Köşe Yazısı

CANINI ORTAYA KOYARAK BENİ KURTARAN KÖPEK

  Köpekler, bilimsel  verilere  göre  Dünyada  evcilleşen, insanlarla bir arada yaşamaya  başlayan  ilk hayvanlardır.   İnsanoğlu,  başta  kendini ve sürüsünü yırtıcı hayvanlardan koruma, avcılık, meskeni koruma  gibi  sebeplerle  tarihin ilk..

CANINI ORTAYA KOYARAK  BENİ  KURTARAN  KÖPEK

 

Köpekler, bilimsel  verilere  göre  Dünyada  evcilleşen, insanlarla bir arada yaşamaya  başlayan  ilk hayvanlardır.

 

İnsanoğlu,  başta  kendini ve sürüsünü yırtıcı hayvanlardan koruma, avcılık, meskeni koruma  gibi  sebeplerle  tarihin
ilk çağlarından beri  onlarla beraber  olmuştur.

İnsanoğlu için Hayvanlar içinde  en sadık olanı  Köpektir.

İzninizlebaşımdan geçen  Sadık Köpeğin bana unutulmaz  fedakarlığını Size  anlatmak isterim.

Edirne’nin  İpsala  İlçesine bağlı  bir Köyde, Ramazan  Ayında  Cami Hocalığı için  fahri  görev yapmıştım. Oldum olası hayvanları  severim, onlara  yapılan  iyiliğin,  onlara gösterilen  sevginin  hayatımda benim için ayrı bir değeri vardır. Allah, onları  Dünyada bizim  için  sevinç ve neşe kaynağı,  psikolojik huzur, varlıklar dünyasında ayrı bir görev  gibi güzel  hikmetlerle  yaratmıştır.

Yemeleri için Onlara  attığım her ekmek  parçası, yemeğimin her fazlalığı, hatta onlarla sevgiyle bakmam, içmeleri için su vermem,  onların  şen ve iyi hallerinden mutlu olmam benim için Allah katında  sadakaların  en güzellerinden biridir.

Köyde çok iyilik yaptığım ve yaptığım iyiliklere karşı  teşekkür için defalarca elimi kendince öpen iki yaşında, siyah  sevimli bir köpek
vardı. Köydeki  köpeklerden  kangal  cinsi bir köpek vardı ki, nedense onun bana  zarar vereceğinden, hatta saldıracağından  çok korkuyordum.

Korktuğum birgün  başıma geldi. Ramazan Ayının oruç gününde Camiye namaz kıldırmak  için evden  çıktığımda  çok korktuğum kangal köpeği  bana bir anda  saldırı pozisyonu aldı. Kangal Köpeğiyle  aramdaki mesafe  üç metre.

Bir anda,  sanki  yıldırım  gibi  çok iyilik yaptığım sevimli siyah köpek Kangal Köpeğinin önüne vücudunu bana siper edercesine
durdu.

Havlamadan, kavgaya hiç niyeti  olmadığını  söylemek istercesine başını saldırgan kangal köpeğinin önüne  uzatarak kendi sessiz lisanıyla  lütfen arkadaşıma  saldırma dedi, eğer arkadaşıma  parçalamak için saldıracaksan;  şunu iyi anla ki ben hayatımı arkadaşım  için  ortaya koydum dedi.

Bir anda iri kangal köpeği, evet, mesajını aldım, sana ve arkadaşına saldırmayacağım, işte başımı  bunun için  sana eğiyorum  dedi. Allah’a şükür, iyilik yaptığım, yaptığım iyilikleri unutmayan  sevimli siyah köpek sayesinde  kangal köpeğinin saldırısından  kurtulmuştum.

Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam  buyururlar. Yerdekilere merhamet ediniz ki, Göktekiler de, size merhamet etsin. Yarım hurma ile  olsa, kendinizi  Cehennemin  ateşinden koruyun, her iyilik sadakadır. Ashabı Ki ram sordular. Ya Rasülellah, Hayvanlara
yaptığımız iyilikler de bir sadaka mıdır.

Peygamberimiz, evet  buyurdular. İyilik eden, daima iyilik budur hem bu dünyada, hem öbür alemde.

Denizde balığa  attığın ekmek parçasını iyilik, Sadaka, sevap olan gören Allah var.

Allah, Hayvanlara yaptığımız her iyiliği kabul etsin.

 

 

İLANIN DETAYI İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL