Güncel Manşet

Çayır’dan 10 Aralık Dünya ,İnsan Hakları Günü açıklaması

Çayır’dan 10 Aralık Dünya ,İnsan Hakları Günü açıklaması

             Enez  Belediye Başkanı Ahmet Çayır,insan haklarının kişiyi hür, onurlu ve özgür şekilde yaşatacak kurallar bütünü olduğunu bildirdi.

IMG_8406

Çayır, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edildiğini belirtti.

O tarihten sonra 10 Aralık gününün, her yıl tüm dünyada ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ olarak kutlandığını ifade eden Çayır, şöyle devam etti:

İnsan hakları doğuştan var olan ve insanlar arasında dil, din, mezhep, ırk, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk ve kardeşlik duygularını geliştirmek, insanın insan olması sebebiyle sahip olduğu hakların tümüdür. İnsan hakları kişiyi hür, onurlu ve özgür şekilde yaşatacak kurallar bütünüdür. Bugün ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’, ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ gibi belgelerin birçok ülke tarafından kabul edilmesine rağmen dünyanın değişik yerlerinde devam eden savaşlarda, başta en temel hak olan yaşam hakkı olmak üzere birçok insan hakkı ihlalleri yaşanmaktadır.”

Çayır, yaşanan bu insan hakkı ihlallerinin, yapılan kutlamaların göstermelik olduğu izlenimini uyandırdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye baştan beri Birleşmiş Milletler Teşkilatının içinde yer alan bir devlet olarak insan hakları konusunda duyarlılığını, İnsan Hakları Bildirisi ve onu izleyen sözleşmelerde ifadesini bulan temel düşünceyi paylaştığını samimiyetle açığa vurmuştur. Anayasamız günümüzde var olan insan hakları ile uyum içinde, uluslararası belgelerde yer alan temel hak ve özgürlükleri tek tek saymış ve anayasal güvenceye kavuşturmuştur.”

Temel insan hakları ile ilgili uluslararası anlaşmaların, ulusal kanunlara üstünlüğünü öngören hükmün 2004 yılında anayasanın 90. maddesine eklendiğini vurgulayan Çayır, şözlerini şöyle tamamladı:

“21 Haziran 2012 tarihinde 6332 sayılı Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu kabul edilerek ülkemizde kurumsal bir yapıya da kavuşturulmuştur. Enez Belediye Başkanlığı olarak daha güzel ve yaşanabilir bir dünya için tüm ülkeleri ve insanları insan haklarına saygılı olmaya davet ederek, ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü’ saygılarımızla kutlarız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL