Kültür Sanat Siyaset

Çakırlar’dan Kültür ve Turizm Bakanı’na soru önergesi

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne’deki Paşakapısı Kitabesinin Edirne’nin kurtuluşunun 100 yılında bu kitabenin yerine konması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplandırması istemi ile bir sporu önergesi..

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne’deki Paşakapısı Kitabesinin Edirne’nin kurtuluşunun 100 yılında bu kitabenin yerine konması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplandırması istemi ile bir sporu önergesi verdi.

Çakırlar’ın önergesi şöyle;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                                                 ORHAN ÇAKIRLAR

                                                                                                                    Edirne Milletvekili

Edirne vilayet konağı paşa kapısının (Hükümet Konağı) üzerinde bulunan tarihi kitabede şu  mısra yazılı idi. “Şer’ü kanûn ile burda kurulur hep dîvân.”

Yunanlıların Edirne’yi işgali sırasında şehrimizdeki birçok kamu kurumu ve dini ibadet alanları yağmalandığı için bahse konu tarihi kitabede ortadan kaldırılmıştır. Günümüze kadar ise bu konu hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Paşa kapısının tarihi önemini gelecek nesillere anlatmak adına tarihi kitabenin tekrar aslına uygun bir şekilde yerine konulması gerekmektedir.

Bu çerçevede;

  • Edirne’nin Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. yılında kitabe aslına uygun olarak tekrar yerine konulacak mıdır?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL