Güncel Siyaset

CANKURTARAN, “ERDOĞAN’IN ALTIN ALIN ÖNERİSİ DÖVİZİ DÜŞÜRMEZ TERSİNE YÜKSELTİR”

CANKURTARAN, “ERDOĞAN’IN ALTIN ALIN ÖNERİSİ DÖVİZİ DÜŞÜRMEZ TERSİNE YÜKSELTİR”

ERDOĞAN’IN “DÖVİZİNİZİ BOZDURUP, ALTIN ALIN” AÇIKLAMASINA CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YASEMİN ÖNEY CANKURTARAN’DAN UYARI:

“ERDOĞAN’IN ALTIN ALIN ÖNERİSİ DÖVİZİ DÜŞÜRMEZ TERSİNE YÜKSELTİR”

“ERDOĞAN, SANKİ KASITLI OLARAK DOLARIN YÜKSELMESİNİ İSTİYOR”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dövizinizi bozun, altın alın” önerisine tepki göstererek, “Cumhurbaşkanı sanki kasıtlı olarak doların yükselmesini istiyor. Çünkü önerdiği yöntemler doları düşürmez tersine yükseltir. Nitekim her getirdiği öneri de doları yükseltiyor, her konuştuğunda dolar yükseliyor. Örneğin Türkiye, altın ithalatçısı bir ülke.  Altına talebin artması ithalatını dolayısıyla döviz talebini arttıracağından doları düşürmez tersine yükseltir” diye konuştu.

 

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKAN YARDIMCISI  YASEMIN ONEY CANKURTARAN          FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, artan dolar kuruyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada önemli uyarılarda bulundu.

yaseminoneycankurtaranfoto_1Cankurtaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Ankara’da yaptığı konuşmada “Dövizinizi bozdurup altın alın, dövizinizi bozdurup TL alın güçlensin” açıklamasının Türkiye’nin ekonomik gerçekleriyle bağdaşmadığını belirterek, “Erdoğan’a kim akıl veriyorsa doların düşmesi için değil, tersine yükselmesi için çalışıyor. Erdoğan sanki kasıtlı olarak doların yükselmesini istiyor. Çünkü önerdiği yöntemler doları düşürmez tersine yükseltir. Nitekim her getirdiği öneri de doları yükseltiyor, her konuştuğunda dolar yükseliyor. Örneğin Türkiye, altın ithalatçısı bir ülke.  Altına talebin artması ithalatını dolayısıyla döviz talebini arttıracağından doları düşürmez tersine yükseltir. Erdoğan bu gerçekten habersiz olamaz. Daha sonra dolar konusunda da ekonomi danışmanları tarafından aldatıldık, Rabbim affetsin mi diyecek?” dedi.


“AKP YÖNETİCİLERİ PARALARINI TL’YE ÇEVİRİP, MAKBUZUNU YAYINLASIN”

 

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKAN YARDIMCISI  YASEMIN ONEY CANKURTARAN          FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZIErdoğan’ın vatandaşlara “Dolarınızı TL’ye çevirin” çağrılarının ardından sosyal medyadaki “Önce Erdoğan dövizini TL’ye çevirsin” mesajlarını hatırlatan Cankurtaran, “Sadece Erdoğan değil bütün AKP yöneticilerine çağrımızdır. Vatandaşa çağrı yapana kadar önce siz hesaplarınızdaki bütün döviz hesaplarınızı TL’ye çevirin ve makbuzunuzu kişisel sayfalarınızda açıklayın da görelim. Vatandaşın yastık altındaki kötü gün için ayırdığı üç beş liralık tasarrufuna göz koyana kadar balya balya dolarlarınızı bozun” diye konuştu.


“LİYAKATA DEĞİL YANDAŞLIĞA GÖRE ATAMALAR EKONOMİYİ YÖNETİLEMEZ HALE GETİRİYOR”

Cankurtaran, ekonominin bozulmasının ve sürecin yönetilememesinin bir nedeninin de devletin ve ekonomi yönetiminin kritik birimlerine yapılan atamalarda liyakat esasına dikkat edilemeyerek sadece yandaşlığın esas alınması olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Örneğin son olarak kritik bir birim olan Merkezi Kayıt Kurumu A.Ş’nin (MKK) tecrübeli, kurumun kuruluşundan itibaren görevde olan üst yönetim kadrosunun tamamen görevden alınarak  yerine AKP’ye yakın kişiler atandı. Fakat SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) halen asaleten atamaları yapamadı yeni yönetim vekaleten göreve bakıyor. Neden? Çünkü atadıkları kişiler bu görev için gerekli olan kriterlere uymuyor. Yani yine liyakata uyulmadan tanıdık atama yöntemi uygulanıyor. Bu sadece MKK değil her kurumda yapılıyor. Tecrübesiz ve bilgisiz kadroların  eksik ve yanlış uygulamaları  ekonominin ve finansal piyasaların  iyice bozulmasına neden oluyor bunun bedelini de halk ödüyor” şeklinde konuştu.


“BORSA İSTANBUL, TL’YE GEÇMEK İÇİN NEDEN 14 YIL BEKLETİLDİ”

 

Erdoğan’ın yaptığı çağrının ardından Borsa İstanbul’un nakdi varlıklarını TL’ye çevirme ve TL hesaplarında tutma kararını da değerlendiren Cankurtaran, “Madem hesaplarını Türk lirasına çevirince dolar düşecekti de zaten Milli Paramıza geçmek önemliydi de Borsa İstanbul, neden 14 yıldır Türk lirasına geçmek için bekletildi de şimdi geçiyor” diye sordu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL