Bölgeden Güncel Manşet

Çanakkale Expotroia ile dünyaya açılacak.

Çanakkale Expotroia ile dünyaya açılacak.

ÇANAKKALE EXPOTROİA

İLE DÜNYAYA AÇILACAK

 

Özgür Güvenç

İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Çanakkale markalarını ve turizmini gün yüzünde daha belirlin hale getirmek için  Expotroia Fuarı Mayıs’ın ikinci haftasında Çanakkale’de yapılacak.

 

Çanakkale  Sanayiciler ve İş Adamları Derneği(ÇASİAD) tarafından 16-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Expotroia  Çanakkale Turizm ve Ticaret Fuarı’na 25 ülkeden 100’e yakın firmanın katılması hedefleniyor.

Çasiad önderliğinde Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ve Çanakkale Ticaret Borsası, Çatod , Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kosgeb, Gmk ve Tüsiad’ın katkılarıyla yapılacak olan  Fuar, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Fuar ile ilgili olarak  “Çanakkale’mizin geniş anlamda ilk fuarını hazırlıyor olmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Çanakkale Sanayicileri ve İşadamları Derneği ile Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odasının birlikte organize ettiği bu fuara çok geniş bir katılım olmasını arzu ediyoruz. Bu amaçla aynı zamanda Çanakkale’ye yapılabilecek en güzel turistik gezileri de organize ediyoruz. Amacımız dünyanın en büyük kültür mirasına sahip olan kentimizin hem ticaretini geliştirmek ve hem de dünya çapında tanıtımını yapmak. Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Truva’sıyla, dünyanın en büyük savaşlarından birini yaşamış Gelibolu Yarımadasıyla, Kazdağları’ndan boğazlara inen zengin doğasıyla, Gökçeada ve Bozcaada gibi Ege incisi iki adasıyla, hangi açıdan bakarsanız bakın muhteşem manzaraya sahip Çanakkale Boğazı’yla, sıcak kanlı insanları, Ege kültürünün getirdiği damak zevkiyle kentimiz sizleri kucaklamaya hazırlanıyor.  Bir ilki gerçekleştirmek her zaman zordur. Bu yüzden bizler bu fuarda sektörel kısıtlama yapmadık. Çanakkale’mizde Yurtiçi ve Yurt dışı ticaret yapmak isteyen sanayicilerimiz ve işadamlarımız orada olacak. Hükümetimizin değerli temsilcileri ile Ülkemizde ve dünyada ticaret dünyasında söz sahibi olan iş adamları ve politikacılar konuşmacı konuğumuz olacaklar. 16-19 Mayıs 2013 günlerinde iş hayatımızı ve tatilimizi birleştirerek birlikte keyifli günler geçirmek üzere sizleri Çanakkale’mize bekliyoruz.” bilgileri açıklandı.

 

YILDIZ: ÇANAKKALE HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL

 

Salih Yildiz

Çasiad  Başkanı Salih Yıldız,” hedeflerimizden birisi Çanakkale markalarını bölgeye ve ülke geneline yaymak. Şu an kent ekonomisi hak ettiği ve olması gereken yerde değil. Ancak kalkınma için yoğun bir çaba var. Sanayi kapanan bir şehirde ticaretin ve ekonominin iyi olmasını beklemek hata olur. Turizm, tarım ve üniversite vizyonumuz var ancak yeni alanlar yaratacak imkanlar yok. Sıcak para çok çabuk biter, sıcak paranız var ve durmadan harcıyorsunuz. Üretim yoksa eğer nasıl süreklilik sağlanacak. Çasiad  olarak yurtiçi ve yurt dışında gittiğimiz fuarları neden Çanakkale’yi getirmeyip, Çanakkale’yi tanıtmayalım dedik. Bu fuar ile bir ilki başarmak için yola çıktık. Ve başaracağız. Tabii ki bu yol biraz riskli.  Çanakkale Fuarı için şu anda 18 ülkede tanıtım broşürü dağıtıyoruz. Ezine Peyniri, Bayramiç Elması, Gelibolu Şekerlemeleri, Kösedere Domatesleri, Ezine-Geyikli-Küçükkuyu’nun zeytinyağlarını tanıtacağız. Çanakkale’yi Kaz Dağları’yla, canlı akvaryumuyla bu coğrafyayı bu fuar ile birlikte en iyi şekilde tanıtmalıyız” diye konuştu.

ÇANAKKALE İÇİN BİR İLK

5 bin katılımın hedeflendiği ve Çanakkale için bir ilk olacak Çanakkale Turizm ve Ticaret fuarında öncelikli hedef ülkeler arasında Yunanistan, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Tunus, İran, Irak, Mısır, Makedonya, Yugoslavya, Rusya, Avustralya, Gürcistan, Mısır, Kazakistan, Romanya, Fransa, İsviçre, Almanya, İngiltere, Avusturya, Brüksel, Danimarka, Azerbaycan ve KKTC yer alıyor. 100’e yakın ithalatçı, dağıtımcı ve üreticiden oluşan yerel firmaların katılımının beklendiği EXPOTROİA Çanakkale Turizm ve Ticaret fuarında yiyecek-içecek gıda ürünleri, turizm sektörü, tarım ürünleri, mobilya, ekipman, tekstil, otel ve restoran için gıda ürün firmaları, maden-seramik ve otomotiv sektörü üzerine standlar açılacak”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL