Ali Hocamızın fotoğraflarında gördüğümüz yaşamı barındıran bu alana “orman vasfını yitirmiş” demek en hafif tabirle vicdansızlıktır. Biz o güzellikleri, o yaşamı, o anıları fotoğraflara bakıp yad etmek istemiyoruz. Yaşamaya ve yaşatmaya devam etmek istiyoruz. Bülbül ormanında herkesin anıları var. Canlılar var. Yaşam var. Doğa var. Aslında bülbül ormanında Uzunköprü var. Birileri çeviz ekicek diye muhteşem habibatın yok olmasına ve Uzunköprü’nün akciğerlerinin solmasına izin vermeyeceğiz. Biz burada çocuklarımızla, torunlarımızla ağaçların gölgesinde oturup dallarında salıncaklarımızı kurmaya devam edeceğiz. Biz bir ağaç dahi zarar görmesin diye Uzunköprü’nün tüm dinamikleri ile haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Sevgili Uzunköprülüleri bu mücadelemize destek olmaya davet ediyorum. Bülbül ormanı Uzunköprü’lülerindir. Öyle kalacaktır”dedi.
CHP ve İYİ parti ilçe başkanlarının konuşmasından sonra Kent konseyi başkanı Dr. Mehmet Akbal, 23 STK kuruluşu ile birlikte Bülbül ormanının kesilmemesi için yasal müracaatta bulunduklarını söyleyerek sonuna kadar mücadele vereceklerini ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL