Çeltik üreticileri tepkili: “Bu yıl da baskı politikaları devam ederse, çeltik üretmeyeceğiz!” (Videolu Haber)

kesanpostasi
Okuma Sayısı:16
  • Çeltik üreticileri, düşük çeltik fiyatları ve TMO’nun ithal pirinç politikasıyla alakalı tepkilerini dile getirerek; “Biz üreticiler, 1,50 TL’ye mal ettiğimiz çeltiği 1,20’TL’ye satmak zorunda kalıyoruz.  Bu tamamen TMO’nun yanlış tutum ve davranışlarından kaynaklanmaktadır.Yaptığımız üretimden zarar ediyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Ey sayın Tarım Bakanımız Faruk Çelik, ey Başbakanımız Ahmet Davutoğlu artık sesimizi duyun. Bizim dayanacak mecalimiz kalmadı. Bu yıl yani 2016 yılı biz üreticiler için son şans. Eğer bu yıl da hala bu baskı politikaları devam ederse, pirinç üretmekten vazgeçeceğiz.”

56fcc17709acf

Çeltik Üreticileri, 30 Mart 2016 Çarşamba günü İpsala’da bir araya gelerek TMO’nun ithal ürün alımına ve çeltik fiyatlarına tepki amacıyla hem açıklama yaptı, hemde satamadıkları pirinçleri pilav olarak halka dağıttı.

Keşan, İpsala, Uzunköprü ve Meriç’teki Ziraat Odaları, Çeltik Üreticileri Birlikleri, Sulama Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri tarafından ortak olarak yapılan basın açıklaması, saat 12.00’de İpsala Meydanı’nda başladı. Odaların ve Birliklerin yöneticileri ile çeltik üreticisi çiftçilerin katıldığı açıklama, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra ise Kürsüye geçen, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar ve beraberinde Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç, Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ünal Çelebi, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Uzunköprü Ziraat Odası BaşkanıYıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu.
“TMO satış noktalarında ithal pirinç satar hale gelmiştir”
Bizler Türkiye’nin (Trakya olarak 500 bin dönüm ekilişi olan) %55 çeltik üretimini üreten Uzunköprü, Keşan, İpsala ve Meriç İlçelerinin Ziraat Odaları, Çeltik Üreticileri Birlikleri, Sulama Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri olarak ortak basın açıklaması yapmak için buradayız” diyerek sözlerine başlayan İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, daha sonra ise yaşanan sıkıntıları dile getirdi.  En büyük sıkıntılardan birincisinin TMO, ikincisinin ise ithalat olduğunu bildiren ve TMO’nun Türkiye’nin her yerinde ithal pirinç satar hale geldiğini dile getiren Balcılar, “Eskiden yurt dışındaki firmalar Türkiye’ye pirinç satmak için rekabet ederdi. Şimdi TMO yurt dışından pirinç getirip, biz yerli üretim yapan, Türk halkının damak tadına uygun pirinç üreten yerli üretici ile Rusyadan İthal ettiği kalitesiz pirinçlerle özellikle İpsala’daki fabrikalarda bu ürünleri kırarak ve paketleyerek, Türkiye’nin 81 ili ve ilçesinde Türkiye’nin her yerindeki TMO satış noktalarında ithal pirinç satar hale gelmiştir. Biz bundan üretici olarak son derece rahatsızız. Bu üretimi kösteklemek anlamındadır. Biz bir kilogram çeltiği 1,50 TL’ye mal ederken, şu anda piyasalar göçmüş durumda. Yaptığımız işten zarar ediyoruz. 1,20 TL’den mal satmak zorunda bırakıldık. Bu işi yapamaz hale geldik. Türkiye’nin ihtiyacı olan pirincin %80’ini kendi üreticisi üretmektedir. %20’si de ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Türkiye’nin o kadar kontrolsüz bir ithalat politikası var ki, canı her isteyen dışarıdan pirinç getirtebiliyor. Bu böyle olunca da iç piyasada yığılıyor ve hasat dönemi geldiğinde veya insanlar piyasaya ihtiyaçları olan malı arz etmeye kalktığında bizim malımız yerlerde sürünüyor ve para yapmaz hale geliyor.” dedi.
“Son zamanlarda şov amaçlı reyting üretmek amacıyla
çeşitli doktorlar ve  profesör kisvesi altındaki insanlar, şarlatanlar türemiştir.”

Çeltik üreticilerini rahatsız eden diğer bir konunun ise özellikle son zamanlarda TV kanallarında çeltik ve pirinci zararlı göstermek amacıyla yapılan programlar olduğunu dile getiren Sedat Balcılar, “Son zamanlarda şov amaçlı reyting üretmek amacıyla çeşitli doktorlar ve  profesör kisvesi altındaki insanlar, şarlatanlar türemiştir. Pirinci kötülemektedir. Türkiye’de kişi başına 8 kilogram pirinç tüketilmekte, Uzak doğu ülkelerinde ise kişi başına 150 kilogram pirinç tüketilmektedir. O ülkelerde sürekli pirinç tüketildiği halde, onların insanları 60-70 kiloluk insanlar. Ama bizim ülkemizde ise TV’lerde yapılan programlarda ve bu şarlatanların programlarında, pirinç yiyen insanın obez olacağı yönünde kötü söylemler yer alıyor. Buradan soruyorum; Uzak doğu ülkelerindeki yöneticiler salak ve aptal insanlar mı da vatandaşlarına obez olucu maddeler yediriyorlar. Bizim elimizde hem Trakya hem de Namık Kemal Üniversitesi’nin bölgemizde yapmış olduğu, 48 değişik üretim bölgesinden alınan numüneler var. Bizim pirincimiz dünya standartlarından bile temiz. Ama ne hikmetse çıkar ve menfaat gruplarının bu insanları kullandığını düşünüyoruz. O vesileyle de Türkiye’deki pirinç üretimini azaltmaya yönelik açıklamalar olduğunu düşünüyoruz ve bunu şiddetle kınıyoruz.” şeklinde konuştu

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

Şartların bu şekilde devam etmesi durumunda, çeltik üretiminin sona ereceğini dile getiren Balcılar; şunları söyledi:“Amaç Türk halkına ucuz ve kaliteli pirinç yedirmekse, yerli üretim desteklenmeli. Çıktığından beri  10 kuruş olan ürün destekleri arttırılmalı. Üretici ayakta kalmalı, köylü köyünü terk etmekten vazgeçmelidir. Şu an her geçen gün köylülerimiz büyük şehirlere göç etmektedir. Köylerde insan kalmamış durumdadır. Biz üreticiler, 1,50 TL’ye mal ettiğimiz çeltiği 1,20’TL’ye satmak zorunda kalıyoruz.  Bu tamamen TMO’nun yanlış tutum ve davranışlarından kaynaklanmaktadır.Yaptığımız üretimden zarar ediyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Ey sayın Tarım BakanımızFaruk Çelik, ey Başbakanımız Ahmet Davutoğlu artık sesimizi duyun. Bizim dayanacak mecalimiz kalmadı. Bu yıl yani 2016 yılı biz üreticiler için son şans. Eğer bu yıl da hala bu baskı politikaları devam ederse, pirinç üretmekten vazgeçeceğiz.”

“İnsanlarımızın ithal pirinci boykot etmesini istiyoruz”

Balcılar, sözlerinin sonunda ise çeltik üreticilerinin taleplerini dile getirerek; şöyle konuştu: “Sonuç olarak taleplerimi,z yıllardır ürüne verilen 10 kuruş desteğin, en az 40 kuruşa çıkması. TMO’nun ithal ürünlerle değil, hasat döneminde üreticiden aldığı yerli ürünlerle piyasaya müdahale etmesidir. Tüketiciye tavsiyemiz ise, mutlaka yerli ürün pirinci tercih etmeleridir. Çünkü yerli ürün, Türk halkının damak tadına uygundur. Yurt dışından getirilen kalitesiz pirincin, ne doğru düzgün pilavı olur ne de  damak tadı olur. İnsanlarımızı bunları boykot etmeye davet ediyoruz. Ve TMO’nun mal kırmaya yönelik kararını kimler gündeme getirip onay verdiyse, bunların sorumlularına derhal gereğinin yapılmasını yetkililerden talep ediyoruz.”

2 bin kişiye pilav dağıtıldı

Sedat Balcılar, daha sonra ise açıklamaya katılan ve İpsala Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan vatnadaşları, kurulan standların başına davet ederek, “Madem ki ürünlerimizi satamıyoruz, o zaman halkımıza dağıtırız” dedi. Yaklaşık 2 bin kişiye gün boyunca kurulan standta pilav ayran dağıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Zaman ve İnsanda Tevhid'i Yaşamak...

 Saide YAPICI syapici@kesanpostasi.com   İnsanlık ailesi dün ve […]