Güncel Okuma Sayısı: 14

Cengizhan Aktan, Sazlıdere’de yapılması öngörülen tesislerin, birinci derecede deprem bölgesinde yeralacağını hatırlatarak, “Yapay afete ihtiyacımız yok!” dedi

KEDAK Başkanı Aktan, 1999 depreminin yıldönümünde, sağlıklı yapılaşma zorunluluğuna dikkat çekti:   “İmar affına giren yapılar, depreme dayanıklılık açısından incelenmelidir”   *** Cengizhan Aktan, Sazlıdere’de yapılması öngörülen tesislerin, birinci derecede..

Cengizhan Aktan, Sazlıdere’de yapılması öngörülen tesislerin, birinci derecede deprem bölgesinde yeralacağını hatırlatarak, “Yapay afete ihtiyacımız yok!” dedi

KEDAK Başkanı Aktan, 1999 depreminin yıldönümünde,

sağlıklı yapılaşma zorunluluğuna dikkat çekti:

 

“İmar affına giren yapılar, depreme

dayanıklılık açısından incelenmelidir”

 

*** Cengizhan Aktan, Sazlıdere’de yapılması öngörülen tesislerin, birinci derecede deprem bölgesinde yeralacağını hatırlatarak, “Yapay afete ihtiyacımız yok!” dedi

 

Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (KEDAK) Başkanı Cengizhan Aktan, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin 19. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “imar barışı” olarak adlandırılan “imar affı”na ve bölgemizdeki doğalgaz altyapısına dikkat çekerek, “Zaten büyük risk içeren deprem olayları, artık daha fazla risk taşıyor” dedi.

“DEPREMDEN KORUNMANIN TEMEL YOLU SAĞLAM YAPILARDIR”

 Ülkemizin yüzde 92’sinin deprem bölgesi olduğunu ve Keşan’ın da 1. ve 2. derece deprem bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Aktan, bilmediğimiz bir zamanda ama her an yaşayabileceğimiz depreme karşı alınacak temel tedbirin, depreme dayanıklı sağlıklı yapılar üretmek olduğunu vurgulayarak, “Bunun dışındaki; deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında bireysel olarak alınacak önlemler ve gösterilecek davranış biçimleri de çok önemli ama, depreme dayanıklı yapılarda yaşamadığımız sürece, ne yaparsak yapalım, depremde çok aciz kalacağımız ve can kaybı başta olmak üzere pek çok olumsuz durum yaşayacağımız açıktır.” diye konuştu.

 

“İMAR BARIŞINA DEPREM AÇISINDAN TEMKİNLİ YAKLAŞIYORUZ”

 Bu açıdan bakıldığında, “imar barışı” adı altında getirilen imar affına da temkinli yaklaşmak gerektiğini dile getiren KEDAK Başkanı Cengizhan Aktan, şunları söyledi:

“İmar affına giren tüm yapıların sağlıksız olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Ancak, bu kapsama alınan pekçok yapının da, yer seçimi, jeolojik etüd, proje, statik hesabı vb. olmazsa olmaz teknik gerekliliklerden uzak ve kontrolsüz olarak yapıldığı da gerçektir. Bunların, sağlıklı bir biçimde depreme dayanıklılık incelemesinden geçirilmeden yasal hale getirilmesi ve olduğu gibi onaylanması, yaşanacak bir depremde oluşacak can kayıplarını artıracaktır. Kuşkusuz bu, af kapsamına girmesine gerek olmayan, mevzuat açısından uygun bulunmuş ve yasal görünen, ancak yeterince denetlenmemiş tüm yapılar için de geçerlidir. Her zaman vurguladığımız gibi, depreme karşı alınacak en büyük önlem, depreme dayanıklı sağlıklı yapılar üretmek ve onların içinde, depremde yıkılıp devrilmeyecek şekilde monte edilmiş eşyalarla yaşamaktır.”

 

“DEPREME, DOĞALGAZ RİSKİ DE EKLENDİ”

 

Keşan’da doğalgaz altyapı çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu ve pek çok yapıya doğalgaz bağlantısı yapılarak kullanıma geçildiğini hatırlatan Cengizhan Aktan, özellikle Keşan’da hava kirliliğini ortadan kaldırmak açısından büyük önem taşıyan doğalgazın, bir taraftan da riskleri artırdığına dikkat çekti. Aktan, şöyle devam etti:

“Burada kimse yanlış bir değerlendirme yapmasın. Doğalgaza karşı bir duruşumuz yok. Nasıl ki araçlarda LPG kullanımı, trafik kazalarında patlama ve yangın riskini artırıyorsa, yaşam alanlarımızda doğalgaz altyapısı ve tesisatı da, artık daha da dikkatli hareket etmemizi gerektiriyor. Bizim vurgulamak istediğimiz budur. Üstelik sadece deprem durumunda değil, hayatımızın her alanında buna dikkat etmemiz gerekiyor. Doğalgaz şirketleri, altyapıda ve bina girişlerinde gerekli önlemleri alıyor, otomatik gaz kesme sistemlerini kuruyor, bina içlerinde denetimlerini gerçekleştiriyor; ancak bizlerin de yaşam alanlarımızda artık daha dikkatli hareket etmemiz ve teknik kurallara uymamız gerekiyor. Evlerimize gaz kaçağı sensörleri takmak, sağlıklı havalandırma sistemleri kurmak, herhangi bir gaz sızıntısı durumunda neler yapmamız gerektiğini öğrenmek; sokağımızda, bahçemizde herhangi bir kazı ihtiyacı olduğunda kazmayı vurmadan önce yetkililere haber verip gerekli izin ve önlemleri almak gibi, üzerimize düşen görevleri kendimiz ve etrafımızdakiler için yerine getirmemiz gerekiyor. Bunlar, deprem dışında da yangın, patlama, kaza gibi, doğal olmayan afetleri yaşamamak açısından büyük önem taşıyan basit önlemlerdir.”

 

“SAROS KÖRFEZİ’NDE YAPAY AFETE İHTİYAÇ YOK”

 Yapay afete yol açabilecek bir başka etkenin de, Saros Körfezi Sazlıdere mevkii ile Korudağ’da BOTAŞ tarafından yapılması düşünülen FSRU İskelesi, doğalgaz ve petrol boru hatları, doğalgaz depolama tesisleri olacağına vurgu yapan Aktan, “Bilindiği gibi, Saros Körfezi 1. derecede deprem bölgesidir ve tam ortasından, uzun yıllardır hareketsiz olarak bekleyen fay hattı geçmektedir. Burada olacak bir depremde, sözkonusu projede öngörülen dolgu alanları, iskele, orman içinden geçen boru hatları ve doğalgaz depolarının da olumsuz etkilenme olasılığı yüksektir. Böyle bir durumda, depremle yaşanacak doğal afetin yanısıra, körfeze ve ormana insan eliyle yerleştirilecek doğalgaz tesisleri, ayrı bir çevre felaketine daha kapı açacaktır. Diğer etkenlerin yanısıra, bu açıdan da bu projede yer seçiminin son derece yanlış olduğunu düşünmekteyiz.” diye konuştu.

“DEPREMLERDE KAYBETTİKLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ”

 Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği Başkanı Cengizhan Aktan, açıklamasında son olarak, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi başta olmak üzere, tüm depremlerde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara da başsağlığı dileklerini ileterek, “Allah’tan, ülkemize bir daha böyle büyük felaketler yaşatmamasını diliyoruz. Ancak, eşeğimizi önce sağlam kazığa bağlayıp, sonra Allah’a emanet etmek gerektiğini dile getiren atalarımızın sözünü de hatırlatmakta yarar görüyoruz.” dedi.

 

REKLAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL