Ekonomi

Canalp “Keşan Gıda OSB’ye talepler fazla”

Canalp “Keşan Gıda OSB’ye talepler fazla”

Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Toplantısı, dün Edirne Valisi Ekrem Canalp başkanlığında gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde tapuları yönetim kurulu üyeleri tarafından teslim alınan OSB’de son gelişmelerin sunumu yapılırken, OSB’nin boş kalmaması gerekliliğine vurgu yapıldı.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya; Edirne Valisi Ekrem Canalp‘ın yanı sıra Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı ile müteşebbis heyeti üyeleri katıldı.

Toplamda 94 parsel

Toplantının açılışında ilk olarak Keşan Gıda İhtisas OSB Müdürü Erdem Başak gelinen süreçte ilgili sunum yaptı. 121.85 hektarlık alan üzerine kurulacak olan OSB’nin gıda alanında yatırım yapmak isteyen işletmelerin hizmetine sunulacağını kaydeden Başak, imar planında metrekareye göre 5 tip parselde olmak üzere toplam 94 adet parselin bulunduğunu söyledi.

“Taleplerin içerisinden en uygun olanlarını seçeceğiz”

Sunumun ardından konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Bu tapuyu almak bizim açımızdan anlamlı ve önemlidir.” derken, asıl önemli olanın OSB’nin gerekli doluluk oranına ulaşması ve boş kalmaması gerektiğine değinerek, “Türkiye’de yarım ya da çeyrek kapasiteyle çalışan OSB’ler var. OSB’ler dolu dolu olmalı ve ihtiyaç duyduğumuz istihdam bu şekilde oraya çıkmalı. Edirne OSB şu anda %100 dolu. Ancak o kadar çok reddettiğimiz yatırım talepleri oldu ki, dikkat edilmesi gerek hususlardan bir tanesi çevresel duyarlılık. Keşan OSB olarak aynı duyarlılığı burada da göstereceğiz. Birincisi OSB’mizi doldurup tam kapasiteyle çalıştıracağız. Ama ‘Gelsin de ne olursa olsun’ demeyeceğiz. Çevremize OSB’lerle ilgili çok olumsuz örnekler var. Keşan’da bu olumsuz örneklerden birisinin yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Çevresel duyarlılığımızı her zaman göstereceğiz. Keşanlıların ve Edirnelilerin gurur duyacağı bir Gıda İhtisas OSB’nin ne şekilde olması gerektiğini güzel örneğini vereceğiz. Burası harikulade bir alan. Sırtını ormana dayamış, yanı başında gölet, diğer tarafı alabildiğince tarım arazisi olan bir yer. Bu coğrafyaya ve insanların yaşantısına zarar vermeyen ama insanların ekonomisine destek olan bir OSB kuracağız. Bunun için de seçici olacağız. Önümüzde hiçbir engel yok. Talepler fevkalade fazla. Bu taleplerin içerisinden en uygun olanlarını seçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Geri dönüşü olmayan sürece girdik”

Canalp’in ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu konuştu. Konuşmasına “Geri dönüşü olmayan bir sürece girdik” diyerek başlayan Helvacıoğlu, ” Bu başarı yoludur, beraberlik yoludur, bu Keşan’ın birlik beraberliğidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” derken; Keşan Gıda İhtisas OSB’ye ciddi bir talep olduğunu belirterek, “Devlet tiyatroları 3 dakikada dolarken, bizim OSB’miz de 11 dakikada dolacağından hiç kuşkunuz olmasın” diye konuştu.

“OSB’miz tamamen doğa dostu olacak”

Toplantı, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı’nın konuşmasıyla devam etti. Müteşebbis heyetinin kurulduğu günden beri Keşan Gıda İhtisas OSB’nin kurulması anlamında çok hızlı bir çalışma yapıldığının altını çizen Şapçı, Haziran ayında gerçekleşecek olan ek teşvik programına dahil olabilmek için mücadele verdiklerini söyledi ve İnşallah bu sene bitmeden ilk kazmayı vuracağımızı düşünüyoruz.” diyerek sözlerini sürdüren İsmail Şapçı, “OSB’miz tamamen doğa dostu olacaktır. Bu da hem ürünlerimize katma değer sağlamış, hem de doğamıza zarar vermemiş olacaktır. Hayırlısı olsun.” dedi.

“İnşallah 94 tesisin dolduğu günleri de görürüz”

Şapçı’nın arından müteşebbis heyeti üyelerinden Feridun Tümer de söz alarak şunları ifade etti: “Hayırlısı olsun. Bu süreçte Keşan çok mücadele etti buraya gelebilmek için. İnşallah 94 tesisin dolduğu günleri de görürüz.”

Toplantının sonunda Keşan Gıda İhtisas OSB Müteşebbis Heyeti üyelerine, sembolik olarak OSB’nin kurulacağı alanın tapuları verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL