ÇELTİKTE MANTARİ HASTALIKLAR İLE MÜCADELE…

kesanpostasi
Okuma Sayısı:32

Çeltik tarımında; tarımsal uygulamaların son devresine gelinmiştir. Gelinen durum itibari ile özellikle mantarı hastalıkların takip edilmesi önemlidir.  Önemli bir konudur. Zamanında gerekli tedbirler alınmadığı takdirde  üretimde telafisi olmayacağı  verim düşüklüğü ile birlikte randıman düşüklüğüne de neden olunmaktadır.  Neticesinde de  çeltik üretim  maliyetleri artmakta, ekonomik kayıplar oluşmaktadır.

Çeltik tarımında ülkemizin değişik yerlerinde Kurtboğazı, Sam vurması, Pas, Yanıklık, Mantarı Hastalıklar  olarak ta bilinen bu hastalıklar aslında “Çeltik Yanıklık Hastalığıdır”.  Çeltik üreticimizin genel bir uygulaması ile çeltiğin ekiminden takriben 45-50 gün sonrasında Çeltik Yanık hastalığına karşın mücadelesine başlanılmaktadır

Çeltiğin yaprak, yakacık, kın, boğum, başak ve başak sapında zarar yapar. Yüksek oranda nem, düşük sıcaklık ve de bulutlu havalar hastalığın yaygınlaşmasına ve de bulaşmasına en önemli iklimsel faktörlerdir. Üretim tekniklerinden kaynaklanan yanlışlıklar ve de özellikle yanlış gübrelemelerde bu hastalığın yaygınlaşmasında önemli faktörler olduğu da bilinmektedir.

Hastalık bölgemizde genel olarak temmuz ayı başlarından itibaren görülmeye başlamaktadır. Bu itibar ile mücadelesi de buna göre başlanılmakla birlikte  bitkilerin gelişim devreleri içerisinde belirli periyotlarla uygulamalar tekrarlanabilir. Nitekim gelinen devre itibari ile de bu hastalıklara karşın dikkatli olunması önemlidir. Tekrarında ilaçlama gerekebilir.

Tamam, özellikle geniş çeltik üretim alanlarında kısa bir süre içerisinde mantarı hastalıklara karşın zirai mücadelenin yapılması zorlukları bilinmektedir. Bu konuda en etkili yöntem yer aletleri ile ve de ilacın belli bir su ile atılmasıdır. Bu konu da  yalnız mantarı hastalılıklara karşın havadan ilaçlama yapılacak ise bu da belli bir disiplin altında yapılmalıdır. Özellikle geniş ekiliş alanlarında mantarı hastalıklara karşın havadan ilaçlama gerekebilir. Bu konu da gerekli özen gösterilmediği takdirde yapılan iş’te bir anlam taşımayacağı gibi üretim açısından da etkili bir mücadele olmayacaktır. Çünkü bu uygulamalardan etkin mücadelenin oluşması için de kullanılacak ilaçların atım şekli ve de su ile karışım oranları da önemlidir. Şayet havadan ilaçlama yapılması söz konusu ise yetkili makamların bilgileri dahilinde yapılması önemlidir. Aksi durumda mağduriyetler yaşanmaktadır.11.08.2018

 

Lütfü Açar

Ziraat Yüksek Mühendisi

Uzman Tarım Danışmanı.

REKLAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

STRATEJİK ORTAKLIK MI DEDİNİZ?

    Tahsin ATAİZİ tataizi@kesanpostasi.com     Evet, […]