TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.553
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.192
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 228
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.302
Siyaset

Çakırlar, TBMM’de dolu felaketine uğrayan köylerin afet bölgesi ilan edilmesini istedi

İYİ, Parti Edirne Milletvekili ve GİK Üyesi Orhan Çakırlar 13 Ekim 2021 Çarşamba günü TBMM’de yaptığı konuşma ile çiftçiler ile destek isteyerek, İpsala’da dolu felaketine maruz kalan köylerinde afet bölgesi..

İYİ, Parti Edirne Milletvekili ve GİK Üyesi Orhan Çakırlar 13 Ekim 2021 Çarşamba günü TBMM’de yaptığı konuşma ile çiftçiler ile destek isteyerek, İpsala’da dolu felaketine maruz kalan köylerinde afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Çakırlar‘ın açıklaması şöyle;

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri;

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 14. Maddesi üzerine İYİ Parti grubu adına söz almış bulunuyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Bugünlerde ülkemizin pirinç ihtiyacının %50’sinin karşılandığı Edirne’de Çeltik hasadı zamanı, girdi maliyetlerinin yüksekliği, yaşanan hastalık sebebiyle verimin düşük  ve verilen fiyatların maliyet artışının altında olması  üreticiyi yeterince mağdur etmişti.

Dün sabah saatlerinde ise İpsala’da yaşanan dolu felaketi büyük bir kısmı Sarıcaali köyünde olmak üzere Balabancık, Paşaköy, Sultanköy ve civar köylerde 10-12 bin dönüm çeltik alanını ürün alınamaz hale getirmiştir. Çiftçimiz gerekli zararın tespit edilerek bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için yardım beklemektedir.

Değerli Milletvekilleri

Bu kanun teklifini vergi reformu olarak addetmek toplumda algı yaratmaya yönelik bir hamledir. Fakat maalesef reformdan uzak olan bu kanun teklifi yapısal sorunları çözmekten ziyade mevcut durumun neden olduğu sorunları bir nebze düzeltmeye çalışmıştır.

Ülkemizde özellikle son yıllarda tartışılan en önemli konulardan biri vergi adaletsizliği konusudur. Bir çok sermaye grubunun vergi kaçırdığı iddialarının olduğu bu dönemde vergi adaletsizliğinin son mağdurları da otomotiv üreticisi bir firmanın çalışanları olmuştur.

Firma, Gebze-Şekerpınar’da yer alan fabrikasını kapatma kararı sonrası iş görenlerine yüksek miktarda ikramiye ödeyerek gündeme gelmişti, fakat işgörenlerin ikramiyeleri gelir vergisindeki adaletsizlikten dolayı kesintiye uğramış ve ikramiyelerinin %30’unu vergiye teslim etmek zorunda kalmışlardır.

Anayasanın 73. Maddesinde; herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. İfadeleri yer almaktadır.

Art arda gelen zamlar sonrasında artan hayat pahalılığı, her geçen gün asgari ücretin alım gücünde etkisini eritmektedir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda asgari ücrete ve bu ücrete yakın maaş alan işçilerimiz için gelir vergisinde yaşadıkları adaletsizliğin önüne geçilecek adımlar atılmalı. Yüksek gelir gruplarını daha yüksek oranda vergilendirilerek ve ülkemizdeki gelir dağılım bozukluğunu göz önünde bulundurarak, verginin gelir adaletine olumlu yönde katkısı sağlanmalıdır.

Değerli Milletvekilleri,

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı.  İşsizlik oranı, Ağustosta bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşmiş.

Ne acıdır ki; rakamlarla oynayarak ve gerçek verileri göstermeyerek milletimizin nezdinde güven duygusunu kaybeden TÜİK’in açıkladığı işsiz sayımız bile Gürcistan’ın nüfusunu aştı.

5-6 kişinin istihdam edileceği bir yere dahi binlerce başvuru oluyorsa, üniversite mezunları işletmelerde valelik yapmaya çalıyorsa, esnaf kepenk kapatıyorsa, sizin rakamlarınız sokakla uyuşmuyor demektir.   Kurumlara güvenin yitirildiği bir ortamda ekonomik düzen asla sağlanamaz.

 Değerli Milletvekilleri

Pandora Belgeleri adı altında ortaya atılan iddiaların olduğu bu dönemde Türkiye’de 2006 yılında Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30’uncu maddesi değiştirilerek vergi cenneti ülkelerinde yapılan ticari işlemlerden yüzde 30 stopaj alınması kararlaştırılmıştı. Ancak aradan geçen 15 yıldan bu yana bahsi geçen ülkelerin belirlenmemiş olması sebebiyle bu durum uygulanamamakta ve ülkemizden sermaye çıkışına neden olmaktadır. Sermaye açısından büyük sorunlar yaşayan bir ülke olmamız sebebiyle bu durum ekonomimize zarar vermektedir. Derhal gerekli önlemler alınarak ilgili liste açıklanmalı ve vergi kaybı önlenmelidir.

Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL