Çamlıca’da Bocuk Coşkusu (Videolu Haber)

Çamlıca’da Bocuk Coşkusu (Videolu Haber)

Çamlıca Köyü’nde bu sene 13’sü düzenlenen “Bocuk Gecesi”de izdiham yaşandı. Yurt içinden  ve yurt dışından 10 bine yakın kişi Çamlıca’ya gelince, köyde adım atacak yer kalmadı. Edirne  Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu,  gecenin Unesco Kültür Listesi’nde yer alması çalışma yapıldığını söyledi. Gecede dağıtılan kabak tatlısı’nın da milli yiyecek olması gerektiğini söyleyen Hacıoğlu, Bocuk’un bin...

Haberin Tarihi: 7 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:479 defa okundu.

Çamlıca Köyü’nde bu sene 13’sü düzenlenen “Bocuk Gecesi”de izdiham yaşandı.

Yurt içinden  ve yurt dışından 10 bine yakın kişi Çamlıca’ya gelince, köyde adım atacak yer kalmadı.

Edirne  Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu,  gecenin Unesco Kültür Listesi’nde yer alması çalışma yapıldığını söyledi.

Gecede dağıtılan kabak tatlısı’nın da milli yiyecek olması gerektiğini söyleyen Hacıoğlu, Bocuk’un bin yıllık bir Türk adeti olduğunu sözlerine ekledi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’da  geceye 10 bine yakın kişinin geldiğini söyledi.

Geleneğin Türk toplumun olduğunu aktaran Helvacıoğlu, gecenin her yıl 6 Ocak tarihinde kutlandığını ve oda olarak destek verdiklerini söyledi.

Önümüzdeki yıllarda daha etkin geceler düzenlemek istediklerini kaydeden Helvacıoğlu,gecenin tescil edildiğini  kaydetti.

Gecede misafirlere akıtma ile kabak tatlısı ikram edildi.

10 bine yakın kişinin gelmesi nedeniyle araç kuyruğu Bahçeköy’e kadar uzandı. Vatandaşlar uzun bir yolu yürüyerek Çamlıca’ya ulaştı. Gecenin bitiminde de trafik sıkışıklığı yaşandı.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı