Manşet Okuma Sayısı: 39

“Çeribaşı kirazında, hasat başladı”

ABİTKOOP (Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi) Yönetim Kurulu Başkanı ve üretici Ahmet Karaca yaptığı açıklamada; kiraz hasadıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Çeribaşı kirazı markalaştı” Çeribaşı Köyü’nde, kiraz hasadının başladığını belirten Karaca, “Çeribaşı..

“Çeribaşı kirazında, hasat başladı”

ABİTKOOP (Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi) Yönetim Kurulu Başkanı ve üretici Ahmet Karaca yaptığı açıklamada; kiraz hasadıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Çeribaşı kirazı markalaştı”

Çeribaşı Köyü’nde, kiraz hasadının başladığını belirten Karaca, “Çeribaşı Köyümüz, kiraz ürünü anlamında markalaşmış durumdadır. Bölgemizde, her yıl olduğu gibi bu yılda, ihracat etmek amacıyla kiraz ekimleri gerçekleştirildi. İhracat yapan firmalar köyümüze gelerek, alımlar yapıyor. Cumartesi günü itibariyle, kiraz ihracatımız başlayacaktır. Ürünün sınıfına göre, fiyatlar açıklanacaktır. İzmir bölgesinde açıklanan fiyatlar, bu yıl üreticiyi tatmin edecek boyuttadır. Kiraz üreticisi olarak, bu yıl oluşacak fiyattan memnunuz. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması durumunda, üretici bu yıl para kazanır diye düşünüyorum.” dedi.

“100-150 ton rekolte kaybımız var”

“Kirazda bu yıl rekolte ve verim ne durumdadır?” şeklindeki soruya cevap veren Ahmet Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: “Kiraz üreticileri olarak, 100-150 ton rekolte kaybımız var. Ama bu yıl kirazın iriliğinden ötürü bu açığı kapatacağımıza inanıyorum. Bu yıl, rekolteyi 400-450 ton civarında bekliyorduk. Fakat, 275-300 ton civarında kalacağımızı düşünüyorum. Kirazların iri olması nedeniyle, fiyatlar yüksek olacak. Rekoltede yaşanan kayıp, fiyatla kapatılacaktır. Üreticimize hayırlı olsun. Aile ziraatına dayalı katma değeri yüksek ürünlerin bölgemizde yaygınlaşmasını istiyoruz.”

(Haber: Nilüfer ÇELİK)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL