Siyaset

Çakırlar, engellilerin sorunlarını anlattı

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle TBMM’de engellilerin sorunlarını dile getiren bir konuşma yaptı. Çakırlar‘ın konuşması şöyle; Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce..

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle TBMM’de engellilerin sorunlarını dile getiren bir konuşma yaptı.

Çakırlar‘ın konuşması şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Engelli vatandaşlarımızın sorunları ve engelli vatandaşlarımızın farkındalığına dikkat çekmek adına ülkemizde her yıl 10-16 Mayıs Engelliler haftası olarak anılmaktadır.

OECD, Avrupa Birliği ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Yani dünyada 1 milyar engelli insan yaşamaktadır. Bu nedenle, engelli insanlar dünyadaki “en büyük azınlık” olarak nitelendirilmektedir.

Türkiye’de ise Ulusal Engelli Veri Tabanına göre engelli birey sayısı 1 milyon 559 bin 222’dir Ancak bu rakamın gerçek rakam olmadığı ve 9 milyon civarında engelli bireyinin olduğu söylenmektedir.

Avrupa Birliği’nde 15-64 yaş arası temel etkinlik problemi yaşayan engelli birey sayısı 44 milyonken, hayat boyu süren bir sağlık problemi nedeniyle kısıtlı çalışma imkânına sahip engelli birey sayısı 35 milyondur.

Dört engelliden ancak 1’i yardım alabilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinde ilkokuldan sonra okulu bırakan engelli oranı %25’tir. Bu oran İsveç’te %11’ken, Türkiye’de maalesef %60’tır.

Avrupa Birliğinde engellilerin %29,9’u yoksulluk-sosyal dışlanmışlık riski altında yaşarken Türkiye’de bu oran %77,1’dir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına göre engellilerin %80’i gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır.

Yaşadığımız toplumun parçasını oluşturan engelli vatandaşlarımız eğitim, sosyal ve iş hayatında türlü ayrımcılıklara uğramaktadır. Sadece engelli vatandaşlarımız değil aileleri de birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından biri de ulaşım problemleridir. Halen daha ülkemizde birçok toplu taşıma aracında rampaların olmaması veya bozuk olması sebebiyle Tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlarımız sosyal hayata erişilebilirlikte büyük problemler yaşamaktadır.

Bu sorun engelli vatandaşlarımızın yaşam mücadelesi zorlaştırmakta; onları adeta evlerine hapsetmektedir.

Engelli vatandaşlarımız eğitim hayatlarında da birçok zorbalığa maruz kalmaktadır. Eğitim hayatına yeni başlayacak olan engelli kardeşlerimiz daha okul kayıtlarında birçok problemle karşılaşmakta kayıtlarının yapılmaması için ailelerine karşı adeta yıldırma politikası yürütülmektedir.

Kaydı yapılan birçok engelli gencimiz ise eğitimde gerekli özenin gösterilmemesi ve dışlanma ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun sonucu eğitim hayatına çok erken yaşlarda veda etmektedirler.

Yakın zamanda ülkemizin de içinde bulunduğu Koronavirüs salgınında; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve üniversitelerde öğrenim gören engelli öğrencilerimiz evlerde kapalı kalmıştır.

Ruhsal ,duygusal ve fiziksel kayıpları olmuştur.

Buradan soruyorum;  Acaba bu çocuklar için Uzaktan Eğitim adına ilgili Milli Eğitim Müdürlükleri ve Üniversite Rektörlükleri ne yapmıştır?

 Değerli Milletvekilleri,

Sosyal devlet anlayışı ile hareket edilerek engelli vatandaşlarımızın bütün problemlerine çözüm üretilmesi toplumda yaşayan bütün bireyler gibi eşit haklardan yararlanması adına daha duyarlı ve dikkatli olmalıyız.

Engelli olmak bir gün hepimizin karşılaşacağı bir durum olabilir. Her insan bir engelli adayıdır.

Engelli vatandaşlarımıza sadece bir hafta değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmamız gerekmektedir. Kendimizi onların yerine koyarak düşünmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşam süreceği bir toplumun neferleri olmamız gerekmektedir.

 Değerli Milletvekilleri

Biz engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamda, bilimde, sanatta, sporda ve siyasette; yaşamın her alanında etkin olarak yer almasını istiyoruz. Fizikçi Stephen Hawking bu anlamda nelerin mümkün olduğunun bir örneğidir.

İşinin ehli olan, iyi yetişmiş eğitimcilerin istihdam edildiği engelsiz kurumlarda, nitelikli ve erişilebilir bir eğitim almalarını arzuluyoruz.

Sosyal yaşamda aktif, yaşamlarını sürdürebilecek yeterliliğe sahip bireyler olarak yaşamlarını güven içinde sürdürebilmelerini istiyoruz.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki suni engelleri kaldırarak tam eşitliği sağlamak içerisinde bulunduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin öncelikli gündem maddesi olmalıdır.

Engelli vatandaşlarımıza acıyan gözlerle bakmak yerine bir an önce hayatlarını kolaylaştıran adımlar atarak onların yanında olmalıyız.

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL