Güncel Siyaset

CANKURTARAN, “İDLİB’DEN TÜRKİYE’YE CİHATÇI AKINI OLABİLİR”

CANKURTARAN, “İDLİB’DEN TÜRKİYE’YE CİHATÇI AKINI OLABİLİR”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN’DAN ÖNEMLİ UYARI:

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Suriye’nin farklı bölgelerinde hakim oldukları yerleri kaybeden cihatçıların Türkiye sınırındaki İdlib’e gönderildiklerini belirterek, “Burada bir yoğunlaşma söz konusu. Suriye ve Rusya’nın İdlib’i geri almak amacıyla önümüzdeki süreçte olası bir saldırısı halinde binlerce cihatçı, kurtulmak için Türkiye’ye akın edebilir. Bu durum iç barışımızı da tehdit eder” uyarısında bulundu.

fullsizerender img_0829

Balıkesir’de bir dizi temasta bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, ülke ve Balıkesir gündemindeki gelişmelere dair CHP Balıkesir İl Başkanlığı’nda bir basın açıklaması yaptı. Cankurtaran’ın gündeminde ilk olarak Kayseri’deki terör saldırısı ve Suriye, Halep’teki gelişmeler de vardı.

Cankurtaran, geçtiğimiz hafta İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen 44 vatandaşımızın şehit düşmesine, 155’inin de yaralanmasına neden olan terör saldırısından bir hafta sonra da Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerleri hedef alan hain saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, şöyle konuştu:

 

“TERÖRE KARŞI CİDDİ BİR İSTİHBARAT ZAFİYETİ VAR”

 CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKAN YARDIMCISI   YASEMIN ONEY CANKURTARAN                   FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

“Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Kalleş saldırının bombalı araçla yapıldığı bilgisi var. Acımız büyük. Türkiye bu acıları hak etmiyor. Olaydan sonra yine yayın yasağı ilan edilmiş. Yayın yasağı ilan etmekle terör bitmez. AKP, 2002 yılında iktidara geldiğinde şehit sayısı sadece yediydi. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre 20 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ki bir buçuk yıllık süreçte PKK tarafından şehit edilenlerin sayısı 1178. Bu rakama bugün şehit olan vatandaşlarımız dahil değil. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün geçen Eylül ayında medyaya sızan raporuna göre Türkiye genelinde PKK’ya ait 61 bombalı aracın dolaştığı iddia edilmişti. Şimdi bu araçlar yurdun dört bir yanında bir bir patlıyor. Bunlar neden engellenemiyor? Teröre karşı ciddi bir istihbarat zafiyeti var. Cumhurbaşkanı ve AKP’lileri sosyal medyada eleştirenleri bulmak için gösterilen duyarlılık bombalı araçları bulmak için de gösterilse bu sonuç ortaya çıkmaz. CHP, olarak Türkiye’nin şiddette ve teröre teslim olmasına izin vermeyeceğiz. Teröre karşı her türlü işbirliğini bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

 

“İDLİB’DEN KAÇACAK CİHATÇI MİLİTANLAR TÜRKİYE’YE GELEBİLİR”

 

Cankurtaran, son olarak Halep’in doğu mahallelerinde Suriye Ordusu’nun kuşatmasında bulunan 3 bin 33 militanın Türkiye ve Rusya’nın girişimleriyle Halep’ten çıkarak muhaliflerin elindeki İdlib’e gönderildiklerini hatırlatarak, şöyle bir uyarıda bulundu:

“Rus Genelkurmayı’nın açıklamasına göre daha önce Şam kırsalından da 3 bin 674 militan İdlib’e gönderilmiş. Yine Humus, Hama, Lazkiye kırsalındaki ellerindeki yerleri kaybeden binlerce cihatçı  da anlaşmalar yoluyla yada kendileri İdlib’e geldi. Türkiye sınırındaki İdlib, böyle giderse Suriye genelindeki binlerce militanın bir toplanma merkezine dönüşecek. Bölgeyi bilen uzmanlara göre Halep’ten sonra sıra İdlib’de..Suriye ve Rusya’nın İdlib’i de geri almak için önümüzdeki süreçte olası bir saldırısı halinde burada yoğunlaşan binlerce cihatçı militan, kurtulmak için Türkiye’ye akın edebilir. Bu durum iç barışımızı da tehdit eder. Buradan hükümeti şimdiden uyarıyorum. Böyle bir olasılığa fırsat vermeden bu insanların ülkelerinde kalmalarını sağlayacak, Türkiye’deki sığınmacıların da evlerine dönmelerine olanak verecek bir barış anlaşması için gayretinizi arttırın ve Suriye devleti ile de uzlaşmaya çalışın. Aksi takdirde olması muhtemel bu risk yüzünden büyük bedeller ödeyebiliriz.”

 

“EMEVİ CAMİİ’NDE NAMAZ KILAMAMANIN ACISINI HÜSNÜ MAHALLİ’DEN Mİ ÇIKARACAKSINIZ?”

 

Suriye kökenli gazeteci Hüsnü Mahalli’nin de tutuklanmasını eleştiren Cankurtaran, “İki ayda gider dedikleri Esad’ı  yerinden edemeyip, hayalini kurdukları Şam Emevi Camii’nde namaz kılamamanın acısını sadece doğruları söyledi diye Mahalli’den mi çıkaracaksınız? Mahalli’nin tutuklanması Türkiye’de yargının bağımsızlığını tamamen yitirdiğinin tescilidir” diye konuştu.

 

“BAHÇELİ, FİİLİ DURUMU BİTİRECEĞİZ DERKEN DEMOKRASİYİ BİTİRECEK”

 

Cankurtaran’ın gündeminde AKP ve MHP’nin Meclis’e sunduğu Anayasa paketi de vardı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi eleştiren Cankurtaran, “Seçimlerden önce Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Gel hükümeti kuralım, Başbakan da sen ol’ dediğinde teklifi elinin tersiyle itti. Şimdi Erdoğan’ın kişisel hırslarıyla dayattığı bir sistemi onaylamakta mahsur görmüyor. Önerdikleri sistemi tek cümleyle özetlersek bütün ülke bir kişinin hükmü altına giriyor. Bu şartlar altında MHP’li ve AKP’li üyeler arasında günler süren müzakerelerde maç muhabbeti yapıldığı konusunda kuşkumuz var. Çünkü AKP’nin daha doğrusu Erdoğan’ın istediklerinin tamamı geçmiş, MHP’liler de sadece olur demiş. Bahçeli, fiili durumu bitireceğiz derken resmen ülkedeki demokrasiyi bitirecek” şeklinde konuştu.

 

“BALIKESİR BÜTÇEDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR”

 

Cankurtaran, Balıkesir’in Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan illerin başında gelmesine karşın genel bütçeden aldığı payın hala yüzde iki düzeyinde olmasının büyük haksızlık olduğunu belirterek, “Balıkesir’in sorunları gittikçe artmaktadır, ancak hükümetten bu sorunları çözmeye yönelik adımları göremiyoruz. Örneğin Balıkesir, zeytin üretiminin en önemli merkezlerinden biri. Ancak teşviklerin yetersizliğinden dolayı üretici ağaçlarını kesmek zorunda kalıyor. Üreticilerin ısrarlı taleplerine karşın ne depolama ne de ihracat alanında hükümet ciddi bir destek sağlamıyor. Zeytine verilen teşvikin hala Yunanistan’ın 1/4’ü kadar olması bile üreticinin haklı tepkisinin delilidir” dedi.

 

“AKP’Lİ BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYRIMCILIK YAPMAMALI”

 

Balıkesir’in Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden de biri olduğunu belirten Cankurtaran, “Ancak Balıkesir’de, kırmızı et ve süt üreticileri iflasın eşiğindedir. Son üç yılda girdi maliyetleri yüzde 35-40 artarken, süt fiyatları 1 lira 50 kuruştan, kimi yerlerde 86 kuruşa kadar düşmüştür. Konuştuğumuz vatandaşların en çok şikayet ettikleri konuların başında ise yerel hizmetlerde partiler arasında ayrımcılık yapıldığı, AKP’li büyükşehir belediyesinin kendisine oy çıkmayan yerlere hizmet götürmediği şikayetleri geliyor. AKP, bütün ülkede uyguladığı siz – biz diye özetleyebileceğimiz ayrımcı politikasını Balıkesir’de yerelde  de uygulamaktadır. Büyük potansiyeli olmasına karşın hükümet Balıkesir turizminin gelişmesi için gerekli destekleri vermemektedir. Tersine 2015 yılında Güney Marmara’nın Erdek bölümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Ağır Kimya sanayi bölgesi ilan edilerek bölgenin en önemli turizm merkezi olan Erdek Körfezi’nin bu özelliğini kaybetmesine yol açacak bir adım atılmıştır. Buradan AKP hükümetine ve yerel yönetimine sesleniyorum. Siz biz ayrımını bırakarak bütün Balıkesirlilere eşit derecede yaklaşın ve Balıkesir’e hak ettiği değeri verin. Balıkesir’in sorunları daha da ağırlaşmadan bu gidişe bir dur diyelim” diyerek sözlerini bitirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL