HESABIM
Üye Ol

Çakır: “ Zihniyet değişmedikçe kadına yönelik şiddet bitmez”

Çakır: “ Zihniyet değişmedikçe kadına yönelik şiddet bitmez”

  CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan Kadın Kolları tarafından dün, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle, basın toplantısı düzenlendi. CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen basın toplantısı, saat 12.30 sıralarında başladı. Toplantıya, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan‘ın eşi Şengül Özcan,CHP Keşan İlçe Sekreteri Hasan Çıkıkçı, Kadın Kolları Başkanı Nasip...

Haberin Tarihi: 24 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:396 defa okundu.

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan Kadın Kolları tarafından dün, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle, basın toplantısı düzenlendi.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen basın toplantısı, saat 12.30 sıralarında başladı.

Toplantıya, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan‘ın eşi Şengül Özcan,CHP Keşan İlçe Sekreteri Hasan Çıkıkçı, Kadın Kolları Başkanı Nasip Çakır, Gençlik Kolları Başkanı Emre Şevik, bazı parti yöneticileri ve CHP’li kadınlar katıldı.

Çakır, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle, hazırlanan açıklamayı okudu.

“Dünyanın birçok ülkesinde kadına

yönelik şiddet en ciddi suç kategorisidir”

Açıklamasına, “25 Kasım insanlık tarihinde kadınlara yönelen alçak vahşi bir şiddetin, bir insanlık ayıbının, bir utancın yıldönümü olduğu gibi, aynı zamanda kadınların, erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşun, dayanışmanın da yıldönümüdür. Yani, utancın ve onurun yan yana yaşandığı buruk bir yıldönümü.” diyerek, başlayan Nasip Çakır, şunları söyledi: “Bundan tam 47 yıl önce, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı özgürlük mücadelesi veren ‘Mirabel’ kız kardeşlerin diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledilişlerinin, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıldönümü. Önce 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayında ‘25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma’ günü olarak kabul edilmiş, daha sonra 1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ‘25 Kasım Kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele günü’ ilan edilmiştir. Gün geçmiyor ki, gerek gazetelerde, gerekse haber bültenlerinde baş sıralarda yer alan haberlere bir yenisi daha eklenmesin. Dünyanın birçok ülkesinde kadına yönelik şiddet en ciddi suç kategorisinde yer alırken, ülkemizde bu suç, hafifletici sebepler yaratılarak geçiştirilmektedir.”

“Kadınların %97’sine hayatlarının

belli dönemlerinde şiddet uygulandı”

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumdaki farkındalığın artırılması gerektiğini belirten Çakır, “Önleme çabalarına kadın kadar erkeğin de katılımı sağlanmalıdır. Evde, sokakta, iş yerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanması ve caydırıcı tedbirler alınması gereklidir. Türkiye’de kadına karşı şiddette durum vahimdir. Yapılan araştırmalar kadınların %97’sine hayatlarının belli dönemlerinde şiddet uygulandığı bilinmektedir. Koca ve baba dayakları, namus ve töre cinayetleri magazinleştirilerek topluma sunulmakta, kurbanlar suçlu, suçlular, mağdur ilan edilmektedir. Şiddet geleneksel önyargılarla meşrulaştırılmaktadır. Tüm bu haksız ve insanlık dışı tutumlara bir kez daha ama bu sefer de somut adım atarak ‘dur’ demek, durduracak önlemleri almak gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

“Şiddeti onaylayan, meşrulaştıran zihniyet

değişmedikçe kadına yönelik şiddet bitmez”

Nasip Çakır sözlerini şöyle tamamladı: “Kadına yönelik haksızlık ve şiddetin son bulması adına, eğitim ve biçimlendirme çalışmaları yapılmalı, ana-baba eğitim programları etkin bir şekilde uygulanmalı, kadınların ekonomik özgürlükleri için çalışmaları önündeki engeller kaldırılmalı, çalışan kadınların sosyal hakları uluslararası kriterler çerçevesinde korunmalı, medya organları, kadın ve çocuklara yönelik şiddet içerikli haberler konusunda daha seçici olmaları gerekmektedir. Şiddeti onaylayan, meşrulaştıran zihniyet değişmedikçe kadına yönelik şiddet bitmez. Çünkü şiddet nerede, nasıl, kim tarafından uygulanıyor olursa olsun, beslendiği kaynak aynıdır. Tanık olduğumuz şiddete onay veriyor ve sessizce izliyor isek ‘Şiddetten Yanayız’ demektir. Biz yaşamak istiyoruz. Adil, eşit, ayrımsız, şiddetsiz bir dünyada yaşamak. Tükenen umutları, kaybolan hayalleri hep birlikte canlandırmak istiyoruz. Biz kadınlar hepimiz kelebeğiz. Unutmayalım ki; kelebekler kanat çırparak yol alırlar. Yalnızca 25 Kasımlar ve 8 Martlar da değil; gün gün, her gün kanat çırparak daha da özgürleşmek istiyoruz.”

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan  izleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı