Bölgeden Kültür Sanat Manşet

Çek Image Theatre İstanbul’da

Çek Image Theatre İstanbul’da

Çek Image Theatre İstanbul’da

  • Çek Cumhuriyeti’nin efsanevi tiyatro topluluğu Image Theatre, sözsüz ve kara tiyatroyu dansla buluşturdukları ‘The Best of Image’ adlı gösterileri ile İstanbul’a geliyor.

 

Özgür Güvenç İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)-Kara tiyatro tekniğiyle sundukları modern dans ve sözsüz tiyatro’yu komik skeçler ve coşkulu danslarla destekleyen  Çek Image Theatre Türkiye’ye getiriyor.  Image Theatre topluluğu,  çocuklarla 20 Nisan’da İstanbul’daCemal Reşit Rey’de 2 gösteri için olacak.

ıit1 it2

Image Theatre yaklaşık 23 yıl önce prodüktör Alexander Čihař ve sanat yönetmeni ve koreograf Eva Asterová tarafından 6 kişi ile kuruldu,  ekib şimdilerde 60’dan fazla oyuncu, dansçı ve teknik ekibi bir araya getiriyor. 1992 yılından beri kendi ülkeleri Çek Cumhuriyeti’nde, Prag’da hemen hemen 22 sezondur sahneye çıkıyor.

it3

Modern dans ve kara tiyatro tekniklerini buluşturan topluluğun gösterileri Kara Tiyatro tekniğine, temelde “Siyah, siyah fonda görülmez” esasına dayanıyor.Kara tiyatroda,  aktör ya da dansçı tamamen siyah giyinirse, izleyici onu görmüyor ve görünen nesnelerle ve renkli giyinen diğer oyuncularla ve dansçılarla hissettirmeden hareket edebiliyor. Böylelikle bu teknik çok sıradışı yaratıcılıklara imkân tanıyor. Bu etki kıyafetler ya da nesneler üzerindeki özel boyalardan gelen ultraviyole ışınlarla da destekleniyor. Topluluk, modern dans, sözsüz tiyatro ya da birbaşka deyişle pandomim ve kara tiyatroyu buluşturuyor.

 

Farklı tiyatro ve dans festivallerinde yer alan topluluk, Yunanistan, Kore, Hindistan, Hong Kong, Dubai, İsrail, Almanya, Belçika, İngiltere, Fransa, Portekiz, İtalya, Baltık ülkeleri, Rusya, Macaristan, Polonya, Slovakya gibi birçok ülkede gösterilerde bulunmuş.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL