TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.254
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 20.874
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.883
Dünya Güncel Siyaset
 • Okuma Sayısı: 194

 • BULGARİSTAN’DA TÜRK ADAY MUSTAFA KARADAYI CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞACAK

  Şafak ÇEKVER EDİRNE/UHA Mustafa Karadayı,14 Kasım, Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin adayı olarak mücadele verecek. 14 Kasım Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde ilk..

  Şafak ÇEKVER

  EDİRNE/UHA

  Mustafa Karadayı,14 Kasım, Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin adayı olarak mücadele verecek.

  14 Kasım Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde ilk kez bir Türk Cumhurbaşkanı Adayı yarışa giriyor. Ülkemizde de Edirne ile birlikte 19 ilde 126 sandıkta çifte vatandaşlarımız oy kullanılacak.

  Türkiye’de ,Bulgarsitan’daki seçimlerde oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 350 bin çifte vatandaş olması sebebiyle, seçim heyecanı Türkiye’ye de yansıdı.

  Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Sabri Mutlu, Türkiye’de de kurulucak sandıklarda 14 Kasım Bulgaristan seçimleri için oy hakkı bulunan çifte vatandaşların seçime katılarak oy kullanmaları çağrısında bulundu.

  Mutlu, yaptığı  açıklamada, Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden çifte vatandaşların haklarını korumak, sorunlarını çözmek adına sürece dahil olduklarını söyledi.

  Konfederasyo’nun ,Bursa’da yaptıkları  toplantısında, Bulgaristan’da 14 Kasım tarihinde  gerçekleştirilecek parlamento seçimlerinde aday olan Bulgaristan Türklerini ve Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Karadayı’yı destekleme kararı aldıklarını bildiren Mutlu, şu ifadelere yer verdi.

  Uzun süredir Bulgaristan’da istikrar sağlamak adına art arda yapılan seçimlerin yorgunluğunu yaşayan çifte vatandaş olan seçmenlerimize çağrımız ; 14 Kasım’da kurulacak olan sandıklara giderek Bulgaristan’ın istikrarına katkıda bulunmalarıdır. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonuna bağlı 10 federasyon ve Balkan camiası ile ilgili olarak kurulan tüm sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşmektedir. Bu görev; seçim gününe kadar oy verme hakkı olan vatandaşlarımıza ulaşılarak onları bilgilendirmek kullanılacak olan her oyun önemini hatırlatmak, seçim günü ise sandığa giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirmek için oylarını kullanmasını sağlamak, ulaşım ve benzeri konularda yardımcı olmaktır” dedi.

  Mustafa Karadayı “Devletçilik İçin

  Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Karadayı ise , yaptığı açıklamada ; son dönemde Bulgaristan’da demokrasi ve devletçilik krizinin yaşandığını belirterek, “Kurumların en yüksek seviyesinde, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, ulusal meclis ve meclis başkanlığında, anayasayı ve ülkenin yasalarını çiğnediklerini, cepheleşme yarattıklarını gözlemliyoruz. Bu bizim için devletçilik krizi, demokrasi krizi demektir. Bundan dolayı biz ‘Devletçilik İçin‘ diyoruz.” dedi.

  Devlet kurumlarının anayasanın öngördüğü üzere diyalog, uyum, koordinasyon ve karşılıklı denetimle faaliyet göstermeleri gerektiğinevurgu yapan Karadayı, devlet organlarının, “insanlara ve iş çevrelerine karşı tehdit sopası” olmaması, anayasa ve yasalara uygun hareket ederek vatandaşların hizmetinde, elverişli çalışma ortamı yaratması gerektiğini söyledi.

  Ülkede 32 yıl önce komünizmin çökmesiyle kurulan HÖH’nin ülkenin köklü ve güçlü partilerinden biri olduğuna dikkati çeken Karadayı, Bulgaristan’da tüm partilerin kendilerini HÖH ile kıyasladıklarını, programları ve hedefleri olmadığında HÖH karşıtı kampanya yürüterek siyasi imaj oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti..

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL