Köşe Yazısı

Casus, Ajan,İstihbaratçı nerde?…

Casus, Ajan,İstihbaratçı nerde?…

CASUS, AJAN, İSTİHBARATÇI NERDE?

Nurullah AYDIN

naydin@kesanpostasi.com

27 Eylül 2012-ANKARA

 

Bir yandan iktidarıyla muhalefetiyle, yandaşı ve karşıtı medyasıyla, akademisyenleriyle iktidar mücadelesi veriliyor. Tabiî ki kullanılan en önemli argümanbilgi. Ve bilgiyi elde etmek için kullanılan yöntem ve araçlar.

 Dünya’da siyasi casusluk yanında teknoloji ve sanayi casusluğu da yeni teknolojilerle birlikte ileri düzeye geldi.

 Bununla birlikte yabancı ülkelerin gizli servislerinin faaliyetlerini önlemek amacı ile Casusluk konusunda bilgilendiren istihbarata karşı koyma eğitimi de her alanda verilmeye başlandı.

 Pasif Karşı Koyma:

Özellikle ortam dinlemesinin üzerinde duruluyor. Gerçek operasyonlarda çekilen görüntüler izlettiriliyor. Ve dinlemelerin nasıl yapıldığı anlatılıyor. Böcek adı verilen vericilerin yanı sıra; ortam dinlemesinde kullanılan diğer cihazlar tanıtılıyor. Cep telefonlarının basit bir programla vericiye dönüştüğü belirtilerek, telefondan yapılan ortam dinlemesini uygulamalı olarak gösteriliyor.

 Uzmanlar bilgisayarlar konusunda ise, “Silinen tüm bilgilerin geri getirilmesi mümkündür. Buna en iyi örnek, ‘Silmiştim’ dediği günlüklerin geri çağrılmasıdır” örneğini verdi.

 Sokaklar ajan dolu. İstihbaratçılar, masa başına terfi edince bilgi akışı zayıfladı. Halktan ihbar beklenme yolu tercih edilmeye başlandı. Gönüllüler ordusu ise her geçen gün artıyor.

 Destek vermenin, kişiler ve kurumlar için bir onur ve görev olduğu anlayışı hakim olmaya başlayınca elaman temini konusunda sorun yaşanmıyor.

 Ajan’ın özelliği; cesur, baskıya ve strese dayanıklı olması, tepkilerini kontrol edebilmesidir.

 İstihbarat örgütlerinin zayıf ve üstün yönleri

Üç zayıf noktası

– İdari konularla ilgili teknik personel (mühendis, mimar ve tekniker) yetersizliği.

– ihtisaslaşmış personelin, idari görevlere atanmasıyla hasılanın alınamaması.

– emekli personelinin özlük haklarının, düşük seviyede olması.

 

Dört üstünlüğü

– Personelin, özel yaşamlarından feragat ederek kendilerinden beklenen görevleri özverili ve sabırlı bir şekilde yerine getirmesi.

– Personelin, görevini yerine getirirken teknoloji desteğinden faydalanması, hızlı şekilde bilgi paylaşımını sağlaması.

– Personelinin, eğitim düzeyi oldukça yüksek, mevzuat bilgisi ve iş deneyimi çok olan kişilerden oluşması.

– Emeğe ve başarıya saygı duyulması ve personelin motive edilmesi.

 

Ajanlar cirit atıyor. Casus uyarısı yapılıyor.

Türkiye’de görevli yabancı ajanlar ve yerli işbirlikçileri muhalif olan herkesi fişliyor. Ajanlar;muhalif gazete, şirket, üniversite, gazeteci,akademisyen hakkında bilgi topluyor. Her kurum, her gazete, her şirket, İstihbarata Karşı Koyma Birimi kurmalı, yabancı servislerin Türkiye’ye karşı casusluk faaliyetlerini engellemek için harekete geçmeli, adı geçen ajanları deşifre etmelidir.

 

Elçi görünümlü ajanlar Resmi ziyaret adıylaönce vali ya da belediye başkanına göstermelik bir ziyaret düzenleniyor, ardından sözde sivil toplum kuruluşlarıyla temas ve ana uğrak yeri haline getiriyor. Ardından halkla yakın temas ve provokatör eylemlerin organize edilmesi geliyor.

 

Konsolos görünümlü ajanlar ve işbirlikçi siyasetçi, gazeteci, akademisyen, sivil toplum mensubu ajanlar iş başındadır!

 

ABD-İngiltere teknolojik bilgi destekli, Katar, Suudi Arabistan finans destekli yandaş işbirlikçi medya; yeni süreçle PKK terör örgütü gündemde olmakla birlikte ondan daha çok onun yerine devletin temel kurumlarını, vatanseverleri yok etmek, etkisizleştirme amacıyla kapsamlı bir terör örgütü operasyonu başlatmıştır.

 

Askerlere, aydınlara, gazetecilere yönelik örgüt yapılanması ile ilgili işbirlikçi medyaca kamuoyuna yansıtılan bilgiler belgeler;Türkiye’de yürütülen iktidar savaşının bir istihbarat savaşı halinde yürütüldüğünün çarpıcı örneklerini gösteriyor.

 

Kim kimden, nasıl ne şekilde bilgi edinir, belge elde eder ve bunu amaca uygun nasıl yansıtır ve kimi nasıl ne şekilde zan altında bırakılır? Bilinmesi gereken gerçeklik budur.

 

Türkiye’de yaşananlar, casuslar savaşının bir örneği değil mi?Kimin ne dediğine değil, kimlerle birlikte olduğuna dikkat et.

 

Yanı başınızda oturan tiplere bakın, TV Ekranlarında Siyasetçilere akademisyenlerin yüzlerine bakın, gazete köşelerindeki yazılarda, kirli düşünceleri niyetleri ve ihanetleri görebilirsiniz.

 

Günün Sözü: Savaş her türlü taktik ve strateji alanıdır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL